REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Bezpieczeństwo

Twój telefon z Androidem będzie kluczykiem do auta, prawem jazdy, a nawet paszportem covidowym

Telefony Pixel od 2018 r. zawierają układ Titan M – to izolowany układ scalony odpowiadający za dodatkową warstwę zabezpieczeń, w tym sprzętowe szyfrowanie danych. Teraz Google prezentuje podobne rozwiązania od partnerów. To krok w stronę popularyzacji ciekawego standardu.

Telefony z Androidem mają stać się dokumentami i kluczykami do auta
REKLAMA

Układ Titan M w Pixelach zapewniał tym telefonom bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Na tyle wysoki, że telefony te teoretycznie mogłyby pełnić rolę cyfrowego sejfu do wrażliwych danych. W tym tak wrażliwych, jak dokument tożsamości czy cyfrowy klucz od mieszkania.

REKLAMA

Problem w tym, że Pixele to jedna z bardzo wielu marek telefonów na rynku – na dodatek nie za bardzo popularna w kontekście wolumenowej sprzedaży. Trudno rozmawiać o standaryzacji czy popularyzacji danego rozwiązania w momencie, gdy relatywnie niewielu użytkowników może z danego rozwiązania korzystać. Google znalazł sposób na zachęcenie innych.

Android Ready SE Alliance to sojusz producentów sprzętu i podwykonawców – by promować wizję uniwersalnego cyfrowego klucza wśród dostawców oprogramowania.

Google zauważył na swoim blogu, że większość telefonów na rynku zawiera już Secure Element – czyli sprzętowe szyfrowanie danych. Firma ogłosiła na nim również powołanie Android Ready SE Alliance. To sojusz dostawców urządzeń z SE i producentów samych układów, którego celem jest promocja Secure Element u dostawców oprogramowania na systemy Android, Android TV, Android Auto Embedded i wearOS.

Połączony wysiłek Google’a i jego partnerów miałoby sprawić, że wszystkie urządzenia od producentów należących do sojuszu należy traktować jako jedną platformę. A to otwiera zupełnie nowe możliwości w kwestii dostępności tak drogiego i skomplikowanego pod kątem bezpieczeństwa, jak system paszportów, dowodów osobistych, portfeli bankowych, cyfrowych identyfikatorów, kluczy do domu, a nawet - w dobie pandemii - paszportem covidowym z potwierdzeniem zaszczepienia.

REKLAMA

Sojusz będzie też wspólnie opracowywał oprogramowanie systemowe związane z Secure Elements. Jako przykład takiego oprogramowania Google wskazuje StrongBox: aplet Keymaster HAL rezydujący w sprzętowym układzie bezpieczeństwa.

To o czym Google na swoim blogu nie wspomina to fakt, że jego największy konkurent na rynku mobilnym – Apple – cieszy się z benefitów takiej standaryzacji już od długiego czasu. Na popularne i jednolite iPhone’y producenci samochodów od dawna oferują cyfrowe wersje kluczyków do auta – co na urządzeniach partnerów Google’a jest raczej rzadkością. Pozostaje więc się cieszyć, że Google zdołał skłonić tych partnerów do współpracy. Choć na razie nie wiemy których konkretnie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA