Tech  / News

Cenzura na Facebooku nie zna granic. Zniknęła strona Demotywatorów

Picture of the author
1032 interakcji
dołącz do dyskusji

Nawet najpopularniejsze strony nie otrzymują specjalnego traktowania na Facebooku. Przekonały się właśnie o tym Demotywatory.pl, których fanpage został w tej usłudze zablokowany. Administracja serwisu nazywa to cenzurą.

Demotywatorów prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. To prosty i niezwykle popularny serwis z humorystycznymi, czasem publicystycznymi obrazkami, które łączy ich charakterystyczna forma – zazwyczaj jedno zdjęcie, podpis zazwyczaj trzymający się wisielczego humoru i czarne tło wokół.

Demotywatory.pl, jak wiele innych witryn tego rodzaju, promowały się również na Facebooku, za pośrednictwem tak zwanej Strony. Ta miała 2 mln obserwujących, dopóki… nie została zablokowana. Przyczyny blokady nie są jasne, poza ogólnikowym naruszeniem regulaminu Facebooka.

Facebook straci Demoty na rzecz Albicla i Polfejsa?

Reakcją użytkowników strony Demotywatory.pl było stworzenie poniższego obrazka.

Sama redakcja Demotywatorów twierdzi, że „jest w kontakcie z pracownikami FB celem rozwiązania problematycznej sytuacji”.  

Facebook na razie nie udziela szczegółowych informacji, jednak w istocie w ostatnich miesiącach jego administracja stała się bezwzględna z usuwaniu z usługi treści, które uznaje za szkodliwe.

Przekonali się o tym zarówno amerykański prezydent Donald Trump, który został zablokowany we wszystkich możliwych usługach społecznościowych, a także znany polski polityk Janusz Korwin-Mikke – który po otrzymaniu blokady na Facebooka przeniósł się na YouTube’a.

Środowiska kojarzone z polską myślą konserwatywną zdają się być tą bezwzględnością amerykańskiej usługi szczególnie zbulwersowani. Dbający o konserwatywny elektorat rząd szykuje nawet stosowne ustawy mające chronić Polaków przed niesprawiedliwym traktowaniem, tymczasem oddolnie tworzone są narodowe alternatywy dla Facebooka – oczywiście ponoć bez cenzury. Sprawdziliśmy dla was serwisy Albicla a także Polfejs.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst