RTV  / Artykuł

Przepaść między Polską a Japonią jest ogromna. Oni przygotowują się do transmisji igrzysk olimpijskich w 8K. A my?

121 interakcji
dołącz do dyskusji

Kiedy w Polsce cieszymy się z każdego nowego kanału HD w jakości 720p lub w najlepszym wypadku 1080i, Japończycy są już trzy kroki przed nami. W Japonii nie myśli się już o Full HD, ani nawet 4K, tylko o 8K. W tej jakości zostaną wyemitowane transmisje z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio.

Choć tegoroczne targi CES w kwestii telewizorów zdecydowanie zdominowała rozdzielczość 4K (a precyzyjnie – Ultra HD), to na plecach czuć już oddech kolejnej technologicznej innowacji, czyli rozdzielczości 8K (7680x4320 pikseli). Widzieliśmy już kilka telewizorów z taką rozdzielczością, natomiast nadal występują one gdzieś w sferze prototypu, a nie konsumenckiego produktu.

8K_UHD

Taki stan rzeczy nie przeszkadza Japończykom, którzy igrzyska olimpijskie rozgrywane we własnym kraju chcą uczcić z prawdziwym technologicznym przytupem. Rząd Japonii chce transmitować letnie IO w Tokio w 2020 roku w rozdzielczości 8K.

Już teraz Japonia prowadzi testową transmisję satelitarną w 4K

Zaczęło się od transmisji Mistrzostw Świata w piłce nożnej Brazylia 2014, które Japoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny NHK transmitował w jakości 4K/60p poprzez satelitę SkyPerfectTV. Po mundialu odbiorcy mogą oglądać w testowym paśmie programy rozrywkowe i dokumentalne. Transmisja jest kompresowana według standardu HEVC (H.265).

NHK-kamery

NHK jest znany z eksperymentowania z nowymi technologiami. Ten nadawca testował już system szeregu kamer podążających za sportowcem, by uzyskać efekt niczym matrixowy „bullet time”, czy specjalne ekrany dla… niewidomych. Wygląda on jak duża tablica ze zmieniającymi się dynamicznie wypustkami, które można wyczuwać pod ręką. Nic dziwnego, że to właśnie ten nadawca wprowadzi 8K na japońskie salony.

Japońskie konsorcjum Next Generation Television & Broadcasting Promotion Forum ma nawet jeszcze bardziej ambitne plany, bo zakłada, że transmisję 8K będzie można uruchomić już w 2018 roku. Konsorcjum chce dać widzom trochę czasu na przyswojenie nowej technologii, a także przetestować w praktyce taką transmisję, by podczas igrzysk w Tokio wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Patrząc globalnie, 8K to kompletny unikat

Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć chociażby na nasze rodzime podwórko. W Polsce nikt jeszcze nie myśli o transmisjach 8K, ani nawet o 4K. Polska cyfrowa telewizja naziemna może się „poszczycić” dwoma kanałami HD (TVP 1 i TVP2; testowo również TVN HD, ale tylko w obrębie Warszawy). Jakość tych kanałów to 1080i/25p z bitrare’m na średnim poziomie ok. 4,2 Mbps. Czy wymaga to komentarza? Lepiej jest u największych dostawców kablowych, ale i tak próżno szukać u nas standardów chociażby zbliżonych do tych z Japonii.

*Zdjęcie w nagłówku: architecturedesigndiy.com.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst