REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Social media /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak zainstalować WhatsApp na telefon i komputer? Instrukcja krok po kroku

Instalacja aplikacji WhatsApp i założenie konta to czynności, które zajmą tylko kilka minut. Jak pobrać i zainstalować WhatsApp na telefon i komputer? Oto instrukcja krok po kroku.

27.10.2021
6:26
WhatsApp nowy regulamin facebook
REKLAMA

WhatsApp to niezwykle popularna usługa komunikacyjna. Należy do Facebooka, jednak nie jest w nim w żaden sposób z punktu widzenia użytkowego połączona. WhatsApp nie wymaga konta na Facebooku. Wręcz na dziś z nim w żaden sposób nie umie się łączyć. Oferuje za to szyfrowane rozmowy tekstowe, głosowe i wideo – zarówno na dwoje, jak i więcej rozmówców. WhatsApp podbił serca użytkowników na całym świecie swoją prostotą. Użytkowanie tej usługi jest równie proste, co SMS-owanie i dzwonienie za pomocą usług operatora komórkowego.

REKLAMA

Jak założyć WhatsApp? Usługa wymaga posiadania aktywnego numeru komórkowego.

WhatsApp nie polega na tradycyjnych loginach, nie jest też częścią jakiejś większej usługi chmurowej. Login każdego użytkownika jest zarazem jego numerem telefonicznym. Jeżeli więc ktoś ma telefon podłączony do sieci z numerem +48 602 123 456, to whatsappowym loginem tego użytkownika będzie właśnie numer +48602123456.

To oczywiście oznacza, że znajomi z sieci WhatsApp automatycznie poznają swoje numery telefonów i trzeba mieć to na uwadze. To jednak również sprawia, że odnajdywanie znajomych osób na WhatsAppie jest niezwykle proste.

Aplikacja WhatsApp – instalacja darmowa. Jak pobrać WhatsApp na Androida?

Jedynym źródłem dystrybucji aplikacji WhatsApp jest Sklep Play pod kontem WhatsApp LLC. Aplikacja nie jest rozprowadzana innymi drogami ani w żadnej innej specjalnej wersji, wydanej przez inne konto.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że proponowane na niektórych witrynach i w niektórych reklamach alternatywne źródła aplikacji WhatsApp zawierają jej wersję zainfekowaną złośliwym oprogramowaniem.

 class="wp-image-1909781"
Jak zainstalować WhatsApp? Jedynym bezpiecznym źródłem na Androidzie jest Sklep Play

Odradzam więc kombinowanie. Należy uruchomić na telefonie aplikację Sklep Play, w jej wyszukiwarce na samej górze wpisać WhatsApp, tam wybrać pierwszą pozycję. Dla pewności sprawdzić, czy twórca aplikacji podpisany jest jako WhatsApp LLC. Jeżeli wszystko się zgadza, należy kliknąć przycisk Zainstaluj. Aplikacja po chwili pojawi się na liście wszystkich zainstalowanych na telefonie aplikacji.

Darmowa aplikacja WhatsApp na telefon.

Korzystanie z WhatsAppa jest w pełni darmowe. Znaczy się, w rozumieniu świadczenia usług przez WhatsApp. Sama usługa polega na łączności internetowej, a więc uszczupla wykupiony u operatora pakiet danych. Na szczęście WhatsApp jest przy tym bardzo oszczędny. Realny koszt rozmów tekstowych jest pomijalny, zaś rozmowy głosowe i wideo są bardzo dla pakietów operatorskich oszczędne.

Warto jednak mieć powyższe na uwadze będąc na zagranicznym wyjeździe: nawet niewielkie zużycie danych przez WhatsAppa może być w ramach roamingu bardzo kosztowne.

Aplikacja po pierwszym uruchomieniu poprosi użytkownika o podanie numeru telefonu. Następnie na ten numer wyśle wiadomość tekstową z jednorazowym kodem, który należy przepisać do aplikacji. Osoby niedowidzące mogą skorzystać z alternatywnej formy weryfikacji, w ramach której na podany numer dzwoni automat dyktujący kod do przepisania do aplikacji. Po wprowadzeniu kodu aplikacja WhatsApp jest gotowa do użytku.

 class="wp-image-1909790"
Jak zainstalować WhatsApp? Główne okno interfejsu

Interfejs aplikacji bardzo przypomina tę do wysyłania SMS-ów. Główne okno WhatsAppa przedstawia listę rozmów, które już w aplikacji były prowadzone. Początkowo będzie to puste pole, z czasem jednak – tak jak aplikacja Wiadomości – wypełni się rozmowami. Nową rozmowę można zacząć, klikając ikonę nowej wiadomości w prawym dolnym rogu ekranu.

 class="wp-image-1909793"
Jak zainstalować WhatsApp? Aplikacja sama wskaże znajomych, którzy jej używają

Po jej kliknięciu pojawi się lista wszystkich osób, których numery są zapisane w książce kontaktów na telefonie użytkownika, oraz które także korzystają z WhatsAppa. Wystarczy wskazać tą, z którą użytkownik ma zamiar się kontaktować.

 class="wp-image-1909796"
Jak zainstalować WhatsApp? Tak wygląda okno rozmowy

Okno rozmowy również do złudzenia przypomina to z aplikacji do SMS-ów. Warto zwrócić tylko uwagę na dwie ikony w prawym górnym rogu: do połączenia głosowego lub wideorozmowy. Te oczywiście odbywają się w ramach sieci WhatsApp i – nie licząc kosztu samej łączności internetowej – są darmowe.

WhatsApp na komputer. Do instalacji potrzebny będzie telefon z zainstalowanym już WhatsAppem.

WhatsApp jest dostępny również na komputery osobiste. Niestety, jego aktywacja na PC jest nieco bardziej skomplikowana. Samo uzyskanie aplikacji jest bardzo proste: na PC z Windows jest ona dostępna w Microsoft Store. Na komputerach Mac można ją znaleźć na Mac App Store. Została wydana przez WhatsApp Inc..

 class="wp-image-1909802"
Jak zainstalować WhatsApp? Na PC z Windowsem najpewniejszym źródłem będzie Microsoft Store

Procedura instalacji wygląda identycznie, jak opisana wyżej na telefonach z Androidem. Należy odnaleźć aplikację w repozytorium Microsoftu lub Apple’a i kliknąć przycisk „Zainstaluj”. Po chwili aplikacja WhatsApp się pojawi na liście wszystkich zainstalowanych aplikacji. Jej aktywacja jest za to ciut problematyczna.

 class="wp-image-1909805"
Jak zainstalować WhatsApp? Darmowa aplikacja na komputer
REKLAMA

Aplikacja po pierwszym uruchomieniu wyświetli na ekranie komputera duży kod QR. Należy wówczas włączyć WhatsAppa na telefonie, w jego głównym oknie kliknąć na przycisk menu (trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu) i wybrać Połączone urządzenia. Następnie na nowym ekranie wybrać Połącz nowe urządzenie i skierować obiektyw aparatu w telefonie tak, by obejmował on wyświetlony na komputerze kod QR. Aplikacja powinna zatwierdzić, że ów kod zeskanowała.

Od tej pory WhatsApp na PC będzie już działał – zapewniając identyczne możliwości i interfejs, co jego wersja na telefon.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA