Tech

Mozilla pokazuje zrzuty ekranu z Firefox OS. Nie ma w nich nic specjalnego, ale...

Mozilla podesłała dziś informację prasową zawierającą zrzuty ekranu z Firefox OS, wcześniejszego Boot to Gecko, czyli wciąż tworzonego systemu mobilnego opartego na HTML 5, tworzonego z idealistycznych, open-source’owych pobudek. Jak to w Mozilli. Patrząc na screeny i na wideodemo nie można oprzeć się wrażeniu, że to kompletnie nic nowego z perspektywy użytkownika. Firefox OS nie będzie miał lekko, i gdy już wejdzie na rynek, to jego największą nadzieją na adaptacje będą ceny smartfonów i mocna ekospozycja u operatorów.

Bardzo czekam na Firefox OS od momentu zapowiedzi prac nad nim, jeszcze pod pełną nazwą Boot to Gecko. Idea systemu jest prosta – całość stworzona w HTML 5, z dostępem do funkcji i hardware telefonów, z udostępnionymi publicznie API tak, by deweloperzy mogli z nich korzystać i nie musieli uczyć się nowego środowiska, a pisać aplikacje w HTML 5. W ten sposób system ma być dostosowany i używalny nawet na bardzo tanich urządzeniach. Dzięki temu na telefony z pełnoprawnymi funkcjami smartfonów będą mogli pozwolić sobie mniej zamożni użytkownicy, operatorzy produkujący swoje sprzęty dostaną darmowy system, a producenci i operatorzy alternatywę dla największych graczy i ich mniej lub bardziej zamkniętych ekosystemów (Google, Apple, Microsoft).

W teorii to brzmi bardzo pięknie, a Mozilla przygotowała Q&A, który można przeczytać pod tym linkiem.

Na początku przyszłego roku pierwsze urządzenia z Firefox OS pojawią się w Brazylii, dzięki współpracy z tamtejszą Telefonicą. Mozilla zdobywa kolejnych partnerów, zwłaszcza wśród operatorów, dla których sytuacja, w której rynek dominują 2 popularne systemy operacyjne jest niekomfortowa. Jednak patrząc na screeny i demo od razu widać, że sam interfejs, jak i płynność czy wizualna atrakcyjność pozostawiają wiele do życzenia. Na razie Firefox OS to taki androido-ios, na dodatek na pokazanym urządzeniu nie do końca płynny i szybki.

Pozostaje więc kwestia tego, czy użytkownikom taki stan rzeczy będzie mocno przeszkadzać. Firefox OS ma obniżyć barierę wejścia smartfonów i zapewnić kompatybilność aplikacji niezależnie od urządzenia. Jak będzie w praktyce zobaczymy, jednak tak naprawdę operatorzy i producenci będą musieli wyjść z siebie, by skłonić klientów do kupna urządzeń z Firefox OS. Zwłaszcza, jeśli nie będą to urządzenia znanych marek…

Ja jednak kibicuję.