REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

#ZawszeGratem. Astronauci lecą na orbitę używanym statkiem na szczycie używanej rakiety

Już jutro w południe kolejna załoga astronautów poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tak jak w poprzednich dwóch przypadkach, astronauci polecą tam statkiem Crew Dragon, którego na orbitę wyniesie rakieta Falcon 9. Jeden element jest tu jednak nowy.

21.04.2021
12:30
Astronauci SpaceX polecą używanym statkiem na szczycie używanej rakiety
REKLAMA

Po raz pierwszy od rozpoczęcia przez SpaceX lotów załogowych załoga poleci statkiem, który już wcześniej realizował misję załogową. Co więcej, także pierwszy człon rakiety Falcon 9 będzie używany.

REKLAMA

Start misji Crew-2 odbędzie się w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie o godzinie 12:11 polskiego czasu. Astronauci polecą na orbitę statkiem Endeavour, który pod koniec maja 2020 r. wyniósł na orbitę Boba Behnkena i Douga Hurleya, którzy w ramach misji Demo-2 jako pierwsi wykonali załogowy lot kosmiczny statkiem zbudowanym przez prywatną firmę.

Pierwszy człon rakiety Falcon 9 był już na orbicie okołoziemskiej 18 listopada 2020 r. kiedy na pokład stacji kosmicznej wynosił załogę misji Crew-1.

 class="wp-image-1675839"

Na pokładzie stacji znajdzie się dwójka astronautów amerykańskich (Shane Kimbrough, Megan McArthur), jeden europejski (Thomas Pesquet) oraz jeden japoński (Akihiko Hoshide).

Zarówno załoga, jak i rakieta oraz statek są już gotowi do startu. W trakcie weekendu przeprowadzono statyczny test silników rakiety, który nie wykazał żadnych błędów. Jak na razie prognoza pogody wskazuje, że warunki atmosferyczne nie powinny w żaden sposób przeszkodzić lub opóźnić startu. Gdyby jednak do tego doszło, próba startu może zostać powtórzona 24 godziny później.

Relację ze startu misji Crew-2 będzie można oglądać w oknie poniżej.

Aktualizacja

REKLAMA

Ze względu na pogodę start misji został przełożony na piątek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA