REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Istnienia takiego kryształu nikt się nie spodziewał. Powstał w pierwszej eksplozji atomowej

Eksplozja pierwszej bomby atomowej zaowocowała powstaniem nietypowego kwazikryształu. Ale ludzkość dowiedziała się o tym dopiero kilkadziesiąt lat po całym zdarzeniu.

01.08.2022
18:43
Ten niezwykły kryształ powstał w pierwszej eksplozji atomowej
REKLAMA

Gadget - tak się nazywała pierwsza w historii bomba atomowa, która w ramach testu o nazwie Trinity została zdetonowana na jednym z amerykańskich poligonów o godzinie 5:29 16 lipca 1945 r.

REKLAMA

Do zbudowania bomby naukowcy wykorzystali pluton, który był w stanie wyzwolić energię rzędu 21 000 ton trotylu.

Urządzenia oraz instalacje znajdujące się podczas testu w miejscu eksplozji w ułamku sekundy wyparowały, a kula ognia powstała w eksplozji praktycznie wprasowała 30-metrową wieżę oraz całe kilometry przewodów miedzianych w asfalt i piasek, tworząc minerał nazwany później od nazwy testu - trynitytem.

Jak się jednak okazało, wewnątrz bryłki trynitytu z tej konkretnej eksplozji, która była pierwszą eksplozją jądrową zrealizowaną w ramach Programu Manhattan, ukrywał się jeszcze jeden fascynujący element.

 class="wp-image-2279133"
Trynityt z eksplozji bomby atomowej Gadget

Naukowcy analizujący dokładnie bryłkę trynitytu odkryli w jej wnętrzu kwazikryształ, szczególną i bardzo rzadką formę ciała stałego.

Kwazikryształy charakteryzują się tym, że na pierwszy rzut oka atomy je tworzące układają się w regularną strukturę. Bliższa analiza pozwala jednak ustalić, że owa niby regularna struktura taką nie jest, bowiem nie powtarzają się regularnie żadne jej fragmenty.

Co ciekawe, choć ten konkretny kwazikryształ powstał w 1945 r., to istnienie takich struktur odkryto dopiero w 1984 r.

Kwazikryształ - nie ma tego wiele

Co do zasady kwazikryształy powstają w warunkach niezwykle silnej fali uderzeniowej, przy wysokiej temperaturze i ciśnieniu, czyli w skrócie w warunkach niemal niewystępujących na powierzchni Ziemi. Jednym z nielicznych wyjątków jest właśnie wybuch jądrowy.

Nic zatem dziwnego, że przed pierwszym testem jądrowym naukowcy przyjmowali, że struktury krystaliczne zawsze tworzą struktury powtarzające się w trzech wymiarach. W latach osiemdziesiątych jednak odkryto pierwsze kwazikryształy w meteorytach i uzyskano w badaniach laboratoryjnych.

Wiedząc, w jakich warunkach powstają takie struktury krystaliczne, naukowcy postanowili się przyjrzeć właśnie trynitytowi. Jakby nie patrzeć naukowcy wiedzieli, w jaki sposób on powstał i wiedzieli, że warunki panujące podczas powstawania trynitytu mogły umożliwiać powstawanie kwazikryształów.

REKLAMA

Zbadana przez naukowców próbka jest aktualnie najstarszym znanym kwazikryształem stworzonym przez człowieka. Wszystko jednak wskazuje, na to, że na Ziemi może być ich więcej. Możliwe bowiem, że mogą one powstawać całkowicie naturalnie np. przy uderzeniach piorunów w ziarna piasku czy też na skutek uderzeń meteorytów w skały.

Poszukiwania trwają.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA