REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

W Kanadzie powstaje sztuczna Islandia. Woda tam będzie miała 39 stopni Celsjusza

Pół godziny jazdy od Quebecu w Kanadzie powstaje właśnie największa geotermalna laguna na świecie. Specjalny system ogrzewania sprawi, że nawet zimą temperatura wody będzie wynosiła tam 39 stopni Celsjusza.

23.09.2022
11:02
W Kanadzie będzie największa laguna geotermalna na świecie
REKLAMA

Kiedy mówimy o lagunach/źródłach geotermalnych pierwszym krajem, który przychodzi do głowy jest zazwyczaj Islandia. To właśnie tam od zawsze zmierzają miłośnicy ciepłych kąpieli w zimnej temperaturze. Ewidentnie jednak Kanadyjczycy pozazdrościli Islandczykom takiej atrakcji i postanowili wybudować sobie własną i to w miejscu, gdzie energii geotermalnej za dużo nie ma.

REKLAMA

W ramach projektu sama laguna będzie miała powierzchnię 12 000 m kw., a wokół niej powstaną setki domków przeznaczonych dla turystów, którzy postanowią skorzystać z gorących kąpieli.

Co będzie ogrzewać kanadyjską lagunę?

 class="wp-image-2462682"
REKLAMA

Przedstawiciele firmy, która buduje geoLagoon nie zdradzają wszystkich szczegółów. Wiadomo jednak, że pod samą laguną znajdzie się potężny zbiornik termiczny zasilany częściowo energią geotermalną, a częściowo biomasą i fotowoltaiką. Operator aktualnie jest w trakcie pozyskiwania patentu na swoje rozwiązanie.

Analiza projektu przeprowadzona przez jedną z kanadyjskich firm energetycznych potwierdziła, że cały projekt może być zasilany energią ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu cała wioska Charlevoix nie będzie pobierała żadnej energii elektrycznej z kanadyjskiej sieci energetycznej. Co więcej, inwestor przekonuje, że po zmodernizowaniu systemu, cała wioska może w przyszłości stać się prosumentem energii dostarczającym nadmiar prądu do sieci energetycznej kraju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA