Tech

Dostałeś iPhone’a pod choinkę? Oto 7 aplikacji, które musisz sprawdzić

Picture of the author

Jeśli znaleźliście pod choinką nowego iPhone’a lub iPada - gratulacje, najwyraźniej byliście bardzo grzeczni w tym roku. Oto najlepsze aplikacje i gry, dzięki którym wasza przygoda z iOS będzie przyjemnością.

Niewątpliwym urokiem smartfonów i tabletów od Apple’a jest fakt, iż tak naprawdę nie trzeba na nich instalować zbyt wielu dodatkowych programów, by docenić ich możliwości.

Prosto z pudełka każdy smartfon i tablet Apple’a mają preinstalowany pełnoprawny pakiet biurowy iWorks, aplikację do tworzenia muzyki Garage Band, aplikację do montażu wideo iMovie, aplikację Zdjęcia do archiwizowania i edytowania zdjęć, a także nowe usługi Apple’a - streaming muzyki Apple Music, abonament na gry Apple Arcade oraz streaming wideo Apple TV+.

Każdą z tych usług możemy przetestować za darmo przez określony czas indywidualnie, bądź w pakiecie w ramach abonamentu Apple One.

To pierwsza aplikacja/usługa, którą polecam - za 24,99 zł miesięcznie otrzymujemy dostęp do ponad setki świetnych gier mobilnych w Apple Arcade, streamingu Apple Music oraz treści wideo w Apple TV+, jak również 50 GB miejsca w chmurze iCloud, co powinno wystarczyć do utworzenia kopii zapasowej podstawowych danych. Usługę możemy przez miesiąc przetestować za darmo, by przekonać się, czy warto.

Aplikacje na iPhone’a - co zainstalować w pierwszej kolejności?

Każdy wie, jakich aplikacji potrzebuje bezwzględnie, niezależnie do tego, czy to jego pierwszy kontakt z iOS, czy nie.

Pomińmy więc oczywistości, jak aplikacje do obsługi serwisów społecznościowych, aplikacje bankowe czy aplikacje do płacenia za bilety. Te są jednakowe na obydwu platformach, choć trzeba przyznać, że - zwłaszcza w przypadku Facebooka i Instagrama - aplikacje na iOS są o wiele bardziej dopracowane.

Są jednak inne, mniej oczywiste aplikacje, których instalację zdecydowanie polecam.

Najlepsze aplikacje na iOS

Notion

Każdy iPhone i iPad ma preinstalowaną aplikację Notatki, ale to jedynie prosty program do zapisywania krótkich notek. Notion to z kolei szalenie rozbudowany, ale przy tym minimalistyczny i przyjazny w obsłudze program, który może pełnić rolę „drugiego mózgu” - możemy wrzucać tam wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy lub przekazywać informacje znalezione w Sieci i nie tylko. Notion może być zarówno prostą aplikacją, jak i potężnym kombajnem, a z pewnością jest programem, któremu warto dać szansę, zwłaszcza że w podstawowej wersji jest zupełnie darmowy.

Microsoft To-Do

Systemowa aplikacja Przypomnienia, podobnie jak Notatki, jest za prosta do większości zastosowań. Jeśli szukamy darmowej alternatywy, bodajże najlepszą dostępną listą To-Do jest aplikacja Microsoft To-Do. Program wykorzystuje do synchronizacji konto Microsoftu, więc jeśli korzystamy z komputera z Windowsem czy telefonu z Androidem, nasza lista zadań będzie się synchronizować między platformami. Alternatywnie, jeśli nie boimy się wydać pieniędzy, można polecić Todoist bądź ekskluzywną i drogą aplikację Things 3.

AccuWeather/Carrot Weather

O ile większość aplikacji na iOS/iPadOS to naprawdę dopracowane i dobre programy, tak aplikacja pogody jest dość… niewydolna, zaś na iPadzie w ogóle jej nie ma. Niebawem może się do zmienić, gdyż Apple kupił twórców jednej z najlepszych aplikacji pogodowych - Dark Sky - a samą aplikację usunął z App Store’u. Nim jednak zmiana nastąpi, polecamy instalację jednego z dwóch programów. Darmowe AccuWeather to prawdopodobnie najdokładniejsza prognoza pogody dostępna na smartfonach z iOS, choć w wersji darmowej ma ona reklamy i nie jest zbyt piękna.

Piękną i ciekawą choć płatną alternatywą jest Carrot Weather. Aplikacja nie tylko świetnie się prezentuje, ale też - jeśli tylko dobrze posługujemy się językiem angielskim - uraczy nas żartobliwymi, sarkastycznymi komentarzami podczas prognozy.

Pocket Casts

Podcasty stają się coraz bardziej popularnym medium w Polsce i na iOS znajdziemy jedną z lepszych aplikacji do ich odsłuchu. Jeśli jednak chcemy korzystać z aplikacji jeszcze wyższej jakości, nie ma lepszego darmowego klienta podcastów niż Pocket Casts. Aplikacja pozwala na zarządzanie subskrypcjami, kontrolę prędkości odtwarzania i synchronizuje się między wszystkimi urządzeniami, zaś w wersji premium oferuje również dostęp przez przeglądarkę.

iA Writer

Prawdopodobnie najlepszy edytor tekstu na sprzęty Apple’a, z którego korzysta pół redakcji Spider’s Web. Minimalistyczny i prosty, ale w niczym nie pisze się tak dobrze. Zainstalujcie, podziękujecie później.

Focos

Większość iPhone’ów ma dobre aparaty, ale aplikacja Focos pozwala z nich wycisnąć jeszcze więcej. Umożliwia rozmycie tła, poprawienie bokehu i symulowanie efektów z aparatów analogowych, jak również podejrzenie mapy głębi zdjęcia. Bardzo użyteczny program, który przyda się każdemu foto-amatorowi.

Genshin Impact

Oprócz wspomnianego Apple Arcade, któremu zdecydowanie warto dać szansę, App Store przepełniony jest świetnymi grami. Gdybym miał jednak wskazać tylko jedną, którą bezwzględnie wypada wypróbować, byłoby to Genshin Impact - gra roku 2020 zarówno na iOS, jak i na Androida. Choć momentami Genshin Impact bezczelnie kopiuje rozwiązania z Legend of Zelda: Breath of the Wild, tak zapewnia długie godziny świetnej zabawy w przepięknej oprawie graficznej.

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst