REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tym polskim pomysłem będzie zachwycony każdy motocyklista

Często bywa tak, że innowacje rodzą się z chęci rozwiązania problemów codziennego życia. Jedno zdarzenie może zainspirować powstanie produktu, który, choć prosty w swych założeniach, może zupełnie odmienić konkretny segment rynku. Tak właśnie było w przypadku Smart Mirrors.

24.04.2015
13:30
Tym polskim pomysłem będzie zachwycony każdy motocyklista
REKLAMA
REKLAMA

Idea powstania "inteligentnych lusterek" zrodziła się z prawdziwego wydarzenia, gdy główny pomysłodawca projektu, Bartosz Ambrożkiewicz nieomal uległ wypadkowi motocyklowemu na autostradzie, jak wielu przed nim padając ofiarą martwego pola w lusterku.

W przypadku jednośladów problem martwego pola jest bardziej dotkliwy niż w przypadku samochodów, gdyż podczas prowadzenia pojazdu motocyklista pochyla się i balansuje ciałem. Trudno w takiej sytuacji o dokładne rozeznanie w sytuacji za motocyklem, gdy zakres widzenia lusterka zmienia się z każdym wychyleniem.

top

Będący jeszcze w wieku szkolnym Bartosz postanowił zmienić ten stan rzeczy i zaprojektował Smart Mirrors, czyli lusterka, których kąt nachylenia dostosowuje się do pochylenia motocyklisty.

Produkt obecnie pięcioosobowej, młodej ekipy (trójka studentów i dwóch uczniów technikum) ma być rozwiązaniem uniwersalnym, pasującym do każdego motocykla. W planach są różne wersje wykończenia, stworzone z wykorzystaniem innych materiałów.

Smart Mirror dostępny będzie w dwóch wersjach, różniących się od siebie sprzętowo.

Pierwsza z nich będzie się opierać o czujnik montowany pod przednią owiewką, skierowany w stronę klatki piersiowej kierowcy. Nie wymaga to żadnych modyfikacji stroju motocyklisty, gdyż czujnik wykorzystuje wiązkę podczerwieni do określenia położenia.

Druga wersja działa w oparciu o żyroskop smartfona działającego pod kontrolą Windows Phone. Lusterko połączy się z umieszczonym na piersi kombinezonu telefonem poprzez moduł Bluetooth 4.0, a następnie dostosuje swoje położenie zależnie od wskazań żyroskopu.

smartfon wersja

W późniejszym czasie pojawią się również aplikacje dla systemów iOS i Android.

Młodzi innowatorzy doskonale wiedzą, dokąd zmierzają. Ich startup zdążył się już odznaczyć na polskiej scenie, gdy zwyciężył w tegorocznych finałach Microsoft Imagine Cup Poland, zdobywając nie tylko nagrodę główną, lecz także sześć nagród dodatkowych.

Zwycięstwo w prestiżowym konkursie dało projektowi solidną akcelerację biznesową, a dzięki współpracy z funduszem Zernike Meta Ventures firma szykuje się do wprowadzenia swojego rozwiązania na rynek międzynarodowy.

Aż chce się powiedzieć, "zwykłe rzeczy, niezwykłe wynalazki"

Sądząc po komentarzach na facebookowym profilu startupu i generalnej reakcji na zaprezentowany produkt, Smart Mirrors z pewnością ma ogromną szansę wstrzelić się w rynkową niszę, której dedykowany jest ich produkt.

REKLAMA

Co ciekawe, młodzi twórcy poradzili sobie bez pomocy kampanii crowdfundingowej, rezygnując z Kickstartera na rzecz tradycyjnego pozyskiwania środków. O tym, czy była to słuszna decyzja, oraz czy inteligentne lusterko przyjmie się na rynku i sprosta oczekiwaniom przekonamy się w trzecim kwartale bieżącego roku, kiedy ruszy przedsprzedaż produktu.

Jeżeli jesteście zainteresowani nowym, innowacyjnym produktem polskiego pochodzenia, który ma globalne aspiracje, zapraszamy na oficjalną stronę internetową Smart Mirrors.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA