REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Zabolało. Rosjanie odczuli sankcje i sprawdzają "jak się żyje w Korei Północnej"

W obliczu nadciągającego kryzysu wywołanego sankcjami gospodarczymi ze strony Europy oraz Stanów Zjednoczonych oraz najróżniejszych korporacji Rosjanie zaczęli interesować się życiem w Korei Północnej. To nie żart - to dane wprost z wyszukiwarki Yandex, czyli rosyjskiego konkurenta Google'a.

04.03.2022
12:50
jak wyglada zycie w korei polnocnej rosja yandex google
REKLAMA

Do sieci trafiły dziś informacje, jakoby Rosjanie zaczęli się interesować życiem w Korei Północnej i wyszukiwali masowo informacje na ten temat. Z początku uznałem to albo za nadinterpretację, albo żart (i to nawet niezły, bo prowadzi to do wniosku, iż mieszkańcy Federacji Rosyjskiej zaczynają się zastanawiać, czy w wyniku sankcji ich codzienność przypadkiem nie będzie zaraz wyglądała podobnie, jak w tym zacofanym i odizolowanym kraju). Humor z kolei, tak samo jak te wszystkie wojenne memy, to zaś nic innego, jak mechanizm obronny.

REKLAMA

A tu się okazuje, że życie w Korei Północnej faktycznie interesuje Rosjan teraz bardziej, niż zwykle.

Yandex, czyli rosyjska wyszukiwarka internetowa, pozwala sprawdzić, jak dużo zapytań na dany temat notowano w ostatnich dniach i miesiącach. Po założeniu konta w ramach tej usługi można zobaczyć samemu, że to nie dowcip, a rosyjska usługa faktycznie zanotowała widoczny wzrost liczby zapytań nie tyle co na samą "Koreę północną", co właśnie na przetłumaczoną na język rosyjski frazę "jak wygląda życie w Korei Północnej".

 class="wp-image-2075854"
Jak się żyje w Korei Północnej - o to pytają Rosjanie w wyszukiwarce Yandex

Zwiększone zainteresowanie Koreą Północną w Rosji widać nawet w trendach Google'a, przy czym trzeba pamiętać, że amerykańska wyszukiwarka nie ma w tym kraju aż tak dobrej pozycji, jak w innych regionach świata. Google jest używany w Rosji w przypadku około połowy zapytań, a Yandex, czyli jego rosyjski konkurent, ma tylko niewiele mniejsze udziały rynkowe.

 class="wp-image-2075857"
Google kontra Yandex w Rosji

Dla porządku dodajmy jednak, że akurat w przypadku usługi Google Trends fraza "jak wygląda życie w Korei Północnej" w języku rosyjskim, przy zawężeniu wyników wyszukiwania do Rosji, nie zwraca obecnie żadnych wyników - jest za mało takich zapytań, aby firma przygotowała raport. Wzrost widać za to przy frazie "Korea Północna".

REKLAMA

Dodajmy też, że Polacy również pytają Google'a o Koreę Północną, ale tutaj jeśli miałbym strzelać, to raczej z innych przyczyn, niż robią to Rosjanie. Od kilku dni cały świat zastanawia się, jak dalej potoczy się wojna w Ukrainie i badane są najróżniejsze scenariusze, a Korea Północna jest zaś jednym z krajów, których zachowanie w obliczu obecnej sytuacji trudno przewidzieć.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA