REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Dzień Cyrku Bez Zwierząt. Nie potrzeba cyrkowych wygłupów, by cierpiały ku naszej uciesze

8 czerwca ustanowiony został dniem bez zwierząt w cyrku. To bardzo szczytna idea, bo lwy, słonie czy tygrysy wiele nacierpiały występując obok ludzi i przede wszystkim w trakcie transportu z miasta do miasta. Przy tej okazji warto przypomnieć, że zwierzęta w pewien sposób męczone są nawet, gdy nie są atrakcją w rozrywkowej trupie – ale mają dać ludziom radość przebywając na wybiegach.

08.06.2022
17:33
Dzień Cyrku Bez Zwierząt. Stworzenia cierpią ku uciesze ludzi
REKLAMA

We w wrześniu 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o gatunkach obcych, która zakazuje cyrkom posiadania zwierząt niebezpiecznych. Organizacje zajmujące się prawami zwierząt walczą o to, aby zakaz objął wszystkie zwierzęta - w szerzeniu tej idei pomóc ma Dzień Cyrku Bez Zwierząt, który przypada 8 czerwca.

REKLAMA

Na początku czerwca Kateryna S. i Sebastian S., właściciele Cyrku Vegas, zostali prawomocnie skazani za znęcanie się nad zwierzętami. Był to pierwszy w Polsce wyrok dotyczący znęcania się nad zwierzętami występującymi w cyrku.

Sprawa ciągnęła się od 2016 roku, kiedy to aktywiści z Fundacji "Viva!" wraz z policją i zoologami przeprowadzili kontrolę cyrku. Udało się uratować m.in. niedźwiedzia trzymanego w przyczepie, mającego rany od uderzenia głową i łapami o kraty. Jeden z żółwi miał rozmiękczony pancerz, a u krokodyla doszło do zmian kostnych. Było to efektem złego odżywiania.

W 2021 roku właściciele zostali skazani, ale złożyli apelację

Tłumaczyli się wówczas, że przed występami zwierzęta były badane przez powiatowych lekarzy weterynarii, którzy nie zgłaszali żadnych nieprawidłowości.

Sąd jednak podtrzymał swoją opinię. W oświadczeniu zaznaczono:

Ich obojętność wobec cierpień zwierząt, do których sami swoją nieodpowiednią opieką doprowadzili, wyczerpuje podmiotowe znamiona przestępstwa z art. 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt. Popełnili to przestępstwo umyślnie i z zamiarem bezpośrednim. Zamiar oskarżonych odnosił się więc do czynności sprawczych: zmuszania zwierząt do czynności, które sprawiały im ból, utrzymywania ich w niewłaściwych warunkach bytowania, w pomieszczeniach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, utrzymywanie zwierząt bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

Pokaz z udziałem zwierząt w cyrku

Skazani nie mogą prowadzić działalności cyrkowej z wykorzystaniem zwierząt, zaś Sebastianowi S. odebrano prawo do wykonywania zawodu tresera. Przede wszystkim zaś skazano ich na karę łączną po 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, 8000 zł grzywny od każdego z oskarżonych, po 8000 zł nawiązki na rzecz oskarżyciela posiłkowego, Fundacji Viva, oraz pokrycie kosztów wieloletniego, przedłużanego licznymi wnioskami dowodowymi obrony procesu w obu instancjach.

- Wyrok jest edukacyjny. I choć większość cyrków w Polsce zrezygnowała już w ogóle z wykorzystywania w spektaklach dzikich zwierząt, a kilka nawet ze wszystkich gatunków, to Sąd podkreślił, że ustawa o ochronie zwierząt gwarantuje ją wszystkim zwierzętom w takim samym stopniu. A zapadające wyroki powinny zapewnić ochronę społeczeństwu przed przestępnymi działaniami oskarżonych i innych ludzi, którzy muszą mieć świadomość, że dopuszczenie się znęcania się nad zwierzętami, czy to cyrkowymi czy umieszczonych w ogrodach zoologicznych czy też trzymanych w gospodarstwach domowych pociąga za sobą konkretną i wymierną karę i jest nieakceptowane przez Wymiar Sprawiedliwości - komentowała Anna Plaszczyk z Fundacji "Viva!".

Zwierzęta cierpią nie tylko w cyrku

Robert Maślak, biolog Uniwersytetu Warszawskiego,  zwrócił uwagę na niedźwiedzie polarne w warszawskim ZOO, które w niewoli wykazują głębokie zaburzenia zachowania. Zwierzęta cierpią z powodu zbyt wysokiej temperatury i braku stymulacji.

Widok niedźwiedzia spacerującego w marazmie, poruszającego się z kąta w kąt, jest przygnębiający. Możemy sobie tylko wyobrazić cierpienie zwierzęcia, którego na wolności areał osobniczy - czyli obszar, po którym się porusza zaspokajając potrzeby życiowe - jest 1,5 razy większy niż powierzchnia Polski.

- Jest coś głęboko prowokacyjnego i smutnego, że te dwa udręczone niedźwiedzie stały się symbolem warszawskiego ZOO - zauważa biolog.

Co najgorsze, stare błędy są dalej popełniane

Niedawno otworzono orientarium w Łodzi. Miasto chwaliło się wybiegiem dla słoni, które jednak według obrońców praw zwierząt dalej jest niewielkie. Na dodatek zwierzęta narażone są na ciągły kontakt z hałasującym tłumem.

Łódzkie zoo przez 5 dni od otwarcia odwiedziło około 50 tysięcy ludzi! W dniu, w którym byliśmy w zoo były tłumy. Tysiące ludzi generują duży hałas, wiele z tych osób to dzieci, które jak wiemy lubią pokrzyczeć i biegać, co generalnie nie jest mile widziane, kiedy mówimy o dobrostanie zwierząt i miejscu, które niby ma je chronić. Widzieliśmy wiele osób, które pukają w szyby lub szturchają kraty. Wiele z nich wołało zwierzęta lub wydawało dźwięki, żeby zwrócić uwagę zwierząt i zrobić dobre zdjęcie. W części orientarium ze zbiornikami wodnymi, gdzie zakazane jest używane flesza aparatu, byliśmy świadkami wielokrotnego robienia zdjęć z lampą błyskową.

ZOO sprawy komentować nie chciało, tłumacząc, że wpis na profilu "Nie chodzę do ZOO" jest hejterski.

REKLAMA

Wcześniej łódzkie ZOO dało "serduszko" pod filmikiem, na którym słoń wykonuje nerwowe, powtarzające się ruchy. Na pierwszy rzut oka można byłoby uznać, że zwierzę tańczy, ale niestety to nie kreskówka i słoń wcale nie podskakuje w rytm muzyki. Tak działa na niego przebywanie w niewoli.

Podobne powtarzające się ruchy, w postaci wędrówek z miejsca w miejsce, można było zaobserwować u niedźwiedzi w warszawskim ZOO.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA