REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kupujemy PS5 na potęgę. Konsola podbiła nasz rynek, Xbox i Nintendo w defensywie

Najnowsze dane za pierwszy kwartał 2023 roku nie pozostawiają złudzeń: PlayStation 5 podbiło serca Europejczyków. Konsola Sony sprzedaje się PIĘCIOKROTNIE lepiej niż w analogicznym okresie rok temu.

19.04.2023
16:25
Kupujemy PS5 na potęgę. Konsola podbiła nasz rynek, Xbox i Nintendo w defensywie
REKLAMA

W Sony mają powody do zadowolenia. Konsola PlayStation 5 sprzedaje się w Europie aż PIĘCIOKROTNIE lepiej niż rok temu. Tak wskazują dane za marzec 2023 roku, w zestawieniu z analogicznym okresem 2022 roku. Zestawiając wyniki rok do roku, wzrost sprzedaży PS5 wynosi natomiast 369 procent.

REKLAMA

Rewelacyjna sprzedaż PlayStation 5 wynika z prostego faktu: konsola jest po prostu dostępna w sklepach.

Przez ponad dwa lata kupno PS5 było utrudnione, o ile nie niemożliwe. Sony nie było w stanie zapewnić odpowiedniej ilości urządzeń z chińskich fabryk, odpowiadającej popytowi na globalnym rynku. Kiedy już palety z PlayStation 5 pojawiały się w magazynach, znikały momentalnie, hurtowo kupowane przez spekulantów, sprzedających potem konsole z własnym narzutem.

Poza domorosłymi spekulantami chęć zysku przejawiały także profesjonalne sieci sprzedaży. Te dystrybuowały PS5 w tworzonych na kolanie zestawach, zmuszając niecierpliwych klientów do nabywania zestawów z dodatkowymi akcesoriami oraz grami, maksymalizując w ten sposób przychody.

Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz ze styczniem 2023 roku, gdy znaczące dostawy PS5 dopłynęły do amerykańskich oraz europejskich portów. Dzisiaj PlayStation 5 możemy już kupić w sugerowanej cenie producenta, bezpośrednio w sklepie online oraz części stacjonarnych placówek. Tyle wystarczyło, by sprzedaż konsoli wystrzeliła w kosmos, zwiększając się aż pięciokrotnie.

PlayStation 5 ciągnie całą sprzedaż konsol w 2023 roku, Xbox oraz Nintendo notują spadki.

REKLAMA

Europejski segment konsol odnotował w marcu łączny wzrost sprzedaży o 67 proc. względem okresu rok do roku. Imponujący wynik został uzyskany mimo gorszej sprzedaży konsol Xbox Series oraz Nintendo Switch. Switch traci swój impet, ze spadkiem wynoszącym aż 19 proc. Spadek Xboksa wynosi 13 proc., ale musimy brać pod uwagę, że popyt na te konsole od początku był na znacznie niższym pułapie.

Jednak nawet ze słabszą sprzedażą Switcha i Xboksa europejski rynek konsol rośnie, ciągnięty wielkim popytem na PlayStation 5. Sony sprzedało już ponad 35 milionów egzemplarzy tej konsoli. Dla porównania, Nintendo Switch znalazł aż 123 miliony nabywców, z kolei urządzenia Xbox Series zostały nabyte przez około 21 milionów graczy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA