REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Google się ogarnął. Uwaga! Naukowy bełkot wrócił na YouTube’a

Dobra wiadomość dla fanów kanału Uwaga! Naukowy bełkot w serwisie YouTube. Google cofnął bana, który został przyznany w wyniku przejęcia dostępu przez cyberprzestępców.

26.07.2021
18:22
uwaga naukowy belkot youtube nie dziala co sie stalo ban haker
REKLAMA

Uwaga! Naukowy bełkot jest jednym z popularniejszych kanałów na polskim YouTubie, który śledzi ponad pół miliona ludzi. W przeciwieństwie do wielu innych, które służą wyłącznie rozrywce, jego autor w postaci Dawida Myśliwca niesie kaganek oświaty i edukuje swoich fanów. Niestety internauci na kilka dni stracili dostęp do jego popularnonaukowych filmów, w których skupia się na takich dziedzinach jak chemia, genetyka, neurobiologia, biologia i fizyka.

REKLAMA

Przyczyną usunięcia kanału było przejęcie go przez osoby trzecie i publikowanie po zmianie nazwy profilu transmisji live zachęcających do wpłacania kryptowalut na konto cyberprzestępców. Stało się to najpewniej w wyniku zainstalowania przez Dawida Myśliwca jakiegoś felernego rozszerzenia do przeglądarki. Reakcja moderacji była natychmiastowa, ale… tylko w aspekcie blokady konta. YouTube wcale się nie kwapił się, by pomóc w odzyskaniu dostępu do niego autorowi.

Uwaga! Naukowy bełkot wraca na YouTube’a

Po kilku dniach i nagłośnieniu sprawy przez media pracownicy Google’a zdecydowali się najwyraźniej przyjrzeć wreszcie tej sprawie i zabrać w niej głos — wcześniej nie reagowali na zgłoszenia. W rezultacie Dawid Myśliwiec odzyskał dostęp do swojego kanału i będzie mógł publikować na nim kolejne filmy, co powinno ucieszyć 600 tysięcy osób śledzących Uwaga! Naukowy bełkot na YouTubie.

Zgadnijcie kto wrócił! Dziękuję wszystkim za mnóstwo wsparcia i oferty pomocy. Za samą pomoc tym, których angażowaliśmy również. Mam po tej całej "aferce" sporo przemyśleń, którymi podzielę się jak tylko znajdę okazję między wyjazdami. Jedną rzecz chciałem jednak zaznaczyć już teraz. Nie mam najmniejszych pretensji do ludzi z YT. Wręcz przeciwnie - jestem im niezmiernie wdzięczny za pomoc (bo tylko takiego pomocnego nastawienia doświadczyłem). Ale do samego YT... To już inna historia... Dziękuję i do zobaczenia do usłyszenia.

- komentuje sprawę Dawid Myśliwiec, autor kanału Uwaga! Naukowy bełkot
REKLAMA

Warto przy tym napomknąć, że Dawid Myśliwiec nie jest jedyną znaną osobą z Polski, która w ostatnim czasie znalazła się na łasce administratorów serwisu społecznościowego. Instagram niesłusznie przyznał shadowbana Maffashion za republikowanie skandalicznych słów niejakiej Samueli Górskiej o LGBT i „żydostwie”, a aktywistka Maja Staśko została zbanowana z Instagrama oraz z Facebooka za poruszanie kontrowersyjnych tematów.

Różnica pomiędzy banami od Facebooka i Google jest taka, że w przypadku obu kobiet reakcja moderacji była znacznie szybsza i panie odzyskały swoje profile w jeden dzień. Na powrót kanału Uwaga! Naukowcy bełkot czekaliśmy od 22 lipca aż do 26 lipca 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA