REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Social media

Pobieranie filmów z YouTube'a na komputerze już działa. Jak włączyć funkcję?

YouTube od jakiegoś czasu pozwala oficjalnie pobierać filmy w aplikacji na smartfonie, a teraz testuje też możliwość pobierania materiałów na komputerach. Możesz już ją włączyć.

23.09.2021
11:29
youtube creators twórcy
REKLAMA

Możliwość pobierania filmów z YouTube'a na smartfonach jest jedną z funkcji dostępnych w abonamencie YouTube Premium. W przypadku urządzeń mobilnych ma to sens, bo możemy na domowej sieci Wi-Fi pobrać wybrane materiały, a następnie oglądać je w trasie, nie zważając na brak zasięgu czy limity pakietu internetu. Jako użytkownik YouTube Premium regularnie korzystam z tej opcji i bardzo ją sobie chwalę.

REKLAMA
 class="wp-image-1869543"

Teraz YouTube postanowił rozszerzyć możliwość pobierania filmów o desktopy. Działa to na podobnej zasadzie, a więc z poziomu przeglądarki komputerowej (Chrome, Edge lub Opera) możemy pobrać filmy z YouTube'a do pamięci. Będzie można je odtworzyć na nowej podstronie Pobrane, ale — podobnie jak w przypadku smartfonów — nie ma prostej możliwości skopiowania pliku z filmem, by obejrzeć go poza YouTube’em.

Jak włączyć pobieranie filmów z YouTube’a?

Obecnie pobieranie filmów to funkcja testowa dostępna tylko dla użytkowników korzystających z abonamentu YouTube Premium. Jeżeli jesteś takim użytkownikiem, musisz włączyć funkcję pobierania na podstronie funkcji eksperymentalnych. Testy tej funkcji trwają do 19 października, ale nie wiadomo, co będzie po tej dacie. Funkcja pobierania filmów może wyjść z programu eksperymentalnego i dołączyć do YouTube’a na stałe, bądź może zupełnie zniknąć.

Niestety jest jednak haczyk, który nie spodoba się użytkownikom systemu iOS. Okazuje się bowiem, że można testować tylko jedną eksperymentalną funkcję w danym czasie, a podejrzewam, że większość osób posiadających jednocześnie iPhone’a oraz abonament YT Premium korzysta już z funkcji Obraz w obrazie (PiP). Włączenie funkcji pobierania na desktopie wyłączy tryb PiP na iPhonie.

Jak pobrać film z YouTube’a?

Po włączeniu funkcji pobierania filmów zobaczymy nowy przycisk na ekranie odtwarzania filmu na YouTubie. Będzie to mówiący wszystko przycisk „Pobierz” widoczny pomiędzy „Udostępnij” a „Zapisz” (do obejrzenia na później).

REKLAMA

Tak jak wspomniałem, pobranych filmów nie da się w prosty sposób wyciągnąć z przeglądarki. A szkoda, bo przydałoby się to np. osobom montującym materiały wideo, korzystającym z oficjalnych materiałów pokazywanych przez producentów, a także np. z trailerów filmów.

Niestety, by pobrać takie materiały jako osobne pliki, nadal trzeba posiłkować się zewnętrznymi programami o bardzo podejrzanej reputacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA