REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Technologie

4K? To takie... przestarzałe. Przywitaj jakość 8K na YouTube

Tak, dobrze przeczytałeś tytuł - na YouTube właśnie pojawił się pierwszy film, który możemy obejrzeć w obłędnej rozdzielczości 4320p czyli inaczej 8K. 

4K? To takie… przestarzałe. Przywitaj jakość 8K na YouTube
REKLAMA
193 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Film pod tytułem "Ghost Towns" został przygotowany przez Neumann Films, przy użyciu kamery RED Epic Dragon 6K. Choć rzeczona kamera nie nagrywa wideo stricte w 8K, lecz w 6K, efekt tak wysokiej rozdzielczości został uzyskany poprzez łączenie ujęć w Adobe After Effects lub skalowanie ich do 125%, aby "rozciągnąć" je do pożądanego formatu.

Rezultaty zapierają dech w piersiach, nawet na zwykłym monitorze FullHD - zagęszczenie pikseli jest po prostu obłędne.

Oczywiście nie oznacza to, że z dnia na dzień na YouTubie zaczniemy oglądać zawartość w rozdzielczości 8K, a ci, którzy w ostatnim czasie zrobili upgrade swojego sprzętu na nagrywający w 4K powinni go od razu wymieniać. 8K w powszechnym użyciu to nadal bardzo odległa pieśń przyszłości, a sam film jest... sztuką dla sztuki. Piękną, owszem, ale nadal wyłącznie demonstracją siły i pokazem, że wideo w takiej rozdzielczości staje się po prostu rzeczywistością.

Patrząc na to, na jakim etapie wchodzenia pod strzechy jest w tej chwili 4K i jak szybko doczekaliśmy się prezentacji pierwszych telewizorów oraz nagrań w 4320p, ubiegłoroczny, nowy standard może już w przyszłym roku okazać się przestarzały. Tym bardziej, że na przykład w Japonii już szykują się do pierwszych transmisji satelitarnych w 8K, podczas gdy w polskiej telewizji nadal króluje... 1080i.

W tej chwili jednak, zamiast dywagować nad tym, czy takie rozdzielczości są nam potrzebne, konieczne i czy w ogóle do czegokolwiek się przydadzą (nie, nie, oczywiście, że tak), poświęćmy raz jeszcze  te 2:08, aby obejrzeć to niesamowicie przeładowane pikselami wideo.

REKLAMA

Powiem tylko tyle - jeżeli w przyszłości każdy materiał wideo ma wyglądać tak dobrze, to odpuszczam wszystkie argumenty, jakie dotychczas miałem przeciw tak wysokim rozdzielczościom.

Wprost przeciwnie, niechże się ta przyszłość pospieszy.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA