REKLAMA

USA Today wychodzi przed szereg, nowa wersja amerykańskiego portalu olśniewa

21.09.2012 16.44
USA Today wyznacza nowe standardy w projektowaniu serwisów www
REKLAMA
REKLAMA

W momencie gdy polskie portale takie jak Onet, WP, Interia czy Gazeta.pl dopiero co zaczęły, pod względem wizualnym, doganiać światową czołówkę, to ta robi kolejny, milowy krok ku temu, by jeszcze bardziej odjechać. Pierwszym serwisem, który właśnie próbuje wyjść przed szereg jest serwis amerykańskiego magazynu USA Today. Nowa strona gazety przez wielu może być uznana jako nieczytelna, zbyt skomplikowana, czy wręcz po prostu brzydka, ale większość zaawansowanych użytkowników sieci z pewnością doceni jej pozytywne strony.

Nowa strona USA Today wyróżnia się fenomenalnym układem treści. Nie tylko artykułów, ale też wszystkich kategorii, działów najnowszych informacji czy strumieni z mediów społecznościowych. Gdy wejdziemy na stronę, od samej góry, do samego dołu wiadomo z czym mamy do czynienia. Po wyborze jednej z takich kategorii jak news, sport, money, travel czy tech naszym oczom ukażą się najważniejsze i najciekawsze informacje.

Co ciekawe, każda z kategorii posiada indywidualny układ i np. jeżeli przeglądamy aktualności to naszym oczom poniżej nagłówka ukażą się takie elementy jak (zaczynając od lewej): lista najciekawszych tematów, duże zdjęcia z najważniejsze informacją dnia, pod nią kilka mniejszych pokazanych w formie małych miniatur, a po prawej stronie znajdziemy stream, podobny do facebookowego tickera. W nim natomiast widzimy najnowsze wiadomości przedstawione minuta po minucie. Dzięki takiemu układowi treści na stronie żadna najważniejsza informacja nam nie umknie. Jeżeli nie dostrzeżemy jej w boksie “Right now” to z pewnością znajdziemy ją na środku strony pośród najważniejszych informacji dnia.

Z kolei jeżeli wejdziemy do działu sportowego zauważymy w serwisie kilka zmian. Po lewej stronie zamiast polecanych tematów znajdziemy wyników na żywo. Na środku duże zdjęcie zostało zmniejszone, tak by obok niego wyświetlić listę najważniejszych wydarzeń. Prawa strona natomiast się nie zmienia i podobnie jak w dziale newsowym wyświetla najnowsze informacje jedna pod drugą.

Idąc dalej. Elementem wspólnym dla każdej z kategorii jest sposób wyświetlania poszczególnych artykułów. Wszystkie pokazywane są w formie krótkiej zajawki, w prostokątnych boksach, które kształtem przypominają to co możemy zobaczyć na Pinterest.com. W ten sposób wyświetloną listę aktualności możemy rozwinąć kilka razy, aż do momenty, w którym naszym oczom, w zależności od oglądanej kategorii, ukażą się wpisy z Twittera albo zajawki tekstów publicystycznych. Niżej zobaczymy już tylko świetnie wkomponowane do serwisu galerie zdjęć oraz listę najpopularniejszych artykułów.

To co jeszcze zasługuję na uwagę czytelnika, to sposób w jaki wyświetlane są poszczególne artykuły. W przeciwieństwie do powszechnie panujących standardów nie wyświetlają się one na oddzielnych podstronach i nie są podzielone na kolejnych kilkadziesiąt podstron tylko są pokazywane na tej samej stronie w lightboxie. Żeby jeszcze bardziej usprawnić nawigacje przełączanie się pomiędzy artykułami możliwe jest przez klikanie w paski nawigacyjne znajdujące się po obydwu stronach serwisu.

Niestety, gdy patrzy się na takie serwisu jak USA Today z przykrością należy stwierdzić, że pod względem usability i designu daleko jeszcze naszym portalom i gazetom do poziomu jaki prezentują ich amerykańcy, ale przecież nie tylko, bracia.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA