1. Spider's Web
  2. Technologie

QNAP dał drugie życie swoim NAS-om. Przegląd możliwości systemu QTS 5.0

Lokowanie produktu: QNAP

Przechowywanie danych i prosty dostęp do plików to podstawa pracy w każdej firmie. Dzięki nowemu systemowi operacyjnemu na NAS-ach QNAP, będzie to prostsze – i bardziej bezpieczne – niż kiedykolwiek.

19.10.2021
20:07
Przegląd możliwości systemu QTS 5.0. QNAP dał drugie życie swoim NAS-om

Jeszcze do niedawna chcąc cieszyć się najwyższym możliwym bezpieczeństwem i mnogością funkcji, trzeba było postawić na bardzo drogie i bardzo złożone NAS-y klasy firmowe, lub wręcz korporacyjnej. Tego typu urządzenia znakomicie spisują się w środowisku biurowym, ale dla małej firmy czy w zastosowaniach domowych mogą okazać się przesadą.

Nowy system operacyjny dla NAS-ów QNAP – QTS 5.0 – wprowadza najważniejsze zabezpieczenia i możliwości do bardziej przystępnych maszyn. Sprawdźmy, co się zmieniło.

QTS 5.0 to wielozadaniowiec.

Nowa wersja systemu operacyjnego dostępnego na NAS-ach firmy QNAP została stworzona z myślą o wydajności i bezpieczeństwie, niezależnie od scenariusza użytkowania. Jej sercem jest nowa wersja kernela – Linux Kernel 5.10 – która gwarantuje zwiększoną efektywność pracy, bezpieczeństwo samego kernela, optymalizuje działanie z procesorami AMD, obsługuje urządzenia nowej generacji, a także posiada wbudowany VPN WireGuard.

QNAP QTS 5.0 class="wp-image-1899680"
QNAP QTS 5.0

Nowa usługa QVPN 3.0 ma oferować zabezpieczenie i ukrycie aktywności w sieci podczas przeglądania stron internetowych czy zdalnego dostępu do serwera. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy wiele firm pracuje w modelu hybrydowym i wymaga odpowiedniego standardu zabezpieczeń, by udostępniać pracownikom pliki także wtedy, gdy pracują zdalnie.

Bezpieczeństwo połączenia z siecią jest tu fabrycznie gwarantowane, a do tego system korzysta z odwrotnych proxy.

QNAP zadbał też o bezpieczeństwo w innych miejscach. Dla przykładu, stosuje jeszcze bardziej zaawansowana szyfrowanie i oferuje szersze możliwości zabezpieczenia danych przed złośliwym oprogramowaniem. Dostęp do NAS-a można też zabezpieczyć kluczem SSH.

QNAP QTS 5.0 class="wp-image-1899677"
QNAP QTS 5.0

Jedną z głównych cech QTS 5.0 jest przyspieszenie działania napędów NVMe, a także SSD SATA oraz M.2. Przede wszystkim QNAP zoptymalizował moduł pamięci podręcznej, który teraz pozwala na znacznie wyższe prędkości transferu danych. Zoptymalizowany moduł pamięci podręcznej dba również o niższe zużycie napędów SSD, by mogły służyć przez dłuższy czas, a także poprawia przepustowość przy jednoczesnym korzystaniu z danych przez kilku użytkowników. Ma to szczególne znaczenie w małych firmach, gdzie NAS stanowi główne centrum zarządzania danymi, ale także w domowych biurach, jeśli pracujemy na plikach bezpośrednio z dysku sieciowego. To ogromne ułatwienie np. dla filmowców, którzy mogą montować materiały wprost z NAS-a przy optymalnej prędkości transferu danych.

QNAP QTS 5.0 class="wp-image-1899683"
QNAP QTS 5.0

Nowy system poprawia też wydajność urządzeń dzięki optymalizacji AI. Układ Coral Edge TPU dynamicznie ustala priorytet dla konkretnego zadania, przydzielając mu najwięcej zasobów. Ułatwia też sortowanie zdjęć według ich tematyki, jak również pozwala na wykorzystanie algorytmów rozpoznawania twarzy na kamerach monitoringu. Aplikacja monitorująca QVR Human potrafi też np. aktywnie przeliczać liczbę ludzi mijających obszar widzenia kamery, co przyda się podczas monitoringu okolic biura, ale Edge TPU potrafi też znacząco przyspieszyć czas potrzebny na inteligentne rozpoznawanie twarzy. To może przydać się zarówno w biurze, jak i w domu, pozwalając rozpoznać, kiedy pod drzwiami pojawił się domownik, a kiedy jest to ktoś obcy lub potencjalnie niepożądany.

Wraz z QTS 5.0 swoją premierę na także usługa DA Drive Analyzer, która dynamicznie analizuje zużycie zainstalowanych napędów i na tej podstawie przewiduje np. rychłą konieczność wymiany macierzy. Oczywiście NAS-y QNAP skonstruowane są tak, by usterka jednego dysku nie oznaczała ani przerwy w pracy, ani tym bardziej utraty danych, jednak możliwość prewencyjnego zapobiegania usterce może okazać się na wagę złota.

QNAP QTS 5.0 class="wp-image-1899686"
QNAP DA Drive Analyzer

Aktualizacja systemu QTS do wersji 5.0 to też szereg innych usprawnień, jak np. wdrożenie nowej usługi QuFTP, pozwalającej na samodzielne udostępnianie plików na stronie internetowej. To bardzo dobre rozwiązanie dla małych firm, które nie chcą płacić tysięcy złotych rocznie firmie hostingowej czy operatorowi sklepu internetowego za przestrzeń na dane, lecz wolą utrzymywać witrynę we własnym zakresie.

QTS 5.0 umożliwia też zdalny dostęp do serwera z każdego miejsca na świecie, dzięki kompatybilności z aplikacją TeamViewer. Umożliwia to nie tylko dostęp do pomocy technicznej z dowolnego miejsca na świecie, ale ma też ogromne znaczenie podczas wspomnianej już pracy zdalnej czy hybrydowej, gdyż dzięki zastosowaniu TeamViewera umożliwiamy prosty dostęp do NAS-a pracownikom działu IT z firmy, zachowując przy tym pełne bezpieczeństwo danych.

QNAP QTS 5.0 class="wp-image-1899671"
QNAP QTS 5.0

Do tego dochodzi oczywiście wizualne odświeżenie całego systemu operacyjnego, który jest dziś ładniejszy niż kiedykolwiek. QNAP wprowadził też znane z „dużych” systemów operacyjnych centrum powiadomień, w którym o wiele łatwiej będzie się odnaleźć. Uproszczono również instalator aplikacji, dzięki czemu QTS 5.0 bliżej do systemów operacyjnych, które są znajome wszystkim, nie tylko zaawansowanym użytkownikom.

Tworząc nowy system operacyjny QNAP postawił też na optymalizację szybkości działania, zarówno od strony technicznej, jak i projektowej. Interfejs użytkownika zaprojektowany jest tak, by sprawiać wrażenie płynniejszego w codziennym użyciu – np. aplikacje klikania przycisków czy rozwijania i zwijania okien wykonywane są znacznie płynniej, a pasek wyszukiwania w głównym menu pozwala błyskawicznie odnaleźć pożądane funkcje i aplikacje.

QNAP QTS 5.0 class="wp-image-1899674"
QNAP QTS 5.0

QTS 5.0 to również nowe możliwości multimedialne. Wraz z aktualizacją NAS-ów do systemu QTS 5.0 w urządzeniach QNAP opartych o architekturę x86 dostępna będzie bezpłatna obsługa systemu plików exFAT. Jest to system zoptymalizowany dla pamięci masowych typu flash, jak karty SD czy zewnętrzne dyski USB. Jego zastosowanie pozwoli na szybszy transfer dużych plików (np. zgrywanie filmów z karty SD) jak również wyższą jakość podczas odtwarzania filmów jakości 4K, a nawet 8K.

System QTS 5.0 został zaprojektowany z myślą o uniwersalności.

Nowa wersja systemu operacyjnego odpowiada na szereg potrzeb i optymalizuje działanie macierzy QNAP w praktycznie każdym zakresie. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy NAS-a do pracy z plikami, stawiania serwerów FTP, wirtualizacji, monitoringu, czy wszystkiego na raz – pod kontrolą nowej wersji systemu NAS będzie działał szybciej i lepiej zabezpieczy dane.

Co chyba najważniejsze, nowa wersja systemu operacyjnego jest dostępna nie tylko dla najnowszych urządzeń, ale także dla starszych, tańszych i mniejszych sprzętów, jak np. QNAP TS-251D. I dzięki rozbudowie funkcjonalności oraz poprawie bezpieczeństwa systemowi QTS 5.0 jest bliżej niż kiedykolwiek do możliwości i poziomu zabezpieczeń oferowanemu przez system QuTS Hero na potężnych kombajnach klasy korporacyjnej.

Jeśli twój bieżący NAS jest kompatybilny z nową wersją systemu operacyjnego, warto dokonać aktualizacji. Może się bowiem okazać, że nagle sprzęt, który doszedł do granic swoich dotychczasowych możliwości, dzięki systemowi QTS 5.0 zyska drugie życie.  

Lokowanie produktu: QNAP
Najnowsze
Zobacz komentarze