1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Tech

Po cichu, bez fanfar - tak Apple wprowadza do sprzedaży nowe iPady

Apple zaskakuje. Nowy iPad to... po prostu iPad
221 interakcji
dołącz do dyskusji

Kto by się spodziewał! Apple po cichutku zamknął dziś sklep, by pokazać… nowego iPada! I co ciekawe, nowy tablet zrywa z nazewnictwem przeszłości. iPad to po prostu iPad.

Ma 9,7-calowy ekran i z wyglądu łudząco przypomina iPada Air 2. Jeśli myślisz, że na tym różnice się kończą, to masz… pełną rację. Nowy iPad to po prostu iPad Air 2 z nowym nazewnictwem i odświeżonymi podzespołami. Tym samym Apple stawia wyraźną kreskę między iPadami Pro, a iPadami skierowanymi dla przeciętnego konsumenta, który wykorzystuje tablet do konsumpcji multimediów, a nie do ich tworzenia.

Tym niemniej jestem zdziwiony, że nowy iPad to po prostu iPad Air 2 z nową nazwą i drobną zmianą w środku.

Wciąż mówimy o tym samym ekranie o rozdzielczości 2048x1536 bez technologii 3D Touch, a aparaty wciąż mają odpowiednio 8 Mpix z tyłu i 1,2 Mpix z przodu. Nawet czas pracy na jednym ładowaniu pozostał ten sam i wynosi 10 godzin, pomimo zastosowania nowego układu scalonego.

nowy-ipad-2

Sercem nowego iPada jest układ Apple A9, znany z telefonów iPhone 6S i 6S Plus. Apple tradycyjnie nie podaje ilości RAM-u, ale spodziewałbym się, że są to standardowe 2 GB, znane z poprzednich konstrukcji. Nowy model jest też nieco... cięższy od iPada Air 2 (469 g vs 437 w modelu Air 2) więc de facto wygląda na to, że wykorzystano ponownie obudowę... iPada Air 1.

I co dziwne, Apple tym razem zrezygnowało ze swojej "odwagi" - nowy iPad nadal ma wbudowane gniazdo słuchawkowe. Nadal obecny jest czytnik linii papilarnych Touch ID i nadal głównym złączem do ładowania i transferu danych jest Lightning, a nie USB-C.

Nowej wersji nie doczekał się za to iPad Mini. Wersja Mini 4 wciąż jest dostępna sprzedaży, ale ewidentnie została pozostawiona tylko po to, by stanowić najniższy próg wejścia do świata tabletów Apple.

iPada 9,7” możemy kupić w dwóch wersjach pojemności – 32 i 128 GB, oraz trzech kolorach: srebrnym, złotym i gwiezdnej szarości.

Każdy model możemy naturalnie doposażyć w modem LTE.

Za najtańszy wariant, o pojemności 32 GB bez modemu zapłacimy 1799 zł, zaś ten sam model z modemem LTE to już koszt 2499 zł. Wersje 128 GB bez modemu kosztują 2299 zł, a z modemem 2999 zł.