REKLAMA

Zjedzcie mnie, ale ja wciąż nie widzę alternatywy dla iPada

Przemek podał bardzo ciekawe problemy w postrzeganiu iPada przez zwykłych użytkowników, Dawid w komentarzu mówił o mocnych tabletach z Androidem, a Maciek ostatnio recenzował swojego Surface Pro z Windows 8. Ja jednak wciąż nie widzę alternatywy dla iPada.

29.07.2013 14.39
Zjedzcie mnie, ale ja wciąż nie widzę alternatywy dla iPada
REKLAMA

Pierwszy iPad miał premierę ponad trzy lata temu. Ja ze swojego iPada 2 korzystam od dnia polskiej premiery, czyli 25 marca 2011. Urządzenie służy mi nie tylko do konsumpcji treści, ale także do ich tworzenia. Może dla wielu z Was jestem masochistą, ale krótkie teksty, a zwłaszcza relacje z konferencji i innych wyjazdów piszę właśnie na iPadzie. Co więcej, próbowałem to robić na zewnętrznej klawiaturze i szybko powróciłem do wirtualnej. Zdjęcia z aparatu zgrywam wtedy na iPada i na ogół nie mam problemów, by w pełni korzystać z WordPressa, podobnie jak z innych serwisów.

REKLAMA

Tablet Apple'a jest ograniczony i nawet do mojej pełnej codziennej pracy nie jest wystarczający. Dlatego najchętniej zamieniłbym go razem z moim Makiem mini na Macbooka Air i iPada mini. I pewnie tak zrobię w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie to właśnie obecnego iPada mini uważam za najlepszego iPada na rynku - w wygodnych proporcjach, wadze i korzystnej cenie za podstawową wersje. Piszę to oczywiście ze świadomością, że w ciągu kwartału zostanie wprowadzona kolejna ulepszona wersja iPada. Jednak z założenia cena tych urządzeń pozostanie nie zmieniona, a obecny iPad mini stanie się jeszcze atrakcyjniejszym produktem przy wchodzeniu w ekosystem Apple'a.

Apple iPad mini

Przede wszystkim iPad to wciąż bogactwo aplikacji względem konkurencyjnych rozwiązań. Nie wierzcie w to, że na tablecie nie potrzebujecie aplikacji. Owszem w przypadku tabletu znacznie częściej korzysta się z przeglądarki niż na smartfonie, bo jest to wygodne - szczególnie na iPadach, zarówno korzystając z Safari jak i Chrome (dowód na to, że korzystając z urządzeń Apple wciąż wygodnie można korzystać z rozwiązań Google'a). W App Store każdy jest w stanie znaleźć dopracowane i mocne aplikacje zapewniające rozrywkę i prostą pracę lub uzupełniające nasze codzienne życie.

Problemy z korzystaniem z iPada mogą mieć przede wszystkim te osoby, które umiłowały sobie świat piractwa. Po pierwsze do muzyki muszą wykorzystywać synchronizacje, zamiast wygodnie kupować muzykę; po drugie mają problem z instalacją aplikacji, po trzecie nie tak łatwo jest oglądać filmy i seriale online na iPadzie, choć jest to możliwe, odtwarzanie z plików także.

To co najważniejsze w iPadzie to fakt, że to urządzenie niczego nie udaje. Nie jest przerośniętym iPhone'm, nie jest też komputerem - to po prostu iPad. W przypadku konkurencyjnych produktów jest inaczej - urządzenia Samsunga z serii Galaxy Tab starały się od początku być iPadami, Microsoft Surface i wszelkie inne hybrydy to próba wpakowania do tabletu komputera, co na dzień dzisiejszy jest awykonalne. Użytkownik albo dostaje marny komputer będący tabletem, albo komputer w obudowie tabletu. Na przykładzie recenzji Maćka widać, że z Surface'a tablet jest co najwyżej średni. Mamy jeszcze rzesze tanich tabletów z Androidem, które próbują być czymś a są co najwyżej bezużyteczną deską do krojenia warzyw.

Apple iPad mini
REKLAMA

Pozostaje tylko garstka dopracowanych tabletów, lub tabletów specjalistycznych jak Note czy Xperia Z. To dobre urządzenia, często nawet w konkurencyjnych cenach, ale większość tych dopracowanych nie zagwarantuje użytkownikowi takiej satysfakcji z tabletu jak iPad, a te z specjalistycznymi cechami trafią w ręce osób, które właśnie tego oczekują. Obok Nexusa 7 i Kindle Fire (w krajach gdzie są dostępne usługi Amazon i usługi Google'a) nie widzę produktów tak kompletnych jak iPad.

Tylko iPad, na chwilę obecną, umożliwia prosty dostęp do kompletnej rozrywki w ramach własnego ekosystemu - aplikacje, gry, prasa, muzyka, filmy, książki. Jednocześnie wspiera treści innych - Amazon Kindle, Google Play Books, Gmail, Chrome, Mapy Google. Dla mnie osobiście wciąż istnieje wyraźny podział w użytkowaniu pomiędzy iPadem a innymi tabletami. Jednocześnie mam pełną świadomość o ograniczeniach ekosystemu, o wpadnięciu w pułapkę jedngo ekosystemu. Mimo tego cenę iPada uważam jednak uczciwą i wartą wygody oraz satysfakcji użytkowania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA