REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

.NET Core na "malince" - Microsoft anektuje kolejne platformy

Microsoft na poważnie pracuje nad modularnym i niezależnym od platformy .NET Core. Udostępniona jako open source biblioteka umożliwia już pracę na Windows, Linuksach i Macach.

14.03.2017
14:51
.NET Core trafia na Raspberry Pi i nie tylko
REKLAMA
REKLAMA

.NET Core doskonale sprawdza się jako rozwiązanie serwerowe i backendowe. Wymarzone więc do działania aplikacji napisanych pod .NET Core byłyby platformy typu IoT, na przykład seria komputerków Raspberry Pi. Dotąd jednak nie istniała oficjalna implementacja .NET Core na popularne „malinki”.

Według tego, co napisano na oficjalnym repozytorium GitHub .NET Core, w tej chwili platforma Raspberry Pi umożliwia jedynie uruchomienie programów skompilowanych na innych platformach. Nie jest to więc wsparcie dla pełnego SDK (Software Development Kit), ale pierwszy krok w dobrym kierunku. Być może niedługo programiści będą mogli zmieścić na tym małym komputerku całe środowisko programistyczne.

Ze względu na swoją wieloplatformowość, aplikacje .NET Core zostaną uruchomione niezależnie od tego czy mamy na naszej „malince” system Linux czy też Windows IoT Core, który również wspiera tę platformę.

Wersja .NET Core na procesory ARM32 jest pierwszym publicznym wynikiem współpracy pomiędzy Microsoftem a Samsungiem w ramach .NET Foundation.

REKLAMA

To właśnie Samsung miał największy wkład w port, ze względu na planowane wsparcie przez .NET Core dla własnego systemu Samsunga Tizen, które ma stać się faktem pod koniec roku 2017. Wsparcie dla .NET Core pod Tizenem ma obejmować zarówno procesory Intela jak i ARM.

Dzięki dobremu zarządzaniu zasobami i nowoczesnym rozwiązaniom, .NET Core zdobywa coraz większą popularność. Wsparcie dla ogromnej liczby urządzeń klasy IoT, i ich otwarcie na wszystkie usługi związane z .NET (np. Azure), to kolejna bardzo dobra wiadomość dla programistów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA