REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Social Media - Poradniki

YouTube Premium z funkcją zoom. Jak powiększyć wideo z YT?

Google przygotował nową funkcją dla użytkowników serwisu YouTube, która ułatwi powiększanie wybranego fragmentu wideo. Skorzystają z niej wyłącznie abonenci usługi YouTube Premium.

05.08.2022
13:34
youtube-premium-pinch-to-zoom-jak-powiekszyc-wideo-zoom
REKLAMA

Aplikacja do obsługi jednego z najpopularniejszych serwisów wideo na świecie stale ewoluuje. Google co jakiś czas wdraża nowe funkcje do YouTube'a i usuwa inne, a jakby tego było mało, część z nich zamyka za paywallem (tak jak np. odtwarzanie wideo w tle, tryb picture-in-picture i pobieranie wideo offline). Kolejna z nowości, czyli opcja powiększenia fragmentu wideo, również będzie dostępna wyłącznie dla abonentów YouTube Premium.

REKLAMA

Czytaj też:

YouTube i funkcja zoom

Możliwość powiększenia obrazu podczas odtwarzania wideo to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. Sam co jakiś czas chciałbym mieć opcję przyjrzenia się bliżej czemuś w tle lub odczytania niewyraźnego napisu. Zamiast przysuwać nos do ekranu, co i tak czasem nie jest wystarczające, wygodniej byłoby zrobić zoom na dany fragment.

Powiększanie wideo na YouTubie - jak zrobić zoom?

Na komputerach nie jest to raczej problemem, a do tego można użyć w tym celu np. rozszerzenia do przeglądarki, które dodaje funkcję zoom do YouTube'a. Niestety na urządzeniach mobilnych nie jest to takie proste - jeśli aplikacja tego nie obsługuje, to trzeba grzebać w systemowych funkcjach dostępności. Obecnie apka Google'a pozwala jedynie wypełnić cały ekran wideo do krawędzi.

Google testuje natywny zoom w apce YouTube, ale jest haczyk: aby skorzystać z nowej funkcji, trzeba subskrybować abonament YouTube Premium.

Jak podaje portal mspoweruser.com, Google pracuje teraz nad funkcją pinch-to-zoom (ściśnij, żeby powiększyć) w aplikacji YouTube na smartfony z Androidem. W obecnej wersji pozwala ona na 8-krotne powiększenie treści zarówno w trybie pionowym, jak i poziomym. Na ekranie można wyświetlać w dodatku dowolny wybrany fragment wideo, a nie tylko jego centralną część.

Testy nowej funkcji mają potrwać do 1 września. Wziąć mogą w nich udział, jak zwykle, wyłącznie abonenci YouTube Premium. Trzymam kciuki za to, aby po ich zakończeniu, jeśli tylko wypadną pomyślnie, nowość w postaci zoomu 8x trafi zarówno na urządzenia z Androidem, jak i na iPhone'y oraz iPady, a do tego nie będzie wymagała opłacania dostępu do płatnej wersji serwisu.

Jak działa nowa funkcja pinch-to-zoom w aplikacji YouTube?
REKLAMA

Oczywiście rozumiem, że Google chce zarabiać i nie widzę też problemu w tym, że za paywallem ukryte są opcje takie jak odtwarzanie wideo w tle, tryb PiP (picture-in-picture), pobieranie materiałów offline oraz testowanie nowości. Powiększanie obrazu to jednak nieco inna sprawa. Zoom na YouTubie zapowiada się na przydatną nowość dla osób niepełnosprawnych, które mają problemy ze wzrokiem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 6 dni temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA