Komputer zamiast detektywa. Tak policja zamierza rozwiązywać śledztwa sprzed lat
Wobec malejącej liczby policjantów i detektywów zajmujących się nierozwiązanymi sprawami sprzed lat, AI bierze sprawy w swoje ręce. A właściwie algorytmy. Możliwość pracy z nadludzkim tempem ma doprowadzić do rozwiązania zagadek, które od lat leżą w archiwach.
Policja i współpracujący z nią detektywi mają każdego dnia ręce pełne roboty i nie zawsze na koniec dnia mogą zakończyć pracę ze świadomością, że zakończyli sprawę. Wiele z nich toczy się miesiącami, latami, a nawet dekadami, a niektóre pozostają nierozwiązane po dziś dzień.
Brytyjska policja chce zredukować ilość nierozwiązanych spraw, ale i usprawnić te już się toczące. Z pomocą ma im przyjść niezrównana w analizie danych i wpadkach, sztuczna inteligencja.
Brytyjska policja użyje AI do rozwiązania morderstw sprzed lat
Jak przekazuje brytyjska stacja telewizyjna Sky News, formacja policyjna Avon and Somerset Police, testuje technologię, która ma pomóc w identyfikacji potencjalnych tropów i wskazówek, wcześniej nierozważonych w toku sprawy przez funkcjonariuszy.
Ów technologią testowaną przez formację policyjną, pełniącą rolę policji terytorialnej na całości terytorium hrabstwa ceremonialnego Somerset oraz miasta Bristol, jest narzędzie Soze zaprojektowane przez australijską firmę Akkodis. Soze umożliwia jednoczesną analizę nagrań wideo (z monitoringu i nie tylko), zapisów transakcji, danych z mediów społecznościowych, wiadomości e-mail i innych typów dokumentów zgromadzonych przez policję. W ten sposób Soze potrafi "zauważyć" rzeczy, które umknęły detektywom i funkcjonariuszom.
Według relacji Sky News, Soze w 30 godzin w pełni przeanalizowało materiał dowodowy w 27 różnych sprawach. Analiza tych samych materiałów wyłącznie przy pomocy ludzi zajęłaby 81 lat.
Zaangażowanie sztucznej inteligencji w badanie spraw ma być pokłosiem trudnej sytuacji brytyjskiej policji, w której co raz mniej funkcjonariuszy pracuje nad rozwiązaniem zagadkowych morderstw sprzed lat. Jedną z takich spraw jest morderstwo 32-letniego Ateka Hussaina z 1994 roku. Wracając z pracy mężczyzna został dźgnięty nożem w serce przez nieznanych sprawców. Mimo to przed śmiercią udało mu się dotrzeć do domu i powiedzieć rodzinie, że jego napastnicy byli Azjatami. Jednak tu urywa się trop. Policjanci liczą, że Soze pomoże rozwiązać te i inne zagadki kryminalne.
AI do identyfikacji sprawców to technologia budząca kontrowersje
Jednocześnie Gavin Stephens, przewodniczący brytyjskiej Krajowej Rady Szefów Policji, zaznaczyć, że technologia ta może zostać wykorzystana do zamknięcia niektórych z najstarszych i najbardziej znanych nierozwiązanych spraw w kraju i nie ma stanowić sposobu na całkowite zastąpienie policjantów.
Według Obserwatorium Migracji na Uniwersytecie Oksfordzkim imigranci stanowią aż 16 proc. brytyjskiego społeczeństwa, wobec czego użycie sztucznej inteligencji przez brytyjską policję budzi obawy. A to ze względu na fakt, że w Stanach Zjednoczonych AI używana przez służby bezpieczeństwa - w tym policję - wykazywała uprzedzenie do osób koloru skóry innego niż biały, wskazując niewinnych Azjatów i osoby czarnoskóre jako podejrzanych lub winnych. Tak było w przypadku Randala Qurana Reida, którego aresztowano za posługiwanie się skradzionymi kartami kredytowymi. AI wskazała Reida jako winnego jedynie na podstawie nagrania z monitoringu, choć ten nigdy w życiu fizycznie nie był na terenie stanu Luizjana, gdzie doszło do nielegalnych transakcji.
Podobnie było w przypadku 61-letniego Harveya Murphy'ego Jr., który na dwa tygodnie trafił do aresztu za kradzież, której nie popełnił. Policjanci aresztowali Murphy'ego na podstawie wskazań AI, która sugerowała się podobieństwem wyglądu złodzieja oraz faktem, iż w latach 80. i 90. Murphy był sądzony za drobne kradzieże.
Sprawiedliwości szuka też 65-letni Michael Williams, którego w 2020 roku aresztowano pod zarzutem morderstwa z użyciem broni palnej. Wiliams został wskazany przez program ShotSpotter używany przez policję w Chicago do wyszukiwania i identyfikacji przestępców, "z bardzo wysoką, 97 proc. skutecznością".
Może zainteresować cię także: