REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pudełko na buty, które poleci na Księżyc. Lunar IceCube będzie szukać wody

W pierwszą misję programu Artemis wbrew pozorom nie poleci jedynie pusty statek kosmiczny Orion. Na wycieczkę rakietą SLS załapały się także niewielkie cubesaty, których celem jest orbita wokół Księżyca.

09.08.2022
19:31
Lunar IceCube
REKLAMA

Dwudziestego dziewiątego sierpnia Floryda ponownie stanie się mekką miłośników eksploracji kosmosu. Kiedy NASA otworzyła kilka dni temu sprzedaż biletów na obserwowanie pierwszego w historii startu nowej rakiety księżycowej Space Launch System (SLS) serwery nie wytrzymały zainteresowania i do pracy musieli wkroczyć informatycy. NASA spodziewa się pod koniec sierpnia nawet 100 000 obserwatorów w okolicach przylądka Canaveral.

REKLAMA

Lunar IceCube będzie szukał wody na Księżycu

Cubesaty od lat rewolucjonizują przemysł kosmiczny. Dzięki postępowi w miniaturyzacji instrumentów, nie trzeba już za każdym razem wysyłać na orbitę satelitów wielkości autobusu szkolnego. Cubesaty mają rozmiary pudełka na buty. Dzięki temu w ramach jednego startu rakiety, można wynieść ich na orbitę nawet kilkadziesiąt.

Lunar IceCube to właśnie taki niewielki, zaledwie 15-kilogramowy cubesat, który po dotarciu w otoczenie Księżyca wejdzie na orbitę wokół niego, skąd będzie za pomocą spektrometru poszukiwał lodu wodnego. Od lat już wiadomo, że w wiecznie zacienionych kraterach znajdujących się w okolicach biegunów Księżyca znajduje się sporo lodu wodnego, który w przyszłości astronauci mogliby wykorzystać jako źródło wody pitnej, ale także jako surowiec do produkcji paliwa rakietowego.

 class="wp-image-2292747"

Zadaniem satelity będzie zbadanie procesu pochłaniania i uwalniania wody z regolitu pokrywającego powierzchnię Księżyca. Jakby nie patrzeć, znaleźć wodę na Księżycu to jedno, a opracować metody jej wydobycia i wykorzystania to zupełnie co innego. Zanim ludzie powrócą na Księżyc i zbudują tam załogową bazę naukową, problem ten trzeba będzie rozwiązać.

Artemis I to dopiero początek

Warto jednak tutaj pamiętać, że Lunar IceCube zabiera się w podróż niejako przy okazji. Główny cel misji jest dużo ważniejszy. Po latach opóźnień, wielokrotnego przekroczenia budżetu i licznych porażkach, 29 sierpnia odbędzie się pierwszy lot potężnej rakiety księżycowej SLS.

W ramach tego lotu SLS po raz pierwszy oderwie się od Ziemi, wyniesie na orbitę załogowy statek Orion, który następnie uda się w kilkumiesięczną podróż do Księżyca. Po zbliżeniu do naszego naturalnego satelity Orion wejdzie na orbitę, okrąży go kilka razy, po czym rozpocznie powrót na Ziemię. Pod koniec swojego lotu statek wtargnie w atmosferę ziemską z prędkością 32 razy większą od prędkości dźwięku, po czym - miejmy nadzieję - bezpiecznie wyląduje na powierzchni.

REKLAMA

Jeżeli podczas misji nie pojawią się żadne problemy, za dwa lata w podobną podróż będą mogli wystartować pierwsi astronauci. Także i oni dolecą do Księżyca, okrążą go i wrócą na Ziemię. Jeżeli i ta misja zakończy się sukcesem, w 2026-2028 r. w ramach misji Artemis III astronauci podejmą próbę lądowania na Księżycu po raz pierwszy od 1972 roku, ale to już pieśń przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA