ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Afera na TikToku: mówią, że iPhone'y was szpiegują i bez przerwy robią wam zdjęcia. Sprawdzamy, jak jest naprawdę

Po TikToku krąży teoria spiskowa, że iPhone robi co chwilę zdjęcia użytkownikom. Oczywiście przy wyłączonym ekranie i bez zgody. Czy to prawda? Sprawdzamy.

10.05.2023 07.18
Czy iPhone nas śledzi, robiąc zdjęcia po kryjomu?
REKLAMA

Czy chcielibyście usłyszeć teorię spiskową o tym, jak iPhone’y śledzą i podsłuchują was bez przerwy? Oto jedna z niekoniecznie najnowszych foliowych teorii. Na TikToku odkopano wideo, które ma dowodzić złych intencji Apple'a.

REKLAMA

iPhone nas szpieguje?

Tiktoker genijcwashe pokazuje, że inna tiktokerka odkryła, że... (no właśnie) iPhone robi co 5 sekund skany twarzy bez jej wiedzy i pozwolenia. Brzmi jak naruszenie prywatności! Z nagrania dowiadujemy się, że telefon od Apple'a stara się uporczywie robić zdjęcia. Ma do tego dochodzić, gdy na przykład przed aparatem trzymamy palec.

Sami najlepiej sprawdźcie to nagranie:

@kingfushi

No way it’s actually true😟😟, if you have a ring camera try it out. #apple #spy #fbi #conspiracy #illuminati #foryou #fyppppppppppppppppppppppp #genjiwashe

♬ original sound - fushi

iPhone robi nam zdjęcia i wysyła je do Apple'a?

Choć teoria, że iPhone nas śledzi brzmi interesująco i podsyca teorie spiskowe, bardzo łatwo ją obalić. Zacznijmy od początku. Apple od dawna podkreśla, że dane otrzymywane przez Face ID, o którym mowa powyżej, przechowywane są lokalnie na urządzeniu i nie są przesyłane dalej.

Dostępu do tych danych nie ma ani system operacyjny urządzenia, ani działające na nim aplikacje. Dane te nigdy też nie trafiają na serwery Apple. I nie są zapisywane w iCloud ani nigdzie indziej

- przekonuje Apple na swojej stronie.

W komentarzach pod filmikiem na TikToku i tym, który zyskał popularność ostatnio, pojawili się nawet użytkownicy, którzy racjonalnie próbowali wytłumaczyć, co tak naprawdę widać na wideo. To jednak nie wystarczyło tym, którzy wietrzą spisek.

Face ID wymaga uwagi - jak to działa?

Co tak naprawdę pokazuje film? Przejaw działania funkcji rozpoznawania uwagi. Od iPhone’a X każde urządzenie wyposażone w Face ID ma domyślnie aktywną funkcję "Face ID wymaga uwagi". Na czym ona polega?

Nawet jeśli nie zarejestrujesz się w funkcji Face ID, aparat TrueDepth w telefonie iPhone X lub nowszym aktywuje się inteligentnie jako wsparcie funkcji rozpoznających uwagę. Dzięki tym funkcjom iPhone może sprawdzać, czy użytkownik zwraca uwagę na swoje urządzenie i podejmować automatycznie odpowiednie działania

- przekazuje Apple.

Można wyłączyć tę funkcję w Ustawienia -> Face ID i kod -> Face ID wymaga uwagi.

Reasumując: iPhone nie robi wam co kilka sekund zdjęć ani nie nagrywa filmów, ale próbuje sprawdzić, czy patrzycie na ekran.

REKLAMA

Nawet gdyby Apple chciał robić coś niecnego to i tak dane te byłyby przechowywane na urządzeniu. A gdyby w jakiś sposób trafiły do korporacji, to wydaje się, że firma otrzymałaby zbiorowy pozew na miliardy dolarów już następnego dnia po wycieku informacji o tym.

Zdjęcie główne: Hadrian / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA