REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Ten meteoryt to kapsuła czasu. Przechowuje informacje z początków Układu Słonecznego

Kilka miesięcy temu nocne niebo nad brytyjskim hrabstwem Gloucestershire rozświetliła jasna smuga światła. Dzięki nagraniom z licznych kamer udało się ustalić, że za jej powstanie odpowiedzialna była niewielka kosmiczna skała, której część przetrwała lot przez atmosferę i uderzyła w ziemię.

19.07.2021
15:23
meteoryt winchcombe
REKLAMA

Analiza trajektorii lotu obiektu zarejestrowanej na nagraniach zarejestrowanych za pomocą kamer UK Fireball Alliance pozwoliła ustalić miejsce, w którym mogły wylądować szczątki meteoroidu, który na swojej drodze przez przestrzeń międzyplanetarną natrafił na ziemską atmosferę.

REKLAMA
 class="wp-image-1789177"
Meteorite - March 2021

Meteoryt z Winchcombe, bo właśnie w tej miejscowości wylądował, okazał się niezwykle interesującym okazem. Przeprowadzone na nim badania pozwoliły ustalić, że jego budowa i skład chemiczny nie zmieniły się od ok. 4,5 mld lat. Tyle paradoksalnie ma cały Układ Słoneczny. Mamy zatem do czynienia z kamieniem, który nie uległ żadnym istotnym zmianom od czasu kiedy formowały się pierwsze planety Układu Słonecznego wokół dopiero co powstałego Słońca. Przez 4,5 mld lat meteoroid okrążał Słońce unikając spotkania z innymi obiektami, aby w 2021 r. zakończyć swoją podróż uderzeniem w Ziemię.

W meteorycie znaleźli wodę i materię organiczną

Wewnątrz meteorytu naukowcy odkryli duże ilości wody i materii organicznej, która tym samym musiała być obecna już w początkach Układu Słonecznego w dysku protoplanetarnym. Należący do tzw. chondrytów węglistych meteoryt może zatem wnieść dużo w naszą wiedzę nie tylko o początkach istnienia naszego układu planetarnego, ale także o pochodzeniu wody i materii organicznej na młodej Ziemi.

REKLAMA

Jak podkreślają brytyjscy naukowcy, sam fakt, że mogą oni analizować skład chemiczny meteorytu, który spadł na Ziemię zaledwie kilka tygodni wcześniej, a więc nie miał jeszcze okazji ulec zanieczyszczeniu materią pochodzenia ziemskiego sprawia, że na swój sposób zaglądają w kapsułę czasu sprzed 4,5 miliarda lat. W ten sposób dokładnie poznajemy warunki panujące w tzw. dysku protoplanetarnym, z którego z czasem wyłoniły się wszystkie znane obecnie planety i księżyce Układu Słonecznego.

Jeżeli natomiast ktoś ma ochotę spojrzeć na skałę sprzed 4,5 mld lat, to spieszę poinformować, że jej fragment wystawiony jest w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA