REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Sunące lodowce, rosnący poziom wody, znikające stworzenia – tak wygląda zmiana klimatu

Naukowcy i artyści połączyli siły, żeby zwizualizować zmiany klimatu i to, jak może wyglądać nasze życie za kilkanaście i kilkaset lat. 

05.06.2020
20:53
przemieszczanie się lodowców
REKLAMA
REKLAMA

Google Art and Culture przedstawia kolejną fascynującą i niebanalną wystawę. Tym razem nie zaprasza nas jednak do jaskiń pomalowanych ręką naszych najstarszych przodków ani do walczących o życie zabytków. Tym razem na oczy artystów nakłada naukowe szkiełko i pokazuje naszą planetę z perspektywy zachodzących na niej zmian udokumentowanych w długich i mało porywających dla przeciętnego odbiorcy raportach.

Z okazji Światowego Dnia Środowiska do Google Arts & Culture trafiła seria eksperymentalnych dzieł zainspirowana danymi na temat klimatu i jego zmian. W ramach wystawy Heartbeat of the Earth zaproszeni do współpracy artyści wybrali dane z raportów na temat zmian klimatycznych przygotowanych przez międzynarodowe instytucje i stworzyli interaktywne dzieła nimi zainspirowane.

W Coastline Paradox Timo Aho i Pekka Niittyvirta wykorzystali naukowe wyliczenia i zdjęcia z Google Street View do pokazania, gdzie poziom morza był w roku 2000 r. oraz gdzie będzie w 2300 r., jeśli nic nie zmienimy. Można zajrzeć do różnych zakątków świta i zobaczyć niepokojącą przyszłość, w której woda zalewa kolejne piętra istniejących budynków i powoduje wyludnienie kolejnych terenów.

W dziele stworzonym przez szwajcarskiego fotografa Fabiana Oefnera Timelines także śledzimy zmiany w czasie, ale tym razem zerkamy tylko w przeszłość. Dzięki badaniom naukowym udało się odtworzyć drogę, którą przebyły dwa szwajcarskie lodowce w ciągu ostatnich 140 lat. Świetliste błękitne linie nałożone na piękne fotografie pokazują, gdzie jeszcze sto, pięćdziesiąt i dwadzieścia lat temu sięgały jęzory lodu.

W projekcie Acidifying Ocean Cristina Tarquini pokazuje efekty wzrostu poziomów dwutlenku węgla w oceanach. Poruszamy się na osi czasu, śledząc, jak stopniowo rośniej temperatura. Przed naszymi oczami migają kolejne gatunki morskich stworzeń, możemy je minąć albo, jeśli nas zaintrygują, przeczytać o nich więcej, klikając intrygujące stworzenie.

What We Eat pokazuje z kolei ślad węglowy zostawiany przez to, co jemy. W ten sposób powstała barwna siatka punktów wizualizujących wpływ naszej diety na produkcję dwutlenku węgla. Można podejrzeć, co jedzą inni, lub stworzyć własną dietę i dodać ją do projektu.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA