RTV  / Artykuł

Zostań w domu. Policzyliśmy, ile filmów i seriali masz w zasięgu pilota

Sprawdziliśmy, ile filmów i seriali jest dziś do obejrzenia w popularnych usługach VOD. Jak myślicie, czy nam się udało? Wzięliśmy pod uwagę wszystko, co jest dostępne na najpopularniejszych telewizorach w kraju.

Wychodzenie z domu bez potrzeby nie jest teraz najlepszym pomysłem z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Na szczęście żyjemy w czasach, w których nie musimy opuszczać mieszkania, by znaleźć ciekawe zajęcie. Wystarczy nowoczesny telewizor i łącze internetowe, by zawsze mieć co obejrzeć i czego posłuchać.

Ale czy tych internetowych treści nam w ogóle wystarczy? Po jak długim czasie obejrzymy już wszystko, co ciekawe? Postanowiliśmy to sprawdzić. Zbadaliśmy w ujęciu liczbowym ofertę wiodących dostawców usług typu VOD. Nałożyliśmy na nie dwa kryteria.

Po pierwsze, usługa musi działać w Polsce bez żadnego kombinowania. Odpadają więc usługi typu Disney+, do których nie dostaniemy się bez VPN-a czy innych sztuczek. Po drugie, ma być dostępna na najpopularniejszej platformie operacyjnej w Polsce .

Ile filmów i seriali dostępnych jest w usługach VOD w Polsce?

vod liczba filmów seriali

Pierwszą usługą, którą warto się zainteresować, jest oczywiście Netflix. To lider światowego rynku VoD, który rozpieszcza i Polskę bogatą ofertą treści – w tym uwielbianych przez masy treści na wyłączność, niedostępnych nigdzie indziej. Netflix ma bogaty katalog treści UHD, obsługuje też profile użytkowników. Na dziś w jego ofercie znajdziemy ponad 2,3 tys. filmów i ponad 1 tys. seriali.

vod liczba filmów seriali

Netflix może jest i światowym liderem, ale w Polsce króluje usługa VoD.pl. Jest relatywnie prosta, oferuje bardzo podstawową funkcjonalność, ale jest też i tania. Nie znajdziemy w niej seriali, za to ma ona w katalogu ponad 1,9 tys. filmów.

vod liczba filmów seriali

Nie możemy też zapominać o HBO Go, które nie stawia na ilość, a na jakość swoich produkcji. HBO produkuje znacznie mniej seriali niż konkurencja, ale znacznie częściej stają się one popkulturowymi fenomenami. Na dziś w usłudze znajdziemy ponad 300 filmów i 60 seriali.

vod liczba filmów seriali

W naszym kraju coraz śmielej poczyna sobie również usługa Prime Video od Amazona. Mimo braku oficjalnej premiery już od długiego czasu oferuje polski interfejs w swojej aplikacji, a niemal do wszystkich filmów i seriali dodane są polskie napisy, coraz częściej również i lektor. Prime Video potrafi też wykorzystać mechanizm HDR10+, co wpływa na jakość obrazu. Na dziś w usłudze znajdziemy pond 790 filmów i ponad 220 seriali.

vod liczba filmów seriali

Nie zapominajmy też o YouTubie. Usługa ta jest znana przede wszystkim z amatorskich i darmowych produkcji – od dawna jednak pozwala na wypożyczanie lub kupowanie filmów. W naszym kraju jest ich dostępnych na dziś ponad 3,7 tys. sztuk.

vod liczba filmów seriali

Ważne są też usługi od polskich dostawców telewizyjnych. Polsatowska ipla ma nam na dziś do zaproponowania ponad 2 tys. filmów i ponad 170 seriali. Z kolei Player od TVN-u to ponad 280 seriali i 1 tys. filmów. TVP VOD to natomiast ponad 1,1 tys. filmów i ponad 280 seriali.

vod liczba filmów seriali

FilmBox Live niestety nie ma żadnego publicznego API, by dokładnie policzyć treści. Oficjalna informacja mówi o ponad trzech tysiącach filmów i seriali. Chili takie API już oferuje: na dziś usługa ma w swojej ofercie niemal 3,7 tys. filmów i ponad 15 seriali.

vod liczba filmów seriali

Pozostaje nowa i coraz śmielej promowana platforma Rakuten. Na razie Polakom jeszcze nieznana, ale czuję, że to się zmieni w nieodległej przyszłości. Znajdziemy na niej ponad 980 filmów. Nowa usługa na rynku, czyli Apple TV, ma w swojej ofercie niemal 9 tys. filmów (w ramach iTunes) i dodatkowo osiem seriali i dwa filmy (w ramach Apple TV+).

Liczymy filmy i seriale. Niestety zsumować się ich nie da.

Rachowanie tego wszystkiego i sumowanie nie było łatwym zadaniem. Wiele filmów i seriali się bowiem dubluje i jest dostępnych u kilku dostawców. Na szczęście informacje wyciągane przez API mają to do siebie, że łatwo poddają się dalszej obróbce – stosując prostą bazę danych, jej wizualizację i czujne oko udało nam się usunąć duble. Efekt?

Bez wątpienia rekord. Aplikacje na popularne smart TV oferują sumarycznie 18,1 tys. filmów i 2,1 tys. seriali. Niektóre są dostępne w ramach abonamentu, inne wypożyczamy za opłatą.

Warto pamiętać, że niemal każda z tych usług grupuje treści po kategoriach. W tym te przeznaczone dla dzieci.

Na pewno telewizor nie powinien nam zastąpić czasu spędzanego z młodocianymi, ale przecież przesada w żadną stronę nie jest zdrowa – czasem nasze pociechy po prostu chcą obejrzeć coś fajnego na telewizorze, a i my przecież nie zawsze mamy możliwość się nimi zająć. Na szczęście większość usług VOD potrafi filtrować treści po różnych kategoriach.

QLED Q90R recenzja

Niektóre nieco mniej przyjaźnie dla użytkownika pozwalają – na przykład – włączyć filtr na treści powyżej 18 roku życia. Inne – takie jak YouTube czy Netflix – mają nawet dedykowany tryb pracy Kids, w którym nie tylko nakładają stosowne ograniczenia na treści, ale wręcz całe się przeobrażają w usługę eksponującą najciekawsze treści produkowane z myślą o młodzieży.

Te filtry oczywiście możemy wykorzystać i do własnych celów. Ich funkcjonalność różni się w zależności od usługi, ale zazwyczaj możemy konfigurować usługę tak, by wyświetliła nam tylko filmy, lub tylko seriale, lub tylko produkcje z danym aktorem lub w danym gatunku.

Na którym telewizorze dostępnych jest najwięcej treści?

Jedną z korzyści wynikających z bycia rynkowym liderem jest zainteresowanie partnerów. Skoro Samsung sprzedaje najwięcej telewizorów w Polsce i na świecie, to oznacza to w oczywisty sposób, że dociera do największej liczby klientów. A to oznacza, że umieszczenie w sklepie z aplikacjami Samsunga naszej usługi filmowej wiąże się z wystawieniem jej do oceny znacznie szerszej publiczności. Na dalszych miejscach w rankingu popularności znajdują się webOS od LG oraz różne odmiany Android TV.

Nic więc dziwnego że wszyscy czołowi dostawcy usług VoD dbają o to, by to właśnie na telewizorach wiodących producentów wychodzić do klienta z ofertą. Aplikacji jest dużo i są zazwyczaj bardzo dobrej jakości. W tym tych z filmami i serialami. Należy tylko pamiętać, że niemal każda usługa filmowo-serialowa jest dodatkowo płatna – choć na szczęście większość ma bardzo przyjazny cennik.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst