REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Poradniki
  3. Sprzęt - Poradniki

Który z 5 modeli Kindle wybrać w 2023? Porównanie czytników e-booków od Amazonu

Planujesz kupić czytnik e-booków od Amazonu, ale nie wiesz, którego Kindle'a wybrać? Sprawdź, czym się różnią od siebie Kindle Paperwhite 5, Kindle Paperwhite 5 Signature Edition, Kindle 11, Kindle Oasis 3 oraz Kindle Scribe i wybierz najlepszy model dla siebie.

15.08.2023
17:01
Kindle 11, Paperwhite 5, Oasis 3 i Scribe
REKLAMA

W sprzedaży są dziesiątki modeli czytników e-booków od różnych firm takich jak PocketBook, InkBook czy Onyx Boox. Wiele osób decyduje się jednak produkty Amazonu, chociaż nie obsługują języka polskiego, nie oferują aplikacji Legimi oraz EmpikGO, a Kindle Store nie sprzedaje oficjalnie książek w języku polskim (więc trzeba je zdobywać we własnym zakresie). Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z faktu, że Kindle cechują się świetnym stosunkiem ceny do jakości.

Kindle w 2023 i lista modeli czytników e-booków od Amazonu

Pierwszy czytnik Kindle zadebiutował w 2007 r. i już dawno został wycofany ze sprzedaży. Od tego czasu powstało już łącznie 25 modeli, a najnowsze z nich to 11. generacja tych urządzeń. A który z tych, które nadal są w ofercie Amazonu, warto kupić? Czym różnią się Kindle Paperwhite 5 (dostępny również w wersji Signature Edition), Kindle 11, Kindle Oasis 3 i Kindle Scribe oraz jakie są ich mocne i słabe strony? No i ile trzeba za nie zapłacić? Sprawdźmy.

Kindle Paperwhite 5 dostępny również w wersji Signature Edition

Perełką w ofercie Amazonu jest Kindle Paperwhite 5 z 2021 r. Urządzenie wyposażono w 6,8-calowy wyświetlacz e-Ink Carta 1200, a jego rozdzielczość wynosi 1648 na 1236 pikseli (300 ppi). Panel jest doświetlany z użyciem 17 LED-ów, a barwę i moc światła można regulować. Jego obudowa ma wymiary 174 x 125 x 8,1 mm i spełnia wymagania normy IPX8. Nie zabrakło też portu USB-C do transferu danych, 16 GB pamięci wewnętrznej i modułu Wi-Fi (2.4/5 GHz).

Kindle Paperwhite 5 i Kindle Paperwhite 5 Signature Edition
Kindle Paperwhite 5 i Kindle Paperwhite 5 Signature Edition mają taki sam wygląd

Warto dodać, że ten czytnik e-booków od Amazonu z 11. generacji dostępny jest też w wersji o nazwie Kindle Paperwhite 5 Signature Edition. Różni się ona od bazowego modelu w trzech aspektach (poza ceną). Po pierwsze - ma dwukrotnie więcej pamięci, czyli 32 GB. Po drugie - urządzenie można ładować bezprzewodowo. Po trzecie - moc doświetlenia wyświetlacza może być w nim regulowana automatycznie, a nie jedynie ręcznie (i właśnie to mnie przekonało do dopłaty).

Kindle Paperwhite 5 kosztuje katalogowo 790 zł, a za Kindle Paperwhite 5 Signature Edition płaci się 870 zł. Często organizowane są jednak promocje zbijające cenę do ok 600 zł. W sprzedaży pojawiają się również jeszcze tańsze czytniki odnowione. Warto przyjrzeć się też ofertom zagranicznych oddziałów Amazonu oraz polskich sprzedawców, bo mogą oferować niedostępne u nas tańsze modele z reklamami lub te wycofane już ze sprzedaży z 8 GB pamięci.

Kindle 11
Kindle 10 to najtańszy model czytnika w ofercie Amazonu

Kindle 11, czyli najtańszy czytnik e-booków od Amazonu

Kindle Paperwhite 5 ma świetny stosunek ceny do jakości, ale jeśli ktoś szuka tańszego urządzenia i nie chce czekać na promocję, to może przyjrzeć się nieco młodszemu czytnikowi e-booków od Amazonu. Zaprezentowano go pod koniec 2022 r. Kindle 11 wyceniono na 510 zł w wersji bez reklam. Jego wymiary to 158 x 109 x 8 mm, a w obudowie (która niestety nie jest odporna na zalanie) umieszczono 6-calowy wyświetlacz e-Ink Carta (1448 na 1072 piksele, 300 ppi).

Warto przy tym odnotować, że w przeciwieństwie do innych modeli, które Amazon ma dziś w ofercie, ekran tego bazowego i najtańszego Kindle’a nie jest umieszczony na tym samym poziomie co ramka - jest więc nieco zagłębiony w obudowie. Do tego ten e-papierowy wyświetlacz doświetlany jest tylko 4 diodami (bez opcji automatycznej regulacji) i nie ma opcji zmiany barwy. Na szczęście podobnie jak inne czytniki Kindle z 11. generacji ma port USB-C oraz dwuzakresowe Wi-Fi.

Kindle Oasis 3
Kindle Oasis 3 wyróżniają niesymetryczna obudowa oraz ramka z guzikami

Kindle Oasis 3: czytnik premium z guzikami zmiany stron

Dobrym wyborem może okazać się najstarszy model Kindle’a, który nadal jest w sprzedaży. To urządzenie z topowej linii zaprezentowano w 2019 r. Kindle Oasis 3 wyceniony jest dziś na 1000 zł w wersji z 8 GB pamięci (większenie pojemności do 32 GB podnosi cenę o 200 zł). Jest jednocześnie ostatnim czytnikiem 10. generacji pozostającym w ofercie Amazonu, co wiąże się z tym, że ma port microUSB (a nie USB-C) oraz jednozakresowe Wi-Fi (tylko 2.4 GHz).

Mimo to warto rozważyć jego zakup, bo wyróżnia go niesymetryczna obudowa o wymiarach 159 mm x 141 mm x 3,4-8,4 mm. Panel ma grubszą prawą ramkę, a nie dolną, jak w tańszych modelach, a do tego są w niej przyciski zmiany stron. Wyświetlacz w Kindle Oasis 3 ma przy tym 7-calową przekątną (e-Ink Carta, 1680 na 1264 pikseli, 300 ppi), a za jego doświetlenie (z opcją regulacji barwy) odpowiada 25 diod. Nie zabrakło tu funkcji automatycznej zmiany jasności i autoobracania ekranu.

Kindle Scribe
Kindle Scribe to pierwszy czytnik e-booków Amazonu z obsługą rysika

Kindle Scribe do czytania i notowania z użyciem rysika

Najdroższym i zarazem najmłodszym czytnikiem e-booków w ofercie Amazonu jest Kindle Scribe z 2022 r., który waży 433 gramy, a tym samym jest około dwukrotnie cięższy od innych modeli. Mierzy aż 196 x 230 x 5.8 mm i umieszczono w nim 10,2-calowy ekran (TFT, 300 ppi, 35 diod, regulację barwy, automatyczną jasność, autoobracanie, grubszą lewa ramka, brak guzików) obsługujący rysik do notatek. To sprzęt 11. generacji, więc mamy też USB-C i Wi-Fi 2.4/5 GHz.

Szkopuł tylko w tym, że Kindle Scribe nie kupimy w polskim Amazonie. Może się to jednak zmienić, ponieważ Kindle Oasis 3 również z początku nie był u nas oficjalnie sprzedawany. W niemieckim sklepie urządzenie wyceniono z kolei na 370 euro w wersji z 16 GB pamięci i zwykłym rysikiem. Do tego dostępne są warianty z rysikiem premium za 400 euro (16 GB), 420 euro (32 GB) i 450 euro (64 GB). Uwaga - przy zamawianiu do Polski cena nieco rośnie (podatek + wysyłka).

Co jeszcze warto wiedzieć o czytnikach Kindle, jak wgrywać na nie e-booki i skąd je brać?

Kindle Store nie ma polskiej wersji, a urządzenia Amazonu nie mają niestety polskiego menu ani polskiego słownika, ale ich obsługa nie powinna nastręczać trudności nawet osobom bez znajomości języka angielskiego. Bez problemu radzą sobie z e-bookami w naszym języku - trzeba tylko wiedzieć, skąd je zdobyć. Na szczęście jest wiele źródeł cyfrowych książek, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych (od sztuki lub w ramach zryczałtowanego abonamentu).

Na czytnikach Kindle można czytać treści z takich usług subskrypcyjnych jak Legimi i EmpikGO. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z nich w praktyce nie jest tak wygodne, jak można by na to liczyć. Na szczęście pliki z cyfrowymi książkami, pobrane bezpłatnie z internetu lub kupione w e-księgarni, można wgrywać na tego typu urządzenia, zarówno ręcznie (po podłączeniu urządzenia do komputera za pomocą kabla), jak i przez chmurę (dzięki usłudze Send to Kindle).

REKLAMA

Dobra wiadomość jest taka, że Amazon obsługuje już format EPUB, więc nie trzeba już szukać e-booków w formacie MOBI. Microsoft przygotował też nową funkcję w aplikacji Word do wysyłania dokumentów na czytnik. A skąd brać e-booki? Można skorzystać z darmowych repozytoriów (np. Wolne Lektury) lub z e-księgarni (eBookpoint, Gandalf, Ibuk, Inbok, Nexto, Publio, Virtualo, Woblink, Tania Książka itd). Dobrym agregatorem ofert, takim Ceneo dla e-booków, jest UpolujEbooka.

W publikacji umieszczono linki afiliacyjne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA