REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Microsoft właśnie pokazał, że nawet zwykłą klawiaturę da się wymyślić na nowo

Odpowiedzialny za nowatorskie, prototypowe rozwiązania odłam Microsoftu - Applied Sciences Group znów pozytywnie zaskoczył, prezentując bardzo interesujący koncept potencjalnej klawiatury dla modeli Surface… i nie tylko. Poznajcie Display Keyboard.

25.08.2015
18:05
Microsoft właśnie pokazał, że nawet zwykłą klawiaturę da się wymyślić na nowo
REKLAMA
REKLAMA

Pomysł inżynierów Microsoftu jest dość prosty w swych założeniach. Dodatkowy, dotykowy ekran u szczytu dołączanej klawiatury o rozdzielczości 1280 x 305 wyświetla dodatkowe informacje, a dzięki temu, że wykonany jest w technologii E-Ink, praktycznie nie ma wpływu na baterię tabletu. Trzeba jednak obejrzeć prezentację Display Keyboard, żeby zobaczyć jak bardzo użyteczny w praktyce jest ten prosty projekt:

Główną zaletą takiego wyświetlacza jest to, iż pokazuje zawartość kontekstową, zależnie od aplikacji, którą uruchomimy na tablecie. Dla przykładu korzystając z programów Adobe, na dodatkowym ekranie możemy zobaczyć pasek narzędzi, co jest o tyle przydatne, iż uwalnia przestrzeń na ekranie głównym.

Ekran wykorzystamy też do wielozadaniowości. Tutaj ciekawym przykładem jest opracowany specjalnie na potrzeby Display Cover klient poczty, który pozwoli na otrzymywanie i odpisywanie na maile bezpośrednio na wyświetlaczu E-Ink, np. podczas trwania wideokonferencji.

Wyświetlacz zapewni też szybki dostęp do aplikacji czy najczęściej odwiedzanych folderów, a także pozwoli przełączać się między aktywnymi oknami i programami. Ciekawą funkcją jest również podgląd zdjęć na ekranie E-Ink - dłuższe przytrzymanie obrazka spowoduje otworzenie go na głównym ekranie, a także umożliwi np. dodanie załącznika do maila.

Oprócz tego panel wspiera multidotyk, pozwalając na takie gesty jak zoom, obracanie czy przewijanie zawartości ekranu, oraz pisanie na nim przy użyciu Surface Pen. Tym samym zastępuje on też tradycyjny trackpad, przynajmniej w zaprezentowanym prototypie. Widać jednak, że obecność dodatkowego ekranu nie wpłynęła na rozmiar klawiszy, choć oczywiście odbyło się to kosztem miejsca na nadgarstki.

Niestety raczej nie ma szans, żeby Display Cover dołączył do Touch i Type Cover wraz z premierą Surface Pro 4, której spodziewamy się już tej jesieni.

REKLAMA

Nowa klawiatura Microsoftu jest na razie w fazie prototypu i zapewne minie jeszcze sporo czasu, zanim finalny produkt ujrzy światło dzienne.

Niemniej jednak dzieło Microsoft Applied Sciences Group zasługuje na uwagę, bo pokazuje, że Microsoft nadal ma w zanadrzu innowacje, którymi może zaskoczyć w swoich przyszłych urządzeniach. Przy nieustannym wyścigu producentów po zawartość portfeli klientów, nawet takie drobiazgi jak klawiatura z dodatkowym ekranem mogą być na wagę złota.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA