1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Polacy stworzyli prawdopodobnie najlepszą metodę płatności w Internecie. Oto Blik One Click

Lokowanie produktu

Płatności w Internecie powinny być szybkie, intuicyjne i bezpieczne. I właśnie taki jest BLIK, który rozszerzył niedawno swoją usługę płatności w internecie o tzw. One Click. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona na dokonywanie zakupów przy pomocy jednego kliknięcia bez konieczności przepisywania kodu BLIK.

12.08.2017
20:43
BLIK One Click to prawdopodobnie najlepsza usługa do płatności w sieci

Zakupy w Internecie cieszą się coraz większą popularnością. Według raportu E-Commerce w Polsce 2016 aż 48 proc. polskich internautów kupowało już w sieci. Ten sam raport mówi, że osoby, które nie decydują się na tego typu zakupy, najczęściej robią to z dwóch powodów. Jeden to obawy o bezpieczeństwo, zaś drugi to zbyt trudny proces przeprowadzania płatności.

Jakich sposobów płatności w Internecie obecnie używamy?

Najpopularniejsza forma płatności w polskiej części Internetu to szybkie przelewy. Przed ich wprowadzeniem płacenie przez Internet było bardzo uciążliwe i konieczne było każdorazowe przepisywanie wszystkich danych sklepu. To było wyjątkowo czasochłonne, trudne i irytujące. Absolutnie nie dziwi mnie, że duża część osób wolała wówczas po prostu wybrać się do fizycznego sklepu i kupić towar w klasyczny sposób.

Szybkie przelewy to znacznie prostsze rozwiązanie, ale… nie tak proste, jak może się wydawać. Osoby, które zdążyły się z nim zaznajomić, nie zawsze to dostrzegają. Do wykonania takiego przelewu konieczne jest bowiem podanie loginu oraz hasła, sprawdzenie danych sklepu i potwierdzenie transakcji kodem. O wiele łatwiejsza jest płatność kartą. W wielu sklepach wystarczy przepisać dane karty, ewentualnie zapisać ją i… gotowe. Płatność wówczas dokonuje się automatycznie, bez jakichkolwiek problemów i poradzi sobie z nią absolutnie każdy.

Jest to jednak dosyć ryzykowne rozwiązanie. Co się stanie, jeżeli właściciel karty ją po prostu zgubi? Wówczas szczęśliwy znalazca będzie mógł skorzystać z niej na Amazonie lub w jednym z chińskich sklepów internetowych. Odzyskanie pieniędzy w takiej niefortunnej sytuacji jest możliwe, ale będzie kosztowało naprawdę sporo nerwów oraz czasu. By lepiej pokazać, na czym polegają oba sposoby płatności, nagraliśmy dwie scenki rodzajowe prezentujące, jak wyglądałyby one w świecie realnym. By je zobaczyć, obejrzyjcie film.

Dobry sposób płatności powinien być zatem zarówno bezpieczny, jak też prosty w obsłudze.

BLIK One Click class="wp-image-583822"

I taki właśnie okazał się BLIK, w którym cała płatność sprowadza się do przepisania 6-cyfrowego kodu z aplikacji i potwierdzeniu transakcji kodem PIN w aplikacji mobilnej banku. Teraz ten bardzo prosty sposób płatności stał się jeszcze łatwiejszy. Jest to zasługa metody jednego kliknięcia tzw. One Click, która pozwala na zatwierdzanie zakupów bez przepisywania kodu BLIK.

Polacy stworzyli prawdopodobnie najlepszą metodę płatności w Internecie. Oto Blik One Click. class="wp-image-583823"

Jak to możliwe? Gdy robimy zakupy w danym sklepie, podczas procesu płatności możemy zapamiętać go (tak to działa w Multikinie oraz Wspieram.to) lub używaną przeglądarkę (tak to działa m.in. w Zalando). Dzięki temu podczas kolejnej transakcji dokonywanej w tym samym sklepie lub przeglądarce konieczne będzie wykonanie wyłącznie jednego kliknięcia i potwierdzenie płatności za pomocą PIN-u w aplikacji mobilnej banku na telefonie. Nowa funkcja jest dostępna w Banku Zachodnim WBK, ING Banku Śląskim, Millennium oraz mBanku.

Polacy stworzyli prawdopodobnie najlepszą metodę płatności w Internecie. Oto Blik One Click. class="wp-image-583825"

Niebawem One Click z całą pewnością zdobędzie ogromną popularność ze względu na łatwą obsługę. W końcu tak samo było z innymi funkcjami BLIK-a, takimi jak przelewy na numer telefonu czy wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty. Kiedyś były one dostępne w niewielu punktach, a dziś są dostępne niemal wszędzie, zdobywają coraz większą popularność, a wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Jestem przekonany, że One Click odbędzie podobną drogę i niebawem zostanie wdrożony wszędzie tam, gdzie dostępny jest BLIK. Czyli praktycznie wszędzie.

Lokowanie produktu
Najnowsze