REKLAMA

Prosty test, dzięki któremu sprawdzisz czy baterie są jeszcze naładowane

Na pewno znasz tę sytuację. Znajdujesz akumulatorki i zastanawiasz się, czy są już rozładowane, czy jeszcze można ich użyć. Okazuje się, że jest prosty sposób, żeby to sprawdzić.

23.08.2013 09.40
Prosty test, dzięki któremu sprawdzisz czy baterie są jeszcze naładowane
REKLAMA

Większość nowoczesnych aparatów foto jest wyposażona w dedykowane akumulatory litowo-jonowe, ale część akcesoriów foto ciągle korzysta z klasycznych baterii AA, czyli paluszków. Taka sytuacja występuje między innymi w zewnętrznych lampach błyskowych. Powiem szczerze, że po używaniu lampy na jakimś zleceniu nigdy nie wiem, czy baterie dadzą radę na następnej sesji. Dlatego zawsze mam w zapasie kilka kompletów nowych ogniw, ale okazuje się, że można uniknąć kupowania baterii na zapas.

REKLAMA

Jeśli chcesz sprawdzić poziom naładowania baterii np. w plenerze (a akurat przez przypadek zapomniałeś woltomierza!), możesz zrobić ten krótki, polowy „test spadkowy”.

Po upuszczeniu z niewielkiej wysokości bateria naładowana stanie w pionie, a rozładowana wywróci się. Dzieje się tak, ponieważ po rozładowaniu bateria alkaliczna tworzy w środku gaz, który powoduje „podskakiwanie” baterii po upadku.

Według autora filmiku ta sztuczka działa tylko z bateriami alkalicznymi. Sprawdziłem jednak, że działa to także na hybrydowe akumulatorki Eneloop, które są wypadkową między technologią niklowo-wodorkową i alkaliczną. Przy okazji – szczerze polecam te akumulatorki do wszystkich fotograficznych (i nie tylko) celów.

REKLAMA

Zawsze po poznaniu takiego prostego triku człowiek zastanawia się, dlaczego nikt mi o tym wcześniej nie powiedział. Podobne zaskoczenie miałem ostatnio, kiedy dowiedziałem się jak sprawdzić, czy jajko jest ugotowane. Gdyby ktoś nie wiedział – ugotowane się kręci, a surowe nie. :)

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA