REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

20 lat odtwarzacza VLC. Z tej okazji duże zmiany – nie tylko w interfejsie

VLC to jeden z popularniejszych multiplatformowych odtwarzaczy multimedialnych. Trudno o kodek czy kontener, któremu ta otwartoźródłowa aplikacja nie podoła. Jej twórcy zapowiadają szereg nowości.

16.02.2021
17:56
videolan vlc 4.0
REKLAMA

Znacie VLC? To rewelacyjna i darmowa aplikacja dostępna na większość systemów operacyjnych na rynku. Stanowi doskonałe uzupełnienie systemowego odtwarzacza, gdy ten nie poradzi sobie z jakimś plikiem dźwiękowym bądź wideo. Obsługuje niemal wszystkie kodeki, kontenery czy formaty napisów. Jest też, co dla niektórych może być istotne, w pełni otwartoźródłowy.

REKLAMA

VLC świętuje właśnie swoje 20-lecie. Z tej okazji jego twórcy – rozmawiając z magazynem Protocol – zapowiedzieli szereg nowości, jakie trafić mają do wersji 4.0 aplikacji. Odświeżony zostanie przede wszystkim interfejs. Ten co prawda może i nie jest najistotniejszy w kontekście odtwarzacza multimedialnego, jednak trzeba przyznać, ze na niektórych platformach VLC wygląda, delikatnie rzecz ujmując, staro.

VLC 4.0 będzie wyglądał nowocześnie. Pojawią się też w nim pierwsze usługi.

 class="wp-image-1597829"

VLC 4.0 ma się pojawić w przeciągu najbliższych miesięcy – niestety odpowiedzialny za odtwarzacz zespół VideoLAN nie podaje dokładniejszej daty. W interfejsie odtwarzacza mają pojawić się przeźroczystości, płaskie ikony, efekty rozmycia oraz zupełnie nowa biblioteka multimediów.

 class="wp-image-1597832"
REKLAMA

Dodatkowo VideoLAN rozważa dodanie pierwszych usług online. Wprowadzone mogą być funkcje przypominających te z Plexa, a więc streaming filmów i seriali, który miałby być finansowany za pośrednictwem reklam. Usługa ta byłaby oczywiście opcjonalna.

Wraz z wersją 4.0 porzucona zostanie obsługa starszych systemów operacyjnych. Nowy VLC wymagać będzie Windowsa 7 (lub nowszego), Androida Lollipop (lub nowszego), macOS-a El Capitan (lub nowszego), iOS-a 9 (lub nowszego), zaś na systemach linuxowych będzie wymagał obowiązkowej obsługi OpenGL.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA