REKLAMA

Naprawią Wikipedię sztuczną inteligencją. Czytelnicy zachwyceni

Wikipedia będzie lepsza dzięki sztucznej inteligencji. Naukowcy już to przetestowali, a opublikowane właśnie wyniki ich badań są jednoznaczne. Co więcej, ludzie wolą artykuły z Wikipedii, które są edytowane przez algorytm.

Naprawią Wikipedię sztuczną inteligencją. Czytelnicy zachwyceni
REKLAMA

Wikipedia to największa i najpopularniejsza encyklopedia internetowa, która zawiera informacje na niemal każdy temat. Jednak nie wszystkie artykuły w Wikipedii są równie dobrze napisane i udokumentowane. Czasem zdarza się, że źródła, do których odwołują się autorzy, są wadliwe - prowadzą do niedziałających stron, błędnych informacji lub nierzetelnych źródeł. Jak więc sprawdzić, czy artykuł w Wikipedii jest wiarygodny i oparty na solidnych podstawach?

REKLAMA

Więcej o niezwykłych zastosowaniach sztucznej inteligencji przeczytasz na Spider`s Web:

Odpowiedzią może być sztuczna inteligencja, która potrafi analizować i sugerować lepsze źródła dla artykułów w Wikipedii. Naukowcy z firmy Samaya AI opracowali system oparty na sieci neuronowej o nazwie SIDE, który ocenia, czy źródła w Wikipedii popierają twierdzenia, z którymi są związane, i proponuje lepsze alternatywy dla tych, które nie pasują. System ten został opisany w artykule opublikowanym 19 października 2021 r. w czasopiśmie Nature Machine Intelligence.

Jak działa SIDE?

SIDE jest skrótem od Source Identification and Discovery Engine (silnik do identyfikacji i odkrywania źródeł). Jest to system oparty na uczeniu maszynowym, który uczy się rozpoznawać dobre źródła na podstawie istniejących artykułów wyróżnionych w Wikipedii, które są promowane na stronie i znajdują się pod szczególną pieczą edytorów i moderatorów. Następnie jest on w stanie zidentyfikować twierdzenia na stronach, które mają słabej jakości źródła za pomocą swojego systemu weryfikacji. Może on również przeszukiwać Internet w poszukiwaniu wiarygodnych źródeł i oceniać opcje do zastąpienia złych cytowań.

Aby przetestować system, naukowcy użyli SIDE do sugerowania źródeł dla artykułów wyróżnionych w Wikipedii, których system nie widział wcześniej. W prawie 50 proc. przypadków najlepszy wybór źródła zaproponowany przez SIDE był już cytowany w artykule. Dla pozostałych znalazł alternatywne źródła.

Jak SIDE może pomóc Wikipedii?

Kiedy wyniki SIDE zostały pokazane grupie użytkowników Wikipedii, 21 proc. z nich wolało źródła znalezione przez AI, 10 proc. wolało istniejące cytowania. Narzędzie to mogłoby zaoszczędzić czas edytorów i moderatorów sprawdzających dokładność wpisów w Wikipedii, ale tylko jeśli byłoby stosowane poprawnie

- mówi Aleksandra Urman, naukowiec zajmujący się komunikacją obliczeniową na Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii.

Wikipedia to skarbnica wiedzy

Wikipedia jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron internetowych, z pół bilionem odsłon rocznie i stanowi obecnie jedno z najważniejszych źródeł wiedzy. Wikipedia to największa i najpopularniejsza encyklopedia internetowa, która zawiera informacje na niemal każdy temat. 

Wikipedia została założona 15 stycznia 2001 r. przez Jimmy’ego Walesa i Larry’ego Sangera jako projekt non-profit, który ma na celu stworzenie wolnej i otwartej bazy wiedzy dla wszystkich. Wikipedia jest tworzona przez wolontariuszy z całego świata, którzy mogą edytować i dodawać artykuły na dowolny temat, pod warunkiem, że są neutralne, oparte na wiarygodnych źródłach i nie naruszają praw autorskich.

Wikipedia jest dostępna w ponad 300 językach, z czego największa jest angielska wersja, która liczy ponad 6 mln artykułów. Wikipedia jest również często używana jako źródło informacji przez uczniów, studentów, nauczycieli, dziennikarzy i badaczy.

REKLAMA

W związku z tym niezwykle ważne jest, aby wszelka wiedza zawarta w Wikipedii była weryfikowalna: użytkownicy Wikipedii powinni mieć możliwość wyszukiwania i potwierdzania twierdzeń zawartych w Wikipedii, korzystając z wiarygodnych źródeł zewnętrznych. Aby to ułatwić, artykuły w Wikipedii zawierają cytaty, które wskazują na materiał źródłowy potwierdzający tę tezę. 

Czytelnicy kwestionujący twierdzenia Wikipedii mogą kierować się tymi wskazówkami i samodzielnie zweryfikować informacje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA