REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

W Indiach ludzie zabijają się o wodę. W dosłownym znaczeniu tego słowa

Kryzys wodny, który panuje w Indiach wcale się nie skończył. Można wręcz uznać, że stale narasta. Świadczy o tym chociażby rosnąca liczba przestępstw związanych z dostępem do wody pitnej.

14.01.2020
10:23
W Indiach ludzie dosłownie zabijają się o wodę
REKLAMA
1124 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Raport opublikowany przez indyjskie Biuro Rejestrów Przestępczości (NCRB) wskazuje, że liczba tzw. sporów wodnych w 2018 r. wzrosła dwukrotnie, jeśli porównamy ją danymi za 2017 r.

Kryzys wodny w Indiach - dramatyczne skutki

Większość sporów o wodę miała miejsce w Maharashtrze i Biharze, dwóch stanach, które ucierpiały w ostatnich latach z powodu długotrwałej suszy. Spory doprowadziły do ​​drobnych przestępstw, starć, a nawet morderstw.

Według raportu NCRB, liczba przypadków sporów dotyczących wody zarejestrowanych zgodnie z indyjskim kodeksem karnym wyniosła 838, w porównaniu do 432 w 2017 r. - jak łatwo policzyć, wzrost w tym przypadku wynosi 94 proc.

Oprócz samego wzrostu, najbardziej niepokojącą informacją jest to, że w Indiach, odnotowano 93 morderstwa, które można połączyć właśnie ze sporami wokół dystrybucji wody pitnej. Większość z nich miało zostało popełnionych w dotkniętych suszą stanach: Gujarat, Jharkhand, Maharashtra, Karnataka i Rajasthan.

- Gdy niedobór wody wzrasta, konflikty narastają. Zarówno na poziomie społeczności, jak i między obszarami miejskimi i wiejskimi. W 2018 roku widzieliśmy bardzo złą sytuację w niektórych z tych stanów - powiedział Himanshu Thakkar, koordynator South Asia Network on Dams, Rivers and People (SANDARP).

Wyrażając zaniepokojenie wzrostem sporów o wodę, były sekretarz związku zasobów wodnych, Shashi Shekhar, powiedział, że niesprawiedliwy podział wody między społecznościami jest główną przyczyną przestępstw związanych z wodą.

- Indie wykorzystują maksymalną ilość wód gruntowych. Jest ona równa ilości wody, którą łącznie wydobywają USA i Chiny. Zasadniczo woda powinna być zarządzana na poziomie lokalnych społeczności, a rząd powinien wzmocnić ich pozycję w zarządzaniu zasobami wodnymi poprzez edukację na takie tematy, jak wody gruntowe, zbierania deszczówki, etc. Dzięki temu, każdy region mógłby podejmować świadome decyzje dotyczące zużycia wody - powiedział Shekhar.

Prognozy na przyszłość nie nastrajają pozytywnie

Według unijnego Ministerstwa Rolnictwa, części Maharashtry, Karnataki, Andhry Pradeshu, Jharkhandu, Gujaratu i Radżastanu spotkały się z poważną suszą w 2018 r. Z danych opublikowanych NCRB wynika z kolei, że w większości tych stanów doszło do zwiększonej liczby przestępstw (w tym morderstw).

REKLAMA

Z kolei raport Composite Water Management Index opublikowany przez Niti Aayog w 2018 r. ujawnił inny aspekt kryzysu wodnego: alarmujący spadek poziomu wód gruntowych. Raport mówi, że 21 dużych miast, w tym Delhi, Bengaluru, Chennai i Hyderabad, zmierzają w kierunku osiągnięcia zerowego poziomu wód gruntowych do 2020 r. - przypomnijmy, że z tych zasobów korzysta (jak na razie) ok. 100 mln ludzi.

Raport CWMI stwierdził również, że do 2030 r. przewidywane zapotrzebowanie Indii na wodę będzie dwa razy większe niż dostępne zasoby naturalne. W tym momencie przypominają mi się oczywiście wszystkie czarne scenariusze, w których wojny o wodę pitną stają się naszą nową rzeczywistością. Zresztą, jeśli przyjmiemy, że zwiększona liczba morderstw na terenie indyjskich stanów dotkniętych suszą ma z tą suszą coś wspólnego, to… ta rzeczywistość już nadeszła. Chociaż zawsze można stwierdzić, że to losowa korelacja i nic złego z klimatem się nie dzieje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA