REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Drony szukają zaginionych grzybiarzy i nie tylko. Pomaga termowizja

Jak wygląda poszukiwanie zaginionej osoby za pomocą drona? Policja opublikowała nagranie pokazujące możliwości latających urządzeń. Namierzenie jest możliwe dzięki wykorzystaniu kamery termowizyjnej.

09.11.2022
18:03
Drony szukają zaginionych grzybiarzy i nie tylko. Pomaga termowizja
REKLAMA

Świebodzińscy policjanci prowadzili poszukiwania schorowanej 38-latki - opisała sytuację lubuska policja. Zaginiona po raz ostatni widziana była w miejscowości oddalonej o 20 km od miejsca zamieszkania. Właśnie tam pies tropiący z Cywilnej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej ze Zbąszynka podjął trop, który niestety w pewnym momencie został zgubiony.

REKLAMA

Praca tropiącego psa umożliwiła zawęzić teren poszukiwań. W końcu jeden z policjantów trafił na odcisk buta, co pozwoliło ustalić, w którym kierunku mogła udać się kobieta.

Do poszukiwań zaginionej dołączył dron, który z powietrza obserwował teren

W pewnym momencie, w środku lasu, operatorzy drona zauważyli postać, która próbowała schronić się między drzewami. Obserwując jej każdy krok, informowali osoby biorące udział w poszukiwaniach o jej położeniu. W tym kierunku natychmiast na quadzie ruszyli świebodzińscy policjanci oraz ratownicy wodni. Gdy dojechali na miejsce, okazało się, że jest to zaginiona 38-latka. Kobieta była zmarznięta, jednakże w dobrej kondycji. Po przetransportowaniu do najbliższej drogi, została przekazana pogotowiu ratunkowemu.

Jak podkreślają policjanci, dzięki wykorzystaniu kamery termowizyjnej, w krótkim czasie przeszukany został rozległy, trudny leśny teren, na którym z powodu zmroku poszukiwania prowadzone przez ludzi byłyby w praktyce niemożliwe.

Udostępnione nagranie pokazuje, jak dokładnie widać poszukiwaną osobę. Robi to olbrzymie wrażenie. Niestety zaginięcia to poważny problem, szczególnie w okresie jesiennym. Ludzie wychodzili na grzyby, a przez to, że szybciej zapada zmrok, łatwiej zgubić się w lesie. To pocieszające, że służby dysponują technologią, dzięki której możliwe jest odszukanie zaginionych.

REKLAMA

I nie tylko. Drony od dawna pilnują porządku m.in. na kolei. Od kilku lat są na wyposażeniu PKP Cargo, dzięki czemu spółka może z nieba obserwować ewentualne dewastacje torów czy kradzieże towaru, np. węgla, z wagonów towarowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA