REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Oppo Find X5 Pro zmierza do Polski. To małe dzieło elektronicznej sztuki

Dawno tak bardzo nie czekałem na żaden smartfon, a przynajmniej nie na taki, który się nie składa. Po tym, jak przez kilka lat topowe telefony marki skrzętnie omijały Polskę, Oppo Find X5 Pro w końcu zawita nad Wisłę.

31.03.2022
18:07
Oppo Find X5 Pro
REKLAMA

Mimo tego, że nie można było ich kupić oficjalnie w Polsce, zawsze znajdowałem jakiś sposób, by choć przez chwilę pobawić się poprzednimi modelami - Find X2 Pro oraz Find X3 Pro - i za każdym razem kończyłem tę zabawę z myślą: gdybym miał dziś kupić nieskładany smartfon z Androidem, to jest to.

REKLAMA

Nie zrozummy się źle, dostępna u nas seria Oppo Reno to naprawdę świetne urządzenia, ale... odrobinę za mało w nich wyjątkowości, przynajmniej od czasów, gdy Oppo na dobre pożegnało wszelkie udziwnienia w stylu wysuwanego aparatu czy "płetwy rekina". Seria Find X od zawsze była wyjątkowa i czymś zaskakiwała - albo nietypową konstrukcją, albo wyrafinowaniem, jakiego zazwyczaj brakuje smartfonom z Chin. Oppo Find X5 Pro to najbardziej elegancki z dotychczasowych smartfonów firmy, który jednocześnie nie idzie na żaden kompromis tylko po to, by ładnie wyglądać.

Oppo Find X5 Pro niebawem w Polsce.

Polski oddział Oppo właśnie poinformował, że topowy telefon producenta trafi do naszego kraju "niebawem". Nie wiemy, kiedy dokładnie to nastąpi i nie wiemy jeszcze, w jakiej cenie (choć można się spodziewać, że tanio nie będzie). Wiemy jednak, że w końcu - po kilku latach przerwy - będzie można u nas kupić sprzęt Oppo z najwyższej półki.

Oppo Find X5 Pro w Polsce class="wp-image-2114913"
Oppo Find X5 Pro w Polsce

I jeśli właśnie stoicie przed wyborem telefonu, a budżet nie gra roli, warto chwilę poczekać, bo Oppo Find X5 Pro to zawodnik wagi ciężkiej, który rzuca wyzwanie iPhone’owi 13 Pro i Samsungowi Galaxy S22. Przede wszystkim - jest piękny. Obudowa robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza w białej wersji wykończenia, a wyspa aparatów zdaje się nie tyle wystawać z plecków, co wydobywać spod szklanej konstrukcji. Całość jest oczywiście odporna na wodę i pył, co potwierdza norma IP68, a w środku znalazło się miejsce dla podzespołów z najwyższej półki.

Sercem urządzenia jest procesor Qualcomm Snapdragon 8 gen. 1, wspierany przez 12 GB RAM-u i 256 GB miejsca na dane, a całość zasila akumulator o pojemności 5000 mAh. Przy akumulatorze warto zatrzymać się na dłużej, bo oferuje on dwie technologie szybkiego ładowania - przewodowe SuperVOOC o mocy 80W oraz bezprzewodowe AirVOOC o mocy 50W. Dzięki zastosowaniu autorskiego rozwiązania Battery Health Engine szybkie ładowanie nie ma negatywnego wpływu na żywotność akumulatora.

Oppo Find X5 Pro zachwyca nie tylko wyglądem i specyfikacją, ale też wyświetlaczem, który ma przekątną 6,7”, adaptacyjne odświeżanie 120 Hz, rozdzielczość 3215 x 1440 px, a co jeszcze ważniejsze – jest 10-bitowym panelem AMOLED, zdolnym do odtworzenia „prawdziwego” HDR. Innymi słowy, w niczym nie ustępuje wyświetlaczom w topowych iPhone’ach czy Samsungach.

 class="wp-image-2114916"

Nie ustępuje im też pod względem możliwości optycznych, bo tu Oppo Find X5 Pro według wszelkich zagranicznych recenzji plasuje się w ścisłej czołówce. Tak wysokie noty zawdzięcza zastosowaniu bardzo zaawansowanego układu aparatów. Sensor główny oraz sensor z obiektywem ultrawide to Sony IMX766, o rozdzielczości 50 Mpix i rozmiarze 1/1.56”, korzystające z technologii pixel-binningu, by uzyskać ostrzejsze zdjęcia i lepsze rezultaty w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Oppo Find X5 Pro

Do tego dochodzi też teleobiektyw połączony z matrycą 13 Mpix, zdolny do 5-krotnego przybliżenia hybrydowego i 20-krotnego przybliżenia cyfrowego. Za odwzorowanie kolorów przechwyconych przez aparaty odpowiada oprogramowanie stworzone we współpracy z legendarną marką Hasselblad i tutaj - w przeciwieństwie do smartfonów OnePlus 9, które również powstały przy współpracy z legendą - widać tego efekty. Ponadto Oppo Find X5 Pro korzysta z autorskiego układu NPU (Neural Processing Unit), wykonanego w 6-nanometrowej litografii procesora MariSilicon X, którego jedynym zadaniem jest przetwarzanie obrazu, zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania wideo. NPU odpowiada m.in. za zaawansowaną redukcję szumów w trybie nocnym Ultra Night, dostępnym nie tylko w trybie fotograficznym, ale również podczas filmowania w 4K.

Oppo Find X5 Pro w Polsce class="wp-image-2114922"
Oppo Find X5 Pro w Polsce

Jest na co czekać!

REKLAMA

Niestety w parze z ogromnymi możliwościami idzie też bardzo wysoka cena. Tam, gdzie Oppo Find X5 Pro jest już dostępny, wyceniono go na 1299 euro, czyli w Polsce możemy spodziewać się ceny rzędu 6000 zł.

Osobiście nie mogę się doczekać, by na własnej skórze przekonać się, czy ten smartfon jest wart takich pieniędzy, choć patrząc po zachwytach branżowych kolegów z zagranicy - Oppo stworzyło małe dzieło elektronicznej sztuki. No ale dobra, to skoro Find X5 Pro już leci nad Wisłę, czy możemy prosić także o składanego Oppo Find N?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA