REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Przez niebo przeleci nawet 1000 meteorów na godzinę. Deszcz Tau Herkulidów będzie można oglądać w internecie

Trudno przewidzieć, co się wydarzy w tym tygodniu na nocnym amerykańskim niebie. Wiadomo jednak, że istnieje pewna niezerowa szansa na naprawdę wyjątkowy deszcz meteorów. My możemy obejść się smakiem, ale od czego jest internet.

30.05.2022
12:31
Tau Herkulidy: nowy rój meteorów i deszcz spadających gwiazd?
REKLAMA

Już dzisiaj w nocy, z poniedziałku na wtorek niebo nad Ameryką Północną może zostać rozświetlone przez nawet 1000 meteorów na godzinę, co byłoby absolutnym hitem. Możliwe jednak, że na niebie nie pokaże się nic ciekawego. Tak czy inaczej, cała reszta świata będzie mogła sprawdzić co się dzieje na niebie za pomocą relacji prowadzonych w internecie.

REKLAMA

Tau Herkulidy - nowy rój meteorów

To dokładnie dzisiaj w nocy Ziemia przeleci przez rój meteorów Tau Herkulidy. To gąszcz pyłu i odłamków pozostawionych przez kometę 73P/Schwassmann-Wachmann 3. Sama kometa jest naukowcom dobrze znana, jako że została odkryta 92 lata temu. Wiemy o niej tyle, że okrąża ona Słońce w nieco ponad pięć lat i za każdym okrążeniem zbliża się do niego na odległość około 9 milionów kilometrów.

To czy dzisiaj w nocy będzie deszcz meteorów i będziemi mieli czego zazdrościć Amerykanom zależy bezpośrednio od tego czy odłamki i ziarna pyłu pozostawione przez kometę będą miały odpowiednio wysoką prędkość. Jeżeli tak, to będzie spektakl jakich mało. Jeżeli nie, miłośnicy astronomii nie zobaczą absolutnie nic. Aby coś było widać, w momencie oddzielania się od komety SW 3 odłamki musiałyby się poruszać z prędkością co najmniej 354 km/h.

Dlaczego wcześniej nic nie obserwowano?

 class="wp-image-2197983"
Zdjęcie Tau Herkulidy, szczątków jądra komety 73P/Schwassman-Wachmann 3 wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzer

Dopiero w 2017 r. Kosmiczny Teleskop Hubble’a zaobserwował proces fragmentacji jądra komety 73P/Schwassman-Wachmann. Od tego czasu naliczono już 68 osobnych fragmentów jądra komety. To szczątki z tego zdarzenia, znane jako Tau Herkulidy, mogą pojawić się dzisiaj w atmosferze Ziemi. Warto jednak zauważyć, że nawet jeżeli deszcz meteorów faktycznie pojawi się na nocnym niebie, ze względu na niską prędkość będzie on stosunkowo ciemny i do jego obserwacji niezbędne będzie ciemne miejsce znajdujące się daleko od miejskich świateł.

REKLAMA
Deszcz meteorów Tau Herkulidy - transmisja online na żywo

Szczyt roju meterorów Tau Herkulidy przypada na godzinę 6:30 polskiego czasu. Wtedy też można sprawdzić relację na żywo prowadzoną w internecie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA