1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Ekologia /

Chcesz być bardziej eko? Orange zrobi dobry użytek z twojego starego telefonu

Lokowanie produktu: Orange

Zastanawiasz się, jak możesz być bardziej eko? Można to zrobić na wiele sposobów – zamienić auto na rower, zastąpić schabowego dietą bezmięsną, a można również… dać drugie życie smartfonowi. W Orange Polska nie tylko przekażesz telefon do recyclingu, ale kupisz też urządzenie bardziej przyjazne środowisku.

30.05.2022
20:59
Orange chce, żebyś oddał swój stary telefon. Zrobi z niego dobry użytek

Wielu ludzi chciałoby żyć bardziej ekologicznie, jednak łatwo popaść w swoisty defetyzm, patrząc na to, za jak ogromną część emisji i zanieczyszczeń odpowiedzialny jest przemysł. Nietrudno pomyśleć „co ja mogę, skoro żaden indywidualny wysiłek nie będzie miał realnego wpływu na środowisko?”. Tymczasem możemy bardzo wiele, bo nasze postawy jako konsumentów mogą wpływać na producentów i ich biznes. Jedną z metod, jak być bardziej eko, jest dbałość o to, co dzieje się z naszym sprzętem elektronicznym, gdy już przestajemy z niego korzystać.

Elektroniczne śmieci to niesłabnący problem.

Według estymacji ekspertów w 2030 r. ludzkość będzie produkować 74 mln ton elektrośmieci rocznie. A co dzieje się ze sprzętami elektronicznymi, gdy już przestają być przydatne? Według raportu GWI nawet 31 proc. z nich trafia na śmietnik i to niekoniecznie do dedykowanego pojemnika, a do odpadów zmieszanych. Co zaś dzieje się z nimi później? Te sprzęty, które trafiają na europejskie wysypiska, zwykle odnajdują się potem w krajach trzeciego świata, gdzie zalegają na ogromnych hałdach elektro-odpadów, niszczących środowisko naturalne i lokalne społeczności. Niezbyt przyjemna perspektywa, prawda?

Wielu z nas nie wie też, co można zrobić ze starą elektroniką. O ile duże sprzęty AGD po dokonaniu żywota lądują zwykle w PSZOK-u, bo coraz częściej sklepy oferują dostawę z odbiorem starego urządzenia, tak mniejsze, jak telefony, odtwarzacze mp3 czy stare aparaty często zalegają w szufladach latami. Kto nie trzyma w domu starej Nokii, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Nadmierna produkcja, sztuczne wytwarzanie potrzeby ciągłych zmian sprzętu na nowy, co powoduje nadmierną konsumpcję, a też coraz częściej niemożność naprawy błahych usterek, przez co czasem trzeba kupić nowy sprzęt, bo naprawa starego jest albo niemożliwa, albo skrajnie nieopłacalna. I tak generujemy kolejne hałdy elektrośmieci.

Tymczasem istnieje lepszy sposób na pożegnanie się z zepsutą, starą czy nieużywaną elektroniką, ze smartfonami na czele.

Orange przyjmie twój stary telefon i zrobi z niego dobry użytek.

Przede wszystkim, jeśli w szufladach twojego domu nadal zalegają telefony komórkowe pamiętające czasy Neostrady, możesz przynieść je do salonu Orange i oddać je do recyclingu. Zamiast zbierać kurz i pewnego dnia stanowić kłopotliwy „spadek” dla bliskich, stary telefon może zostać odpowiedzialnie zutylizowany lub ponownie przetworzony. A to wpływa korzystnie na redukcję emisji gazów cieplarnianych i zamknięcie obiegu cennych metali szlachetnych poprzez ich ponowne wykorzystanie. Orange ma ambitny plan, by do 2025 r. odzyskiwać z europejskiego rynku 30 proc. używanych telefonów.

 class="wp-image-2189259"

Często jednak jest tak, że wymieniamy na nowy telefon, któremu de facto nic poważnego nie dolega, tylko przestał spełniać nasze oczekiwania lub (powiedzmy to sobie szczerze) znudził nam się i chcemy go zastąpić nową błyszczącą zabawką. Takiego sprawnego urządzenia nie opłaca się oddawać na recycling, a nie zawsze nadaje się ono na sprzedaż, bo np. ma porysowany ekran lub jakąś inną, drobną wadę.

W takiej sytuacji można skorzystać z oferty odkupu urządzenia w Orange
Aby odsprzedać telefon, wystarczy przynieść go do salonu Orange lub skorzystać ze strony internetowej orangerecycling.pl, gdzie urządzenie zostanie wycenione. Nie trzeba go oddawać w oryginalnym opakowaniu, z oryginalnym zestawem akcesoriów – wystarczy sam telefon. Po wycenie, jeśli zdecydujemy się na sprzedaż, otrzymamy bon na zakup smartfona, akcesoriów lub jako pierwszą wpłatę na nowe urządzenie w ofercie operatora.

Z kolei decydując się na zakup odnowionego telefonu oszczędzamy zarówno pieniądze, jak i środowisko. Taki telefon, zanim trafi do sprzedaży, przechodzi gruntowną renowację, by wyglądał i działał jak nowy. Według standardów Orange dopuszczalne są co najwyżej minimalne ryski, widziane z odległości mniejszej niż 40 cm, które nie wpływają w żaden sposób na funkcjonowanie urządzenia. W ofercie sprzętów znajdziemy też sprzęty fabrycznie nowe, pochodzące ze zwrotów lub np. sklepowych ekspozycji . Każdy odnowiony sprzęt jest objęty 12-miesięczną rękojmią lub 24-miesięczną gwarancją; w zestawie znajdziemy niezbędne dokumenty i ładowarkę (jeśli była także w oryginalnym, „fabrycznym” zestawie z telefonem), a wszystko to zapakowane w nowe, ekologiczne opakowanie. Odnowione urządzenia dostępne w ofercie Orange znajdziemy w sklepie internetowym operatora w zakładce Outlet.

 class="wp-image-2189256"

Kupując taki smartfon zamiast nowego możemy zaoszczędzić kilkaset złotych, a co ważniejsze, oszczędzić ogromną dawkę emisji gazów cieplarnianych i energii. Wytworzenie nowego smartfona to ok. 50-100 kg emisji dwutlenku węgla, a do budowy telefonu o masie 120 g potrzeba aż 70 kg surowców (!). Tymczasem procesy odnowy urządzenia są znacznie mniej zasobożerne, nie wymagają tyle energii i surowców. Decydując się na odnowiony telefon i oddając stare urządzenie do recyclingu wyświadczamy naszej planecie ogromną przysługę.

Orange ma misję.

Pomarańczowy operator założył sobie neutralność klimatyczną do 2040 r., a procesy recyclingowania i odnawiania smartfonów to tylko jeden ze sposobów, by ją osiągnąć. Orange regularnie obniża emisje własne i aktywnie zachęca klientów do stosowania bardziej przyjaznych środowisku usług internetowych, np. e-faktury zamiast papierowego rachunku czy stosowania ekologicznych akcesoriów.

Oprócz tego z inicjatywy Orange posadzono już 10 hektarów lasu wespół z fundacją Las na Zawsze. Im więcej ekologicznej inicjatywy wykażą klienci Orange, tym więcej drzew zasadzi operator, jeszcze bardziej przyczyniając się do redukowania śladu węglowego, jaki pozostawia zapewnienie nam topowych usług telekomunikacyjnych.

 class="wp-image-2189262"

Jeśli dalej zastanawiasz się, jak możesz być bardziej eko, podczas gdy za większość emisji odpowiadają giganci, tu masz odpowiedź. Bycie eko to nie tylko zmiana nawyków i środków transportu, czy oddanie telefonu do recyclingu. To także głosowanie portfelem; jako konsumenci mamy moc wpływania na decyzje producentów, podejmując konkretne decyzje zakupowe. Może nasze indywidualne wysiłki znaczą niewiele w obliczu globalnego przemysłu, ale możemy mieć ogromny wpływ na środowisko wybierając produkty i usługi tych firm, które realnie dbają o dobro planety.

Rusza Zielony Tydzień z Orange!

Orange przypomina, że chce być najbardziej odpowiedzialnym klimatycznie operatorem w Polsce i że każdy może mieć wpływ na środowisko, wybierając usługi tego operatora, który jest najbliżej środowiska.

Podczas Zielonego Tygodnia w 23 salonach Orange odbędzie się konkurs, w ramach którego można wygrać elektryczną hulajnogę, rower turystyczny oraz smartwatche.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przynieść do salonu stary, nieużywany już telefon i oddać go do recyclingu lub skorzystać z oferty odkupu. Zadaniem konkursowym jest wymyślenie hasła, które opisze, jak wspólnie z Orange można zadbać o planetę.

Z okazji Zielonego Tygodnia operator przygotował rabat na wybrane modele odnowionych telefonów, które są tańsze nawet do 20 proc. Dla użytkowników oferty Orange Flex, w każdym miesiącu Orange oferuje odnowione urządzenie w obniżonej cenie. Wystarczy pobrać kod rabatowy z Klubu Flex i dodać go w koszyku w aplikacji w momencie zakupu.

Od 30 maja do 6 czerwca Orange umożliwia też darmową dostawę do Paczkomatów InPost dla klientów zawierających e-umowę. Dotyczy to wszystkich kanałów sprzedaży, w których dostępny jest Paczkomat InPost. Ta forma odbioru zamówień ma o 75 proc. niższy ślad węglowy niż dostawa pod drzwi domu.

Lokowanie produktu: Orange
Najnowsze