REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Drony kontra złodzieje - PKP Cargo pokazuje niesamowite efekty takiej walki

Drony kojarzą nam się głównie z filmowaniem i fotografowaniem z niecodziennej perspektywy, lecz w istocie rynek zaadoptował je także do bardziej zaawansowanych celów. Na przykład do monitoringu. PKP CARGO właśnie pochwaliło się swoimi sukcesami na polu wykorzystania dronów. Dzięki bezzałogowcom liczba kradzieży spadła o 55 proc.!

09.12.2015
10:40
drony
REKLAMA
REKLAMA

Być może pamiętacie, że kilka miesięcy temu PKP CARGO zaczęło wykorzystywać drony do ochrony swoich pociągów przed kradzieżami. Okazuje się, że dla przewoźnika kradzieże są poważnym problemem. Napady na składy z węglem potrafią być bardzo zuchwałe, a złodzieje często kradną towary nawet z pędzącego pociągu. PKP udostępniło film, na którym widać tego typu kradzieże. Niektóre sceny wyglądają jak film akcji.

PKP CARGO jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim co do wielkości w Unii Europejskiej. W naszym kraju operator kontroluje przeszło 55% rynku. Skala działalności jest bardzo duża, dlatego nic dziwnego, że przewoźnik robi wszystko, by zapobiec kradzieżom.

Okazuje się, że drony świetnie sprawdzają się w roli strażników na kolei

PKP wykorzystuje dwa typy dronów patrolujących pociągi. Pierwszym jest znany model DJI Phantom 3, wyposażony w kamerę 4K. Modele tego typu są wykorzystywane do wykonywania lotów patrolowych wspierających przejazdy składów PKP CARGO. Loty Phantomów mają charakter głównie prewencyjny. Okazuje się, że już sama obecność latającego drona odstrasza złodziei.

phantom-3-1

Drugim typ dronów PKP określa mianem „Eagle”. Są to bardziej wyspecjalizowane konstrukcje o rozpiętości ramion około jednego metra. Drony Eagle przenoszą dwie kamery. Pierwsza jest wyposażona w obiektyw o dużej krotności zoomu, dzięki czemu można uzyskać zarówno szeroki kadr jak i zbliżenia wybranych obszarów. Kamera potrafi zarejestrować kadry, na których można rozpoznać twarz złodzieja nawet z odległości kilkuset metrów.

Drugą kamerą jaką wykorzystuje Eagle jest kamera termowizyjna FLIR, dzięki której monitoring można prowadzić także nocą. Sylwetka złodzieja jest doskonale widoczna i to z odległości nawet 2 km.

Operatorami dronów są wykwalifikowani pracownicy, którzy posiadają licencję na loty bezzałogowcami. Drony przekazują rejestrowany obraz na żywo do siedziby Zespołu Przeciwdziałania Zagrożeniom. Dzięki temu pracownicy zespołu mogą szybko reagować na kradzieże i łapać złodziei na gorącym uczynku.

Taki system przynosi realne korzyści

- Efekty przerosły nasze oczekiwania. Od stycznia do października tego roku wartość skradzionych przesyłek i towarów z naszych pociągów spadła o blisko 65 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku. Jednocześnie liczba kradzieży zmniejszyła się o 55 proc. - mówi Maciej Borecki, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Audytu w PKP CARGO S.A.

Co więcej, PKP zaczęło też wykorzystywać drony do różnego typu inspekcji. Dzięki bezzałogowcom można szybko i skutecznie skontrolować dziesiątki wagonów bez potrzeby wysyłania pracowników do sprawdzania stanu i zawartości składu.

REKLAMA

PKP pochwaliło się swoimi osiągnięciami na konferencji „Secure Transportation Conference” w Londynie. Jest to największe wydarzenie branży transportowej poświęcone bezpieczeństwu przewozów, w którym uczestniczyło ok. 5 tys. specjalistów z 36 krajów świata.

Aż trudno mi uwierzyć, że drony są wykorzystywane w Polsce w tak niecodzienny sposób, ale to się naprawdę dzieje. Wielkie brawa dla PKP CARGO za tak nowatorską inwestycję. Jak widać, rynek dronów zaczyna być coraz bardziej rozległy i coraz bardziej chłonny, także w Polsce. To dobra informacja dla wszystkich osób, które szkolą się na operatorów kopterów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA