Sprzęt  / News

Smartfony od Nokii powróciły, tym razem naprawdę. Oto Nokia 6

Picture of the author
449 interakcji
dołącz do dyskusji

Stało się - Nokia wróciła na rynek smartfonów. Już bez Windows Phone'a i bez pomocy Microsoftu. Jej pierwszym urządzeniem jest model Nokia 6.

Fińskie HMD, które wykupiło dział telefonów od Microsoftu, wybrało sobie wprawdzie dziwny dzień na ogłoszenie tej nowości, ale cóż - niech i powrót Nokii ma miejsce nawet w niedzielne przedpołudnie.

Nokia 6 - co o niej wiemy?

Przede wszystkim to, że nie ma - poza uwielbianą przez wielu lata temu marką - zbyt wielu powodów do ekscytacji.

Po pierwsze, telefon zadebiutuje na początku tego roku wyłącznie na rynku chińskim. HMD tłumaczy taką decyzję "chęcią odpowiedzi na potrzeby użytkowników z różnych rynków na całym świecie" i deklaruje, że takie a nie inne miejsce startu "nie jest żadnym przypadkiem". Biorąc pod uwagę liczbę użytkowników smartfonów w Chinach, próba debiutu właśnie tam jak najbardziej może mieć sens. Tym bardziej, że jest to tylko pierwszy krok i prawdopodobnie już niedługo w sprzedaży pojawią się urządzenia z logo Nokii przeznaczone dla klientów z innych zakątków świata.

Po drugie, to nie jest telefon z najwyższej półki, o czym może świadczyć już chociażby sama rekomendowana cena. Ta wynosi około 245 dol. (po przeliczeniu z lokalnej waluty), czyli nieco ponad 1000 zł (aczkolwiek takiej ceny w polskich warunkach nie ma się co spodziewać, więc potencjalna atrakcyjność cenowa dla nas bardzo umiarkowana). Krótko mówiąc, średniak, choć ocenianie modelu przygotowanego pod rynek chiński i pod ten rynek wycenionego, z perspektywy polskiego klienta ma niewiele sensu.

Nokia 6 - specyfikacja techniczna

Poza ceną o średniości nowej Nokii 6 świadczą też parametry techniczne. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 5,5" o rozdzielczości FHD, pokryty szkłem ochronnym Gorilla Glass 2.5D. Za działanie 6-tki odpowiada układ Snapdragon 430, 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. Do tego dochodzi jeszcze aparat główny o rozdzielczości 16 megapikseli i jasności f/2.0 oraz przedni, o rozdzielczości 8 megapikseli. Interfejs aplikacji aparatu ma być przygotowany specjalnie dla Nokii. Całością zarządza Android w wydaniu Nougat, czyli 7-ka.

Takie podzespoły mają być zamknięte w aluminiowej obudowie typu unibody.

Co dalej?

Nokia 6 to dopiero start - zresztą niezbyt interesujący dla nas ze względu na brak dostępności zapowiedzianego produktu w naszym kraju. To jednak - jak powtarza HMD kilkukrotnie w komunikacie prasowym - tylko pierwszy krok. Kolejne smartfony z Androidem, tym razem pewnie dostępne i w innych częściach świata, powinny trafić do sprzedaży jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

A wtedy, kto wie, może znów wrócą te czasy, kiedy będzie się chciało kupić Nokię? Albo po prostu... będzie się to opłacać?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst