REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Ekologia
  3. Nauka

W Kanadzie powstaje sztuczna Islandia. Woda tam będzie miała 39 stopni Celsjusza

Pół godziny jazdy od Quebecu w Kanadzie powstaje właśnie największa geotermalna laguna na świecie. Specjalny system ogrzewania sprawi, że nawet zimą temperatura wody będzie wynosiła tam 39 stopni Celsjusza.

W Kanadzie będzie największa laguna geotermalna na świecie
REKLAMA

Kiedy mówimy o lagunach/źródłach geotermalnych pierwszym krajem, który przychodzi do głowy jest zazwyczaj Islandia. To właśnie tam od zawsze zmierzają miłośnicy ciepłych kąpieli w zimnej temperaturze. Ewidentnie jednak Kanadyjczycy pozazdrościli Islandczykom takiej atrakcji i postanowili wybudować sobie własną i to w miejscu, gdzie energii geotermalnej za dużo nie ma.

REKLAMA

W ramach projektu sama laguna będzie miała powierzchnię 12 000 m kw., a wokół niej powstaną setki domków przeznaczonych dla turystów, którzy postanowią skorzystać z gorących kąpieli.

Co będzie ogrzewać kanadyjską lagunę?

REKLAMA

Przedstawiciele firmy, która buduje geoLagoon nie zdradzają wszystkich szczegółów. Wiadomo jednak, że pod samą laguną znajdzie się potężny zbiornik termiczny zasilany częściowo energią geotermalną, a częściowo biomasą i fotowoltaiką. Operator aktualnie jest w trakcie pozyskiwania patentu na swoje rozwiązanie.

Analiza projektu przeprowadzona przez jedną z kanadyjskich firm energetycznych potwierdziła, że cały projekt może być zasilany energią ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu cała wioska Charlevoix nie będzie pobierała żadnej energii elektrycznej z kanadyjskiej sieci energetycznej. Co więcej, inwestor przekonuje, że po zmodernizowaniu systemu, cała wioska może w przyszłości stać się prosumentem energii dostarczającym nadmiar prądu do sieci energetycznej kraju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA