REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

To koniec. Microsoft zamyka drzwi fanom starych produkcji

Okazuje się, że Microsoft zdecydował się zablokować łatwy dostęp do emulacji gier na swoich konsolach Xbox Series X/S. Do tej pory można było grać w starsze produkcje z PS2, GameCube’a czy Wii. Co się jednak stało? Najprostsza forma emulacji została zablokowana.

07.04.2023
18:25
Microsoft wyłącza emulację w Xbox Series X/S. Pozostała trudna droga
REKLAMA

Emulacja jest jednym z drażliwszych tematów pośród graczy i korporacji. Jedni twierdzą, że nie ma żadnych przeszkód, aby móc zagrać w stare tytuły sprzed kilku lat, szczególnie gdy posiada się oryginalną kopię gry. Inni twierdzą z kolei, że takie działania to piractwo i niemoralne postępowanie.

Odstawiając tę kwestię na bok, warto przypomnieć, że Xbox umożliwiał nieoficjalnie (i nadal umożliwia) emulowanie starych tytułów na swoich najnowszych konsolach Xbox Series X/S - tylko w trybie deweloperskim. Nikt jednak tego nie reklamował, aby było jasne. Później odnaleziono sposób na zainstalowanie emulatorów na detalicznej wersji konsol.

REKLAMA

Microsoft blokuje łatwą emulację na Xbox Series X/S

Wszystko było w porządku, Microsoft wydawał się nie reagować na graczy, którzy emulowali stare tytuły z poziomu normalnej konsoli. Aż do początku kwietnia, kiedy to jednak zareagował. 6 kwietnia firma zdecydowała się zablokować opcję emulacji gier z poziomu detalicznej konsoli.

Smutną informację dla miłośników gier retro podzielił się użytkownik gamr13, jeden z dystrybutorów emulatora RetroArch:

- Przez ostatnie 2 lata promowaliśmy legalną emulację na popularnej platformie, z której ludzie autentycznie korzystali. To prawdziwy wstyd widzieć, jak Xbox kładzie kres emulacji dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na Developer Mode, lub nie mają środków na jego zakup - przekazał gamr13 na Twitterze.

Istnieje jednak alternatywa, która pozwala na emulację, ale kosztuje 20 dolarów miesięcznie. Konsola Xbox oferuje opcję trybu deweloperskiego, który pozwala na pobranie i uruchamianie dowolnych aplikacji, w tym emulatorów. Także to jest furtka, ale niekoniecznie tania - i nie wszyscy mają do niej dostęp.

Microsoft: “Emulatory nie są u nas dozwolone”

REKLAMA

Co na to Microsoft? Redakcja "Kotaku" skontaktowała się z przedstawicielem korporacji. Stanowisko firmy jest jasne: emulatory nie są mile widziane na "żadnej rodzinie urządzeń" Xboksa:

- Nieustannie rozwijamy nasze mechanizmy weryfikacji i podejmowania działań związanych z kontrolą zawartości dystrybuowanej w ramach sklepu, aby zapewnić przestrzeganie zasad Microsoft Store. Zgodnie z punktem 10.13.10, produkty emulujące system gier lub platformę do gier nie są dozwolone na żadnej rodzinie urządzeń - czytamy w oświadczeniu.

To oznacza, że zwykli użytkownicy nie będą mogli cieszyć się grami z przeszłości... bez poświęcenia czasu i dodatkowych środków na uruchomienie trybu deweloperskiego, który jest swoistą piaskownicą, umożliwiającą praktycznie wszystko - w tym emulację gier.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA