REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google przyspieszył działanie Windowsa, macOS-a i Androida. Wystarczyła aktualizacja przeglądarki

Przeglądarki Chrome, Edge, Opera, Brave i reszta korzystająca z Chromium jako swojego fundamentu wraz z ostatnią aktualizacją stały się szybsze i mniej zasobożerne. Chromium 89 to wiele zakulisowych zmian.

12.03.2021
15:51
chrome 89 szybkość
REKLAMA

Mniej więcej 1,5 tygodnia temu pojawiła się aktualizacja Chrome’a do wersji 89. Wnosi ona liczne użytkowe zmiany, ale tym razem równie istotne co te widoczne w interfejsie użytkownika są te w wewnętrznych mechanizmach przeglądarki. Chrome 89 bazuje na otwartoźródłowej przeglądarce Chromium, podobnie jak Edge, Opera czy Brave. A Chromium 89 to wiele istotnych zmian na niemal każdej platformie, na którą jest opracowywany.

REKLAMA

Chrome, Edge, Opera i Brave teraz dużo lżejsze.

Nowa wersja Chromium znacząco wpływa na konsumpcje pamięci operacyjnej przez korzystające z niego przeglądarki. Jak chwali się Google na swoim blogu – który jest głównym patronem rozwoju Chromium – na Windowsie przeglądarki mogą zużywać nawet o 22 proc. mniej pamięci operacyjnej w procesach przeglądarki, o 8 proc. w jej rendererze i o 3 proc. w mechanizmach akcelracji sprzętowej. Udało się to osiągnąć za pomocą nowoopracowanego alokatora pamięci – PartiionAlloc – który jest już aktywny w Chromium dla Windowsa i Androida.

Dodatkowo, nowe Chromium również lepiej zarządza pamięcią. Według pomiarów Google’a można oszczędzić nawet do 100 mebibajtów na pojedynczej karcie. Chromium usuwa bowiem z pamięci elementy niewidoczne dla użytkownika – na przykład obrazy, które znajdują się poza widocznym aktualnie obszarem witryny. Google chwali się też, że na macOS-ie oszczędności mogą sięga nawet gibibajta. To również wpływa korzystnie na kulturę pracy komputerów Mac – karty pracujące w tle już nie będą tak często rozkręcać wentylatorów do maksimum.

Dodatkowe korzyści czekają na użytkowników Chrome’a i pozostałych chromowych przeglądarek na Androidzie.

Optymalizacje dokonane w silniku i środowisku uruchomieniowym Chromium dla Androida, według Google’a, zapewniają nawet do 5-procentowej poprawy w użyciu pamięci, 7,5-procentową poprawę w czasie uruchamiania przeglądarki i 2-procentową poprawę ogólnej wydajności.

Dodatkowe korzyści czekają użytkowników Androida 10 na urządzeniach z 8 GB RAM lub więcej. Dla tych urządzeń gotowy jest już w pełni 64-bitowy Chrome, który ma działać nawet o 8,5 proc. szybciej i o 28 proc. płynniej.

REKLAMA

Ostatnią z nowości w Chromium 89 dla Androida jest mechanizm Freeze-Dried Tabs. W pewnym uproszczeniu polega on na załadowaniu najpierw uproszczonej, przewijalnej i klikalnej wersji witryny, poczas gdy jej wersja właściwa jest doczytywana i przetwarzana w tle. Jak twierdzi Google, ów mechanizm zapewnia 13-procentowy wzrost szybkości ładowania witryn internetowych.

Wszystkie opisane nowości są aktywne w przeglądarce Chrome 89. W kwestii pozostałych przeglądarek wiele zależy od ich twórców, a ci nie zawsze na bieżąco aktualizują ich rdzeń do nowszej wersji. Dla przykładu: Microsoft Edge dla Windowsa i macOS-a bazuje aktualnie na Chromium 89, zaś jego wersja na Androida… na wersji 77.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA