REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Premier zamknął sieci RTV AGD. Pytamy sklepy, co z odbiorem premierowych PlayStation 5 i Xbox Series w lokalu

Prezes Rady Ministrów poinformował, że ze względu na sytuację pandemiczną w kraju część sklepów w centrach handlowych zostanie zamknięta. W tym sieci RTV AGD. Sytuacja zbiegła się z premierą nowych konsol: PlayStation 5 oraz Xbox Series. Co z tymi klientami, którzy wybrali odbiór produktu w lokalu?

04.11.2020
17:41
Zamknięte sklepy. Co z odbiorem PlayStation 5 i XSX w lokalu?
REKLAMA

Już zaledwie dni dzielą nas od premiery konsol nowej generacji. Platformy PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S znajdują się w coraz większej liczbie sklepowych magazynów. Sieci sprzedaży przygotowują się do wysyłki produktów zamówionych przedpremierowo pod wskazane adresy klientów. Część z nich wybrała jednak odbiór w fizycznym salonie. Czy takie osoby nadal będą mogły odebrać swoje PS5 i swojego Xboksa w dniu premiery, skoro premier poinformował o zamknięciu sieci RTV AGD?

REKLAMA

Odpowiedź brzmi: Nie, odbiór kupionej konsoli w sklepie nie jest możliwy.

Na szczęście nie oznacza to, że część polskich graczy będzie mogła co najwyżej obserwować, jak ich PS5 albo Xbox prezentuje się za szklanymi drzwiami zamkniętego sklepu w połowicznie otwartym centrum handlowym. Sieci RTV AGD działające na terenie Polski już przygotowują alternatywne metody odbioru zamówionych i zakupionych produktów. Dobrym tego przykładem jest inicjatywa sklepów x-kom.

 class="wp-image-1485788"

Wysłaliśmy zapytania o aktualną sytuację związaną z konsolami do wszystkich głównych sieci RTV AGD w kraju. Jako pierwszy odezwał się do nas Kamil Szwarbuła, rzecznik sklepów x-kom. Szwarbuła poinformował naszą redakcję, iż x-kom zamieni zamówienia z odbiorem osobistym na zamówienia realizowane za pośrednictwem wysyłki kurierskiej pod wskazany adres:

Konsole nowej generacji, które zostały zamówione z odbiorem w salonie, wyślemy do Paczkomatu lub kurierem na wskazany przez klienta adres. Oczywiście na nasz koszt. Zupełnie tak samo będzie z innymi popularnymi preorderami: nowymi RTX-ami czy iPhonami. Przyjęliśmy zasadę, że wszelkie zakupy powyżej tysiąca złotych przekierujemy z salonu do Paczkomatu lub do kuriera. Jeżeli sprzęt z dostawą do salonu był w przedziale cenowym 500-1000 złotych, wtedy podzielimy się z klientem kosztami wysyłki. Jeśli cena była poniżej 500 złotych, wtedy koszt dostawy poniesie klient.

Oczywiście w każdej chwili klient może zrezygnować z zakupu – zapewnia Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy x-kom

Rzecznika prasowego popularnego sklepu internetowego z oddziałami terenowymi postanowiłem ponadto zapytać, co w sytuacji, gdy sklep nie znajduje się w centrum handlowym. Wszakże premier Mateusz Morawiecki wyraźnie zaznaczył, że zostaną zamknięte wyłącznie te placówki, które znajdują się w takich miejscach. Co w przypadku lokali zewnętrznych i wolnostojących, niebędących częścią wielkich świątyń konsumpcji?

Na ten moment zamykamy wszystkie nasze salony, nie tylko te w galeriach handlowych, ale również te wolnostojące. Chodzi o bezpieczeństwo nie tylko klientów, ale również naszych pracowników. Będziemy oczywiście śledzić sytuację epidemiologiczną oraz decyzje administracji państwowej, ale na ten moment cała sprzedaż x-komu przenosi się do internetu. Nie wiem jak będzie wyglądać sytuacja za jakiś czas, kiedy konsole oficjalnie pojawią się już na rynku, ale na ten moment zapraszam na ich zakup na x-kom.pl – tłumaczy Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy x-kom.

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie inne firmy zdecydują się na podobny model działania. Wciąż czekamy na stosowne odpowiedzi od takich sieci handlowych jak MediaMarkt czy Media Expert. Zaktualizujemy ten tekst jak tylko otrzymamy odpowiednie wiadomości od rzeczników prasowych.

Aktualizacja:

Odpowiedział nam również Michał Mystkowski, rzecznik Media Expert:


Zdecydowana większość naszych elektromarketów będzie otwarta. Nie pozostawimy jednak bez wsparcia klientów, którzy zdecydowali się na zakup konsol z opcją osobistego odbioru w jednym z zamkniętych od soboty sklepów w galeriach handlowych. Z każdym Klientem będziemy się w takiej sytuacji kontaktować i ustalać nową formę dostawy. Sądzę, że opcja bezpłatnego dostarczenia Xbox Series lub PS5 do domu okaże się dla większości najwygodniejszą. Alternatywnie, Klienci którzy preferują osobisty odbiór będą mogli wskazać inny, otwarty elektromarket. Zapewniam jednak, że dołożymy wszelkich starań, aby wprowadzane zmiany odbyły się bez zbędnych komplikacji. 
Jeśli pojawią się jakieś nowe zalecenia ze strony rządu lub służb epidemiologicznych, będziemy elastycznie reagować.

W związki z ograniczonymi dostawami konsol od producenta, można założyć, że jeśli nic się nie zmieni w najbliższych dniach, urządzenia nie będą dostępne w sprzedaży w dniu premiery.

Otrzymaliśmy także odpowiedź ze strony działu komunikacji w MediaMarkt:

Nasi klienci mogą być spokojni. Znajdziemy właściwe rozwiązanie, żeby mogli cieszyć się zakupioną konsolą jak najszybciej. Nie wszystkie nasze sklepy będą zamknięte, a mamy również do dyspozycji blisko 20 tys. punktów odbioru i opcję bezpłatnej dostawy do domu.  – uspokaja Paweł Kuźma, E-Commerce Dyrektor w MediaMarkt.

Aktualizacja 2:

REKLAMA

Otrzymaliśmy także stanowisko sieci RTV Euro AGD:

Wiemy, jak długo wyczekiwane były premiery konsol Xbox Series X i S, a także gry Assasin’s Creed Vallhalla, dlatego dokładamy starań, aby nasi klienci otrzymali je na czas. Tym osobom, które zamówiły produkty i chciały je odebrać w naszych salonach w galeriach handlowych, będziemy proponować nowy sposób dostarczenia. Część naszych sklepów, znajdujących się poza galeriami, będzie otwarta, więc możliwy będzie osobisty odbiór w innej naszej placówce. Z pewnością dogodna dla wielu klientów będzie także dostawa produktów kurierem pod wskazany adres - mówi nam Ilona Federowicz, menedżer ds. Relacji Zewnętrznych Euro-netu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA