REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Samsung Galaxy Note już nie wróci. Porzućcie wszelką nadzieję

Było miło, ale czas się pożegnać. Samsung Galaxy Note prawdopodobnie już nie powróci.

09.09.2021
11:21
Samsung Galaxy Note już nie wróci
REKLAMA

Na krótko przed premierą Samsunga Galaxy Z Fold 3 firma wydała oficjalne oświadczenie, w którym tłumaczyła brak tegorocznej premiery urządzenia z linii Note. Informacje zawarte w tym oświadczeniu nie brzmiały na definitywne; można było mieć nadzieję, że to tylko swoisty gap year, a kultowa biznesowa seria powróci w 2022 r. Tak się jednak nie stanie, nawet mimo petycji fanów, którzy prosili o nowego Note’a kosztem nowych Galaxy S.

REKLAMA

Samsung Galaxy Note nie wróci w przyszłym roku. Być może nie wróci już nigdy.

Świadczy o tym fakt, iż firma nie zarejestrowała znaku towarowego na przyszły rok. Jak donosi Ice Universe na Twitterze, wśród zarejestrowanych znaków mamy Galaxy S, Galaxy Z, Galaxy M czy Galaxy A, ale próżno tam szukać linii Galaxy Note.

To znaczy, że Galaxy Note 22 nie ukaże się w przyszłym roku. Być może nawet mamy tu do czynienia z ostateczną przesłanką, że Samsung postanowił na dobre zakończyć produkcję tej serii.

Samsung Galaxy Z Fold 3 class="wp-image-1818940"
Rysik S Pen Fold Edition i S Pen Pro

Z jednej strony to zrozumiałe; po co Note, skoro obsługę rysika zyskał najpierw Galaxy S21 Ultra, a potem Galaxy Z Fold 3? Z drugiej jednak strony Note miał coś, czego żaden z powyższych modeli nie potrafi dziś zaoferować: wygodę obsługi.

Jeśli rysik, to w obudowie.

Zarówno w przypadku S21 Ultra, jak i w przypadku Galaxy Z Fold 3, piórka S-Pen nie da się schować w obudowie telefonu. Trzeba do tego korzystać z dedykowanego etui, co nie tylko rodzi dodatkowy koszt, ale jest też po prostu niewygodne. W obydwu przypadkach etui z miejscem na S-Pen w znaczący sposób pogrubia urządzenie. Trudniej je włożyć do kieszeni, a jak ktoś nie przepada za futerałami z klapką, to codzienne korzystanie z telefonu może być przez to udręką. Nie mówiąc już o tym, że – przynajmniej w przypadku Galaxy Z Fold 3 – etui na rysik jest porażająco niskiej jakości, zwłaszcza klapka, która zachowuje się jak żywcem wyjęta z taniego gadżetu za 5 zł kupionego na AliExpress.

REKLAMA

Niestety bez etui korzystanie z rysika byłoby jeszcze bardziej upierdliwe, gdyby nie było gdzie go schować. Tym niemniej etui z miejscem na rysik nie jest nawet w połowie tak dobrym i wygodnym rozwiązaniem, jak ukrycie S-Pena w obudowie. I w tym zakresie zarówno S21 Ultra jak i Z Fold 3 przegrywają z Note’ami z kretesem.

Nie liczyłbym na to, że miejsce na rysik zagości kiedykolwiek w serii Galaxy S, ale mam cichą nadzieję, że kolejne generacje Foldów zostaną wyposażone w zintegrowanego S-Pena, zwłaszcza teraz, gdy linia Note wygasła. Dostęp do piórka zawsze i wszędzie był największą zaletą Note’ów, nawet w ostatnich generacjach, gdy Note’a i Galaxy S dzielił w zasadzie wyłącznie S-Pen. Jeśli Samsung chce podtrzymać tę legendarną użyteczność, rysik S-Pen musi wrócić tam, gdzie jego miejsce: do wnętrza obudowy telefonu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA