REKLAMA

Jak wyłączyć klawisze trwałe w systemie Windows? Do czego one służą?

Dynamiczna rozgrywka, niepoprawne ułożenie dłoni na klawiaturze i... powiadomienie o klawiszach trwałych w ułatwieniach dostępu gotowe. Klawisze trwałe to niezwykle przydatna funkcja dla osób niepełnosprawnych, jednak dla osób w pełni sprawnych to wręcz problem. Wyjaśniamy, czym są klawisze trwałe oraz jak je wyłączyć w systemie Windows.

12.02.2023 19.32
klawisze trwałe w Windows
REKLAMA

Większość użytkowników systemu Windows choć raz przeszła przez ten przerażający epizod: nagle komputer wydaje dziwny dźwięk po którym na ekranie pokazuje się komunikat o klawiszach trwałych. Często jest to pierwsze zetknięcie z tą funkcją, która jest dla wielu nie tylko nieprzydatna, ale wręcz problematyczna. Bowiem grając w gry lub trzymając laptopa na kolanach, nietrudno o kilkukrotne wciśnięcie klawisza Shift.

Dla kogo właściwie zostały stworzone klawisze trwałe i jak pozbyć się irytującego powiadomienia o ułatwieniach dostępu?

REKLAMA

Co to są klawisze trwałe?

Klawisze trwałe (ang. sticky keys) to jedna z funkcji ułatwień dostępu wprowadzona przez Microsoft do rodziny systemów operacyjnych Windows w roku 2009. Funkcja, która zadebiutowała w systemie Windows 7, została stworzona z myślą o osobach cierpiących z powodu chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien lub posiadające inne schorzenie prowadzące do niepełnosprawności fizycznej.

Dzięki klawiszom trwałym użytkownik komputera może zastąpić skróty klawiszowe wymagające:

  • jednoczesnego wciśnięcia kilku klawiszy na klawiaturze,
  • naciskania kolejnych klawiszy kolejno po sobie,
  • kilkukrotnego wciśnięcia jednego klawisza.

Na przykład, zamiast naciskać klawisze "Ctrl", "Alt" i "Del" jednocześnie, aby wywołać Menedżer zadań, użytkownik może nacisnąć najpierw klawisz "Ctrl", następnie klawisz "Alt", a na końcu klawisz "Del". Oczywiście, to tylko przykład zastosowania, gdyż funkcję można dowolnie modyfikować - w tym wyłączyć.

Jak wyłączyć klawisze trwałe?

Rozpocznij od pięciokrotnego naciśnięcia klawisza Shift na klawiaturze. Może być to zarówno lewy, jak i prawy Shift. Następnie kliknij "Wyłącz ten skrót klawiaturowy w ustawieniach klawiatury w Ustawieniach dostępu".

 class="wp-image-3294948"

Kliknięcie przeniesie cię do ustawień ułatwień dostępu. Ustaw pozycję "Klawisze trwałe" na "Wyłączone", a następnie kliknij samą opcję.

 class="wp-image-3294975"

Następnie ustaw wszystkie opcje jako "Wyłączone".

REKLAMA
 class="wp-image-3294921"

W ten sposób wyłączysz nie tylko klawisze trwałe, ale i przyszłą aktywację wyskakującego okna przy przypadkowym, pięciokrotnym wciśnięciu klawisza Shift.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA