REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Nasza Klasa - to już koniec portalu. Kawał polskiej historii zostaje wymazany z internetu

Koniec Naszej Klasy właśnie stał się faktem. Wtyczka zostaje wyciągnięta, a tym samym polski serwis społecznościowy znika z internetu.

27.07.2021
10:52
Nasza Klasa - koniec portalu
REKLAMA

Historia Naszej Klasy sięga 2006 r., a więc polski portal społecznościowy zaczął powstawać dwa lata po tym, jak Mark Zuckerberg uruchomił Facebooka. To zaskakujące, bo w polskim krajobrazie Nasza Klasa kojarzy się z erą bardzo zamierzchłą, zdecydowanie poprzedzającą czasy Facebooka.

REKLAMA

Nasza Klasa - koniec serwisu, który łączył Polaków na długo przed Facebookiem.

Nasza Klasa obecnie jeszcze istnieje pod swoją najnowszą domeną nk.pl, ale zmieni się to dosłownie w ciągu godzin. Wtyczka zostanie ostatecznie wyciągnięta dziś (27 lipca) o 23:59.

Serwis żył przez 15 lat, ale w obliczu prawdziwych gigantów społecznościowych utrzymywanie Naszej Klasy przestało się opłacać, więc obecny właściciel, Ringier Axel Springer Polska, po prostu usuwa serwis ze swoich serwerów.

Co z danymi osobowymi z Naszej Klasy? Przecież wszyscy mieliśmy tam konto.

Można odnieść wrażenie, że w pewnym momencie każdy znajomy miał konto na Naszej Klasie i nie byłoby to wielką pomyłką. Serwis w szczytowym okresie popularności, a więc w 2010 r., miał 14 mln aktywnych użytkowników. To więcej niż było wówczas stałych łączy. W 2010 r. mieliśmy w Polsce ok. 6 mln stałych łączy szerokopasmowych i ok. 3,5 mln bezprzewodowych łączy szerokopasmowych.

REKLAMA

Pozostaje więc pytanie co z naszym kontem na Naszej Klasie. Konto oczywiście przepada, a dane osobowe użytkowników mają zostać w całości usunięte. Ringier Axel Springer Polska zapowiada, że cały proces zajmie trochę czasu, ale docelowo ma nie zostać nawet ślad po bazie użytkowników serwisu.

W ten sposób kończy się historia portalu, o którym można byłoby napisać książkę. Po licznych wzlotach i upadkach, po zmianach domen, przewrotach w funkcjonowaniu, serwis możemy odwiedzić po raz ostatni. Po północy zakończy się kawałek pięknej historii polskiego internetu. Facebook, Instagram, Twitter i TikTok ostatecznie wyparły polski serwis społecznościowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA