REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Na Reddicie zachwycają się językiem polskim. Przykład wątpliwy, ale... możemy być dumni

My Polacy często jesteśmy wobec siebie krytyczni. Narzekamy na nasze przywary i cechy, które nas definiują. Jednocześnie bardzo lubimy, gdy osoby z zagranicy chwalą nas i doceniają naszą pracę i cechy charakteru. A takich przykładów nie brakuje.

22.09.2014
11:07
Na Reddicie zachwycają się językiem polskim. Przykład wątpliwy, ale… możemy być dumni
REKLAMA
REKLAMA

Polak za kierownicą? Toż to skarb

W Sieci z łatwością znajdziemy filmy z rejestratorów samochodowych, które zamieścili rosyjscy kierowcy. Wiele nagrań ląduje w Internecie po tym, jak Rosjanie wracają z Polski do domu. Szczególną popularnością cieszą się filmy, na których utrwalono zachowanie polskich kierowców, którzy usuwają się z drogi nadjeżdżającej na sygnale karetce.

Dla nas to coś całkowicie normalnego. Słyszymy, że jedzie karetka. Wciskamy hamulec i usuwamy się na pobocze. Ułatwiamy w ten sposób przejazd ekipie ratunkowej. Podobnie dzieje się, gdy nadjeżdża straż pożarna lub policja. Dla zdecydowanej większości kierowców to normalne zachowanie.

Okazuje się, ze w Sieci Rosjanie wręcz nie dowierzają i zachwycają się, gdy widzą filmy przedstawiające takie sytuacje na drodze.

Pod filmami z polskimi karetkami, można znaleźć takie komentarze:

W Rosji pogotowie może o czymś takim pomarzyć.
W Rosji nie ma na to szans.
Jak w filmie "Bruce wszechmogący".
U nas na sygnale jeżdżą posłowie i biznesmeni, dlatego nikt ich nie przepuszcza.

Bez wątpienia miło czyta się takie komentarze. Jednocześnie mam dreszcze na samą myśl o ewentualnym wyjeździe do Rosji. Co musi się dziać na tamtych drogach?!

Fuck fucking fuck!

Drugim znaleziskiem, na które trafiłem na drugim końcu Internetu jest pewien obrazek, który robi furorę na Reddicie. Anglojęzyczna społeczność tego popularnego serwisu zachwyca się bogactwem języka polskiego.

reddit jezyk polski

Niestety lub stety za przykład posłużyły wulgaryzmy. Na zrzucie ekranu z tłumacza Google widzimy mocną wiązankę w języku polskim. Składa się ona z trzynastu różnych wyrazów, które po przetłumaczeniu na język angielski moąna zapisać raptem w czterech słowach. I to takich, które wyglądają i brzmią niemal identycznie: fucking, fuck, fucked, fucked up.

Oczywiście przykład z wulgaryzmami to tylko tani sposób na zainteresowanie anglojęzycznych internautów bogactwem języka polskiego. Poza wulgaryzmami, nasz język również obfituje w wiele synonimów i kwiecistych wyrażeń.

REKLAMA

Warto o tym pamietać. Szczególnie w ostatnim czasie, gdy naszymi ulubionymi przymiotnikami stały się określenia: mega i zajebiście.

Grafika główna pochodzi z Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA