REKLAMA

Lightroom 7 nadchodzi wielkimi krokami. Najpewniej w dwóch wersjach

Adobe jest na ostatniej prostej przed zaprezentowaniem końcowej wersji Lightrooma 7. Jej kodowy przydomek to „Classic”, a obok niej powstaje też zupełnie nowy Lightroom.

06.10.2017 07.46
Lightroom 7 nadchodzi wielkimi krokami. Najpewniej w dwóch wersjach
REKLAMA
REKLAMA

Lightroom 7 będzie miał premierę najprawdopodobniej w trakcie konferencji Adobe Max. To coroczne święto Adobe, podczas którego producent pokazuje swoje największe nowości. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 18–20 października w Las Vegas.

Aplikacje i programy działające w chmurze. Tak wygląda przyszłość Adobe.

adobe project nimbus class="wp-image-580439"

Po nadchodzącym Adobe Max możemy się spodziewać aktualizacji całego pakietu Creative Cloud do wersji 2018, ale największym trendem ostatnich lat są aplikacje mobilne. Adobe poświęca im coraz więcej uwagi na scenie, a same programy stają się coraz bardziej rozbudowane i coraz lepsze.

Podejrzewam, że w tym roku Adobe jeszcze mocniej zaznaczy swoją obecność w segmencie mobilnym, ponieważ pojawił się bardzo mocny konkurent: Affinity Photo na iPada. Aplikacja zbiera świetne recenzje i jest uważana za najbardziej zaawansowany mobilny edytor zdjęć.

Nowy Lightroom już na ostatniej prostej.

Przed konferencją zaczynają pojawiać się przecieki odnośnie nadchodzących programów. Adobe przypadkowo potwierdziło nadejście Lightrooma 7 w tweecie wysłanym z oficjalnego konta, ale wpis został szybko usunięty.

Adobe Lightroom 7 Lightroom Classic class="wp-image-604397"

Kolejnym potwierdzeniem jest mail, jaki otrzymali betatesterzy zarejestrowani w zamkniętym programie testów Adobe. Dostali oni do pobrania nową betę Lightrooma, która będzie prawdopodobnie finalną wersją programu.

Co ciekawe, program nosi nazwę Lightroom Classic CC. Daje nam to ogromną wskazówkę odnośnie planów Adobe. Wygląda na to, że linia Lightroom rozdzieli się na dwie części.

Adobe Lightroom 7 Lightroom Classic class="wp-image-604394"

Nowa wersja desktopowego programu będzie nosić nazwę Lightroom 7 lub Lightroom Classic, a obok niej pojawi się też zupełna nowość.

W lipcu pisałem o Adobe Project Nimbus, czyli nowym edytorze zdjęć w chmurze. Niewielka grupa użytkowników mogła wtedy pobrać omyłkowo udostępnioną wersję programu, która miała być testowana tylko wewnątrz Adobe. Okazało się, że Project Nimbus to zaawansowany edytor online, który jest przepisanym od nowa Lightroomem działającym w chmurze.

adobe project nimbus class="wp-image-580440"

Project Nimbus to kodowa nazwa edytora, który w niczym nie będzie przypominał dostępnego obecnie Lightrooma Online. To stosunkowo mało popularne narzędzie dostępne pod adresem lightroom.adobe.com. Aplikacja webowa służy do zarządzania udostępnionymi zbiorami zdjęć i do przeprowadzania podstawowych korekt znanych z modułu Library w desktopowym Lightroomie.

Z kolei Project Nimbus jest pełnoprawnym edytorem zdjęć RAW z pełnymi możliwościami Lightrooma. Wiemy, że program będzie można zainstalować na dysku, ale obróbka ma zachodzić w chmurze. Każdy użytkownik dostanie 1 TB przestrzeni na zdjęcia, co jest wielkim krokiem naprzód względem dotychczasowych 20 GB dostępnych w ramach pakietu CC.

adobe project nimbus class="wp-image-580443"

Adobe podchodzi do tematu zachowawczo.

REKLAMA

Project Nimbus zapowiada się intrygująco, ale na razie nikt z nas nie wie, czy będzie w stanie zastąpić tradycyjnego Lightrooma. Na szczęście Adobe nie będzie nikogo zmuszać do przesiadki. Prace nad Lightroomem Classic pokazują, że tradycyjna wersja programu też jest rozwijana.

Pytań jest mnóstwo, chociażby o formę dystrybucji nowego Lightrooma. Czy zobaczymy jeszcze pudełkową wersję tego narzędzia? Przekonamy się o tym 18 października.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA