REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Izrael stworzył drony do walki w mieście. Są niezwykle szybkie i zabójcze

Oparta na dronach wyścigowych nowa izraelska amunicja krążąca Lanius może z łatwością dostać się do ciasnych miejsc, takich jak tunele czy budynki i atakować w nich z niezwykłą wręcz prędkością.

15.11.2022
21:26
Izrael stworzył drony do walki w mieście. Są niezwykle szybkie i zabójcze
REKLAMA

O nowej amunicji krążącej produkcji izraelskiej pisze serwis The Drive. Produkowane przez lbit Systems urządzenie oferuje przerażające wręcz możliwości w czasie walk w środowisku miejskim. Lanius to nowa amunicja krążąca przeznaczona do działań na krótkim dystansie, która może być odpalana zarówno z ręki jak i większego drona. 

REKLAMA

Konstrukcja oparta jest na dronach wyścigowych, co sprawia, że nowy dron ma wysoką prędkość i niezwykłą wręcz zwrotność.

Lanius osiąga prędkość 65 km/h, ma masę startową 1,25 kg, a w cel uderza z prędkością 20 m/s. Czas lotu wynosi jednak tylko 7 minut. Głowica wybuchowa waży około 0,15 kg. Choć człowiek może sterować jednostką, to jest ona również gotowa do wykonywania zadań w pełni autonomicznie.

Zdolność tę osiąga się dzięki sztucznej inteligencji dron, któa napędzana jest przez moduł z układem SoC Nvidia Jetson TX2, co pozwala dronowi na szybką identyfikację możliwych dróg przelotu.

 class="wp-image-2946486"
Nvidia Jetson TX2

Lanius jest wyposażony w wiele czujników wizualnych i IMU )wewnętrzną jednostkę pomiarową). System zawiera algorytm SLAM (jednoczesna lokalizacja i mapowanie), wykorzystujący przetwarzanie obrazu do identyfikacji interesujących miejsc i wyświetla operatorowi odpowiednie możliwości działania.

Dron wynajduje okna, wąskie szczeliny, dziury w murze, a nawet przewody wentylacyjne czy kominy. Urządzenie następnie samo znajduje sobie drogę do wnętrza budynku, a dzięki wyścigowemu rodowodowi, porusza się wśród murów z zawrotną prędkością. Dron unika przeszkód i rozpoznaje je dzięki potężnemu układowi Nvidia.

REKLAMA

Co więcej, Lanius jest wyposażony w zdolności klasyfikacji zagrożeń i broni co powala mu nie tylko odróżnić osoby uzbrojone od nieuzbrojonych, ale także wybrać do ataku człowieka, który posiada określoną broń np. wyrzutnię pocisków przeciwpancernych. Dzięki temu Lanius może być też wykorzystywany w akcjach odbicia zakładników.

Te możliwości daje również rdzeń napędzany sztuczną inteligencją.

Oczywiście Lanius może działać całkowicie autonomicznie, ale też ma opcję potwierdzenia każdego uderzenia przez operatora.

Wymiary drona to 167 x 294 x 294 mm, a zasilanie zapewniają cztery baterie h 1800, Po-Li, V 8.14, 1800 mAh.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA